بهره برداری از نظرات نخبگان فرصتی است برای نظام حکومتی کشور/ اصل خصوصی سازی قانون است اما برای آوردن تولید و اشتغال باید به درستی انجام شود.


بهره برداری از نظرات نخبگان فرصتی است برای نظام حکومتی کشور/ اصل خصوصی سازی قانون است اما برای آوردن تولید و اشتغال باید به درستی انجام شود.

رئیس جمهور با ابراز نگرانی از آلایندگی برخی صنایع در شهر اراک، گفت: توسعه یک ضرورت است اما تابع حفاظت از محیط زیست است. بحث محیط زیست و آلاینده ها از دیرباز در این شهرستان مطرح بوده است، از این رو طرح جهانی کاهش آلودگی هوا یکی از برنامه های ضروری و اولویت دار دولتمردان برای استان مرکزی و شهر اراک است.


به گزارش ایلنا، سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و نخبگان استان مرکزی، با تاکید بر لزوم ارتباط موثر و مستمر دولت با نخبگان، اظهار داشت: نظرات و رایزنی های نخبگان. فرصتی برای نظام حکومتی کشور است و دولت مصر از آن استفاده خواهد کرد. این فرصت است.


رئیس جمهور با تاکید بر لزوم استفاده از تجربیات 43 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در مرحله کنونی تحول جدی در ساختارهای اداری کشور لازم است تا فاصله بین وضعیت موجود و مطلوب کاهش یابد.


رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تحول فرآیند یکی از ابزارها و ابزارهای مورد نیاز برای تغییر وضعیت موجود است، گفت: تا زمانی که فرآیندها و سازوکارها تغییر نکند، تحولی رخ نخواهد داد.


رئیسی در ادامه سخنان خود بر لزوم استفاده از نیروهای بومی در استان تاکید کرد و تصریح کرد: استفاده از نیروهای کارآمد، مخلص، نخبه، حزب اللهی و تحول آفرین یکی از ضروریات ایجاد تحول واقعی است.


رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت عظیم استان مرکزی برای پیشرفت تصریح کرد: استان مرکزی یک استان صنعتی است و باید زیرساخت های موجود برای راه اندازی مجدد تولید و ایجاد اشتغال فعال شود. برای دستیابی به این هدف، تغییر نوع مدیریت واحدهای تولیدی غیرفعال و یا با کمترین ظرفیت ضروری است.


رئیسی با اشاره به بروز مشکلاتی برای واحدهای تولیدی پس از خصوصی سازی نامناسب در سال های گذشته، گفت: در این فرآیند اشتباه خصوصی سازی، کارگاه ها و کارخانه ها به افراد ضعیف، بی انگیزه و بی مهارت واگذار شده و متأسفانه این واحدها دچار مشکل شده اند. بعد از مدتی بشدت آسیب دیدند و بسته شدند.


رئیس جمهور در تشریح عملکرد خود در دوران تصدی ریاست قوه قضائیه گفت: با بررسی این موارد مشخص شد که این نوع خصوصی سازی اشتباه بوده است. خصوصی سازی یک ضرورت است، اما نه به قیمت غارت اموال عمومی و کاهش تولید و اشتغال. ما جلوی این شرایط خصوصی سازی را گرفته ایم.


رئیسی افزود: اصل خصوصی سازی قانون است اما باید به درستی انجام شود تا تولید و اشتغال بیاید. کارخانه های نیمه فعال و تعطیل فعال شوند و به چرخه تولید برگردند که با اولویت در استان مرکزی انجام می شود.


رئیس جمهور ضمن ابراز ناامیدی از واگذاری حقوق بهره برداری برخی معادن به افراد غیرکارشناس در سال های گذشته، گفت: باید در نحوه مدیریت معادن تغییرات جدی ایجاد شود و حق بهره برداری از معادن به مردم واگذار شود. با تجربه و فعال در این زمینه


رئیسی تاکید کرد: نباید اجازه داد روابط ناسالم جای روابط صحیح را بگیرد. روابط ناسالم اداری در همه دولت ها ناخوشایند است و در این دولت ناخوشایندتر است.


رئیس جمهور با ابراز نگرانی از آلایندگی برخی صنایع در شهر اراک، گفت: توسعه یک ضرورت است اما تابع حفاظت از محیط زیست است. بحث محیط زیست و آلاینده ها از دیرباز در این شهرستان مطرح بوده است، از این رو طرح جهانی کاهش آلودگی هوا یکی از برنامه های ضروری و اولویت دار دولتمردان برای استان مرکزی و شهر اراک است. همانطور که یکی از نخبگان گفت، من معتقدم که هزینه کردن برای محیط زیست یک سرمایه گذاری است.


رئیسی با اشاره به اهمیت مسئله خانواده گفت: امروز خانواده در دنیا در معرض تهدید است. زشت ترین و زشت ترین چیزها به عنوان شاخص تمدن معرفی می شود و هر کشوری که به این زشتی ها دست بزند، کشور متمدن و هر کشوری که جلوی این کارها را بگیرد و برای افراد منحرف جا ندهد، کشور عقب مانده نامیده می شود. این بدترین نگاه به اخلاق، معنویت و زندگی انسان است.


رئیس جمهور افزود: این نگاه کثیف باعث پایان نسل بشر است اما در مقابل ما برای توجه به خانواده مورد ظلم نظام حکومتی هستیم. نظام خانواده باید به عنوان محوری ترین موضوع مورد حمایت قرار گیرد.


رئیسی با اشاره به نقش و جایگاه زن در جامعه تاکید کرد: امروز زنان در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نقش آفرینی می کنند و این نقش آفرینی از برکات انقلاب اسلامی بوده است.


رئیس جمهور در خصوص حمایت از بازنشستگان و برنامه های دولت در این حوزه گفت: ما از حمایت از بازنشستگان در دولت ابایی نداریم، خود را موظف می دانیم که به بازنشستگان توجه کنیم.


رئیسی با تشریح اقدامات دولت برای اصلاح نحوه تخصیص ارز به کالاهای وارداتی، بر لزوم مهار و کنترل تورم تاکید کرد و گفت: تمام اقدامات دولت از ابتدای فعالیت خود در راستای جلوگیری از اقدامات تورمی مانند بدهی بانک مرکزی بوده است. و پایه پولی را افزایش دهید. ما سعی کرده ایم حقوق تجارت را کاهش دهیم تا آثار تورمی ایجاد نشود و در این زمینه از مجلس خواسته ایم مواردی را که آثار تورمی دارد اجرا نکند.


رئیس جمهور در پایان با ابراز خرسندی از تشکیل شورای عالی آموزش جهادی تصریح کرد: تشکیل شورای عالی آموزش جهادی اتفاق مبارک و درستی است که برای هماهنگی گروه های جهادی در کشور ایجاد شد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید