بعید است که “نوستالژی سیاسی” لولا در برزیل تکرار شود / حاشیه کم رای رئیس جمهور جدید را دشوار می کند


بعید است که


هادی عالمی فریمان کارشناس مسائل آمریکای جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایلانا با اشاره به نتایج انتخابات ریاست جمهوری برزیل و چالش های داخلی رئیس جمهور جدید این کشور گفت: انتخابات ریاست جمهوری برزیل با برگزاری دور دوم برگزار شد. و گذر از پستی‌های بلند و سیاسی و اجتماعی بالاخره به پایان رسیده است.» پایان یافت و در نهایت «لولا داسیلوا» به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. توجه داشته باشید که در دور اول این رقابت ها شاهد درگیری سرسختانه لولا داسیلوا و ژایر بولسونارو بودیم و در این بین داسیلوا پیشنهاد لغو محرومیت را داد و در مقابل حریف خود که خود واقعی و خودی محسوب می شود. پوپولیست، موضوع فساد اقتصادی را علیه وی مطرح کرد، توجه داشته باشید که برای مردم برزیل به دلیل ساختار سیاسی و اقتصادی لیبرال این کشور، اقتصاد حرف اول و آخر را می زند و بسیار مهم است.


وی ادامه داد: در نتیجه رئیس جمهور سابق این کشور تلاش کرد جامعه برزیل را برای بازگشت لولا داسیلوا به انتخابات بترساند اما در نهایت پیروز شد. این در حالی است که بولسونارو اعلام کرده بود در صورت روی کار آمدن لولا داسیلوا، موضوع آزادی اسلحه از سر گرفته می شود و در مرحله بعدی، چپ ها کنترل برزیل را در دست خواهند گرفت و این دو موضوع عمومی را تهدیدی بزرگ برای رای دهندگان برزیلی دانست. . به همین دلیل است که یک دوقطبی آشکار در انتخابات برزیل پدیدار شد. این دوقطبی به دلیل شعارهایی بود که طرفین علیه یکدیگر مطرح کردند و به همین دلیل است که می بینیم اختلاف آرای دو نامزد کمتر از 2 درصد بوده که دقیقا موید جامعه دوقطبی برزیل است.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: بولسونارو در فاصله دور اول و دوم انتخابات کمپین بسیار قوی و قدرتمندی را علیه لولا داسیلوا به راه انداخت و حتی مدعی شد که نمی تواند موضوع فقرزدایی را پیگیری کند. از سوی دیگر او با برچسب های منفی سعی کرد حزب کارگر برزیل را به اختلاس و فساد متهم کند تا در دور اول افکار عمومی برزیل علیه لولا داسیلوا شکل بگیرد. این در حالی است که برزیل در زمانی که لولا داسیلوا رئیس جمهور این کشور بود برنامه کاهش فقر را اجرا کرد اما در آن دوران با نمرات بالاتری پیروز شد. اکنون بازگشت او به قدرت پس از حدود 12 سال نمی تواند دقیقاً همان برنامه ها را تأیید کند. توجه داشته باشید که لولا داسیلوا با رای کمتری در شرایط فعلی به ریاست جمهوری رسید و فکر می کنم این همان چیزی است که “نوستالژی سیاسی” قبلی را در حاشیه قرار می دهد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: لولا بدون شک در آینده ای نه چندان دور با مخالفت رقبای خود و شبح منتسب به بولسونارو مواجه خواهد شد تا بتواند برنامه های خود را در خانه اجرا کند، به همین دلیل می گویم که ممکن است او طرح محرومیت یا فقر اجرا نمی شود در حوزه سیاست خارجی بدون شک لولا داسیلوا دو محور را در نظر خواهد گرفت، اول جایگاه برزیل به عنوان عضوی از سازمان ملل متحد، اما دومی بحث در مورد ماهیت برزیل و فعال بودن این کشور در تصمیم گیری های منطقه ای و فرامنطقه ای. لازم به ذکر است که لولا داسیلوا در مرحله اول به دنبال ایجاد اجماع منطقه ای با همسایگان خود در آمریکای جنوبی است و در مرحله دوم به دنبال ورود به تعاملات جدید با اروپا (به ویژه فرانسه) و همچنین با ایالات متحده است. ایالات به رهبری جو بایدن.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید