برگزاری اولین اجلاس ترانزیتی شش جانبه با هدف همگرایی در منطقه


برگزاری اولین اجلاس ترانزیتی شش جانبه با هدف همگرایی در منطقه

معاون حمل و نقل جاده ای و شهرسازی تاکید کرد: اجلاس شش جانبه ترانزیت را فرصتی برای هم افزایی و منفعت همه فعالان حوزه حمل و نقل، لجستیک و تجارت در منطقه می بینیم.


به گزارش ایلنا، شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی صبح امروز در اولین نشست وزرای ایران با کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان گفت: این نشست ابتکاری جدید برای تقویت است. ادغام منطقه ای بین کشورهای فعلی ما در مورد حمل و نقل و ترانزیت می دانیم.


وی ادامه داد: برگزاری این نشست فضای مناسبی را برای تبادل نظر وزرای کشورهای فعلی در این زمینه و همچنین دیدارهای دوجانبه بین وزرا و سایر مقامات ارشد حمل و نقل کشورهای عضو فراهم کرد.

به گفته معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، با توجه به شکل گیری فضای سازنده و تعاملی کنونی در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بین المللی بین اعضای فعلی به ویژه بین جمهوری اسلامی ایران و هر یک از اعضا در روابط دوجانبه و همچنین قراردادهای چندجانبه ایران و سایر کشورهای کنونی، فصل جدید و روزهای پر رونق همکاری های حمل و نقل و ترانزیتی در حال ظهور است.

افندی زاده این اجلاس را در راستای نشست اخیر سران شانگهای در سمرقند و مذاکرات وزرای حمل و نقل کشورهای حاضر در این اجلاس دانست و ابراز امیدواری کرد که این اجلاس منجر به شفاف سازی و تصویب تصمیمات هوشمندانه و هدفمند شود. اقدام مشترک با همکاری همه اعضا.

وی افزود: در چارچوب گسترش چنین همکاری‌هایی، شرایط مساعد برای هم افزایی موقعیت جغرافیایی، زیرساخت‌ها و امکانات حمل‌ونقل به نفع همه فعالان عرصه حمل‌ونقل، لجستیک، تجارت و اقتصاد کشورهای متبوعمان فراهم می‌شود. ، باید بیش از پیش در این منطقه جغرافیایی ارائه شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بر امکان تعیین هدف میان مدت برای ترانزیت سالانه 20 میلیون تن کالا بین ایران و پنج کشور ترکمنستان، جمهوری قزاقستان، جمهوری ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. تاجیکستان و جمهوری قرقیزستان گفت: در بیانیه پایانی اجلاس نیز بر این هدف تاکید شده است.

افندی زاده، ابتکار ارزنده ای را برای جهت دهی و همسویی اقدامات اعضا در چارچوب یک برنامه عملیاتی مشترک منطقه ای شش جانبه برای ترانزیت انجام داده و خاطرنشان کرد: در این راستا بر گروه های کارشناسی با استفاده از هر توان و ابزاری مانند عضویت در منطقه ای و منطقه ای تاکید شده است. سازمان ها و کریدورهای ترانزیتی بین المللی، همکاری متقابل در سرمایه گذاری و ساخت پروژه های زیربنایی، حسن همجواری و بهبود ترافیک مرزی، توسعه دیجیتال در فرآیندهای ترانزیتی، تسهیل امور کنسولی و روادید راننده و بهبود مستمر تعرفه ها و عوارض ترانزیتی در راستای این اقدام برنامه ریزی برای بهره مندی مشترک

این سازمان از گروه های کارشناسی خواست به ویژه ایجاد مکانیزم مدیریتی برای عبور کریدورهای ترانزیتی به منظور تقویت همکاری های ترانزیتی شش طرفه را مد نظر قرار دهند و موافقت نامه های کلیدی را برای این منظور در متن سند نهایی این اجلاس پیشنهاد کنند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید