بنت پیش بینی کرد منطقه گرایی برکناری دولت را به تاخیر می اندازد/ تلاش های نتانیاهو نشان دهنده شکنندگی دولت ائتلافی است


بنت پیش بینی کرد منطقه گرایی برکناری دولت را به تاخیر می اندازد/ تلاش های نتانیاهو نشان دهنده شکنندگی دولت ائتلافی است

این تحلیلگر منطقه می گوید: نخست وزیر اسرائیل برای فرار از بحران داخلی و سقوط دولت به پیش بینی های سیاست خارجی روی آورده است اما در این بین توافق ابراهیم مهمترین محور آنهاست.


علی اصغر زرگر، تحلیلگر مسائل منطقه، با اشاره به تشدید اختلافات در اسرائیل و احتمال فروپاشی ائتلاف حاکم به رهبری نفتالی بنت، به خبرنگار ایلنا گفت: هر تحلیلی از سیاست داخلی یا خارجی اسرائیل باید بر دو اصل باشد. اول مسئله روابط رژیم صهیونیستی با فلسطین و دوم بحث امنیت داخلی اسرائیل است که باید آن را مبنای سیاست داخلی و خارجی رژیم صهیونیستی بدانیم. در نتیجه اکنون نفوذ احزاب در کنست و روند تشکیل دولت زیر سوال رفته است که به تعبیری گاهی به دیدگاه های مخالف می انجامد و اکنون به دلیل تعدد احزاب، نظرات مخالف به وضوح شنیده می شود. در ساختار داخلی اسرائیل، کسب اکثریت و تشکیل دولت برای یک حزب بسیار ضعیف بود. چون تعدد قطعات در وسط است. در عین حال بحث و گفتگو و نحوه برخورد با مسئله فلسطین و مسائل امنیت ملی بزرگترین چالش دولت های صهیونیستی بوده و خواهد بود.


وی ادامه داد: به عنوان مثال نحوه برخورد با جریانات فلسطینی و سازش با تشکیلات خودگردان یکی از مهمترین مسائل مربوط به امنیت داخلی اسرائیل است و از این رو بحث امنیت پیرامونی و امنیت خارجی مطرح است. بنابراین هر دولتی که در تل آویو روی کار بیاید، ناگزیر به این دو موضوع نگاه می کند و سعی می کند دیدگاه خود را بر این موضوعات متمرکز کند. این در حالی است که در کابینه بنت موضوع هماهنگی با آمریکایی ها بیش از گذشته مطرح شد و از سوی دیگر اولویت با موضوع اعراب و پیوند اسرائیل با آنها بود. از سوی دیگر در بسیاری از مسائل داخلی اختلاف نظر وجود دارد و به همین دلیل پیش بینی های خارجی مبنی بر اهمیت روزافزون موضوع ایران هراسی و تهدید امنیت منطقه توسط اسرائیل مطرح شده است.


وی گفت: امروز مسائل داخلی برای اسرائیلی ها نسبت به مسائل خارجی اولویت دوم است، بنابراین باید توجه داشت که بنت در حال برنامه ریزی است. متأسفانه تحلیل ارائه شده به دلیل نداشتن مستندات چندان دقیق نیست، به همین دلیل است که معتقدم شرایط به گونه ای است که بنت و تیمش مسائل امنیت ملی را به مسائل داخلی و همچنین مسئله فلسطین نسبت می دهند. در این میان گفته می شود نتانیاهو نیز برنامه ای برای انحلال کنست و برگزاری مجدد انتخابات دارد، اما فکر نمی کنم تفاوت چشمگیری بین سیاست های نتانیاهو و نفتالی بنت وجود داشته باشد، بنابراین نباید منتظر اتفاق جدیدی باشیم. در این راستا. این واقعیت که نتانیاهو در تلاش برای به قدرت رسیدن است، اساساً شکنندگی دولت ائتلافی کنونی را نشان می دهد و نشان می دهد که تناقضات درون تل آویو افزایش یافته است.


وی در پایان تاکید کرد: باید بدانیم که موضوع اصلی در شرایط فعلی مسائل مربوط به معاهده ابراهیم است. چون می خواهند مسئله فلسطین را فراموش کنند و به عنوان یک مسئله داخلی به دنیا معرفی کنند. هدف اسرائیل از اجرای توافق صلح ابراهیم با اعراب این است که بگوید مسئله فلسطین در نهایت مربوط به جهان اسلام نیست و اگر در مورد جهان عرب-اسلام باشد، تل آویو با جهان عرب صلح خواهد کرد. چیزهای اطراف را تغییر دهید به همین دلیل است که رژیم صهیونیستی تلاش می کند فلسطین را به یک موضوع داخلی تبدیل کند و همه این مسائل و همچنین درگیری های داخلی طرفین در جریان سناریوهای سیاست خارجی اسرائیل رخ می دهد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید