بلاتکلیفی اعتبارات چغازنبیل و هفت تپه نداریم / کاوش باستان شناسی و حفاظت مستمر در اولویت است.


بلاتکلیفی اعتبارات چغازنبیل و هفت تپه نداریم / کاوش باستان شناسی و حفاظت مستمر در اولویت است.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: با وجود اینکه باید برای بارندگی آماده شویم و محوطه را آماده کنیم، هنوز نمی دانیم اعتبارات به چه صورت خواهد بود! قرارداد یا امانت خواهد بود یا میزان اعتبارات چقدر خواهد بود.


به گفته روزنامه نگار ایلانا، عاطفه رشنویی (مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه) وی با اشاره به اینکه اکتشاف و مرمت این روزها در سکوت پیش می رود، گفت: در حالی که باید برای بارندگی آماده شویم و محل را آماده کنیم، هنوز نمی دانیم اعتبارات به چه صورت خواهد بود! قرارداد یا امانت خواهد بود یا میزان اعتبارات چقدر خواهد بود. اکنون باید مرمت و آماده سازی محوطه میراث جهانی را برای شروع فصل بارندگی انجام دهیم، اما هنوز نمی دانیم بودجه چقدر خواهد بود.


وی ادامه داد: اکنون فصل بد کاری در خوزستان به پایان رسیده و فصل خوب کاری قبل از بارندگی های سیل آسا آغاز شده و زمان مناسبی برای آماده سازی سایت چغازنبیل است. در واقع تا قبل از آغاز آبان و آذر و شروع بارندگی ها فرصت خوبی برای کار و ترمیم داریم، اما با توجه به اینکه وضعیت بودجه هنوز مشخص نیست، بلاتکلیف مانده ایم.


وی در پاسخ به این سوال که تاکنون از اواسط مهرماه تخصیص بودجه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه مشخص نشده است و آیا سابقه چنین چیزی وجود داشته است، گفت: سیاست های سازمان را بدانید. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص میزان بودجه آثار ملی و جهانی و هنوز برنامه مشخصی اعلام نشده است. معمولاً در شهریور ماه تفاهم نامه های بودجه ای بین وزارت میراث و سازمان برنامه و بودجه رد و بدل می شود و اولین تکالیف ساخت در مهرماه هر سال اعلام می شود. اما از آنجایی که هنوز موضوع اعلام نشده است، هنوز نمی دانیم که آیا تفاهم نامه های بودجه ای بین این دو نهاد رد و بدل شده و تکلیف چیست. ما حتی نمی دانیم چقدر اعتبار به چغازنبیل یا هفت تپه می رسد.


2


وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که در شهریور ماه مبادلات انجام می شود، عموماً اعتبارات در مهرماه تعیین و تا اوایل آبان ماه ابلاغ می شود. اگرچه گاهی پیش می آید که این موضوع به تعویق بیفتد، اما فعلاً نمی دانیم وام چغازنبیل و هفت تپه چقدر است و به چه صورت وام یا امانت یا … پرداخت می شود. آماده سازی سایت را به تاخیر می اندازد. این در حالی است که هر چه بهتر برنامه ریزی کنیم، خروجی بهتری خواهد داشت، اما الان هنوز تکلیف خود را نمی دانیم و بودجه را هم نمی دانیم.


به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، مجموعه چغازنبیل برای حفاظت مستمر و همچنین انجام کارهای مطالعاتی و حتی زیرساخت های گردشگری به طور کلی سالانه 5 تا 7 میلیارد تومان نیاز دارد. با این حال، تیتراژ هفت تپه جداست. تاکنون هیچ گاه اعتبارات تخصیص یافته در سال های گذشته به اندازه حجم کار، زیرساخت و مساحت کار نبوده است. این در حالی است که طی سال جاری وجوه واریز شده به حساب اداره کل میراث استان برای پرداخت حقوق پرنسل کافی بوده است. البته الان اسامی پرسنلی که باید تشکیل شوند مشخص است، جابجایی ها انجام شده و پیش قراردادها نوشته شده و تکلیف آن اداره مشخص است.


وی وضعیت چغازنبیل و هفت تپه را خوب ارزیابی کرد و گفت: ناودان ها وصل شده و نقاطی ایجاد شده که نیاز به لکه گیری داشت. البته وضعیت چغازنبیل خیلی بهتر از هفت تپه است چرا که سال هاست روی آن کار می شود در حالی که هفت تپه در سال های اخیر بودجه مستقل جداگانه ای نداشته و کمتر به آن پرداخته شده است. .


به گزارش رشنوی، در حالی که مجموعه چغازنبیل و هفت تپه ظرفیت بالایی برای کاوش باستان شناسی دارند و سوالات زیادی در مورد این محوطه های باستانی وجود دارد، اما از آنجایی که اولویت کار بر ادامه حفاظت است، در حال حاضر کاوش های باستان شناسی و حتی مغناطیسی انجام می شود. بررسی ها بدون کاوش انجام می شود در برنامه های این مجموعه جایی ندارد.


مدیر میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه درباره وضعیت گردشگری این مجموعه ها نیز گفت: اگرچه وضعیت گردشگری بد نیست و همچنین هفته گذشته گروهی از گردشگران خارجی از چغازنبیل دیدن کردند، اما هنوز به اوج سفری که قبلا داشتیم نرسیده ایم. کرونا اکنون در آستانه آغاز فصل پرطرفدار هستیم و امیدواریم بتوانیم میزبان خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی باشیم. البته با توجه به بازگشایی مدارس، بازدید گردشگران داخلی به روزهای تعطیل و آخر هفته موکول شده و بیشتر گردشگران بومی از چغازنبیل دیدن می کنند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید