به تعویق افتادن دوره ها؛ روش های طبیعی و پزشکی


تحمل قاعدگی به خودی خود سخت است. حالا فرض کنید در زمان و مکان نامناسبی اتفاق بیفتد! تنظیم این چرخه ماهانه طبیعتاً در اختیار خانم ها نیست، اما به لطف پیشرفت علم پزشکی، روش های موثری برای به تعویق انداختن دوره معرفی شده است که در صورت استفاده دقیق، خطرات خاصی برای فرد به همراه ندارد. در این مقاله در مورد روش های تاخیر در چرخه قاعدگی صحبت می کنیم.

روش های طبیعی برای به تاخیر انداختن پریود

اینترنت مملو از روش‌های طبیعی برای دوره‌های آخر است که هیچ‌کدام از آنها پشتوانه علمی یا منابع معتبری ندارند. نوشیدن یا خوردن غذا نمی تواند میزان هورمون های مرتبط با چرخه قاعدگی را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. با این حال، دانستن این غذاها خالی از لطف نیست.

1. مصرف سرکه سیب

آبان عطار

همه ما تقریباً از خواص دارویی سرکه سیب برای درمان آکنه، سوزش سر دل و آب کردن چربی های شکم اطلاع داریم. ما همچنین می دانیم که مشکلات قاعدگی مانند درد و تورم را حل می کند. اما تاکنون هیچ تحقیقی تاثیر این ماده معجزه آسا را ​​بر زمان قاعدگی تایید نکرده است و فقط می دانیم که استفاده از آن به عنوان دارو منظم به زنان مبتلا به تنبلی تخمدان توصیه می شود قاعدگی را به تاخیر نیندازند.

2. عدس بخورید

برخی از خانم ها ادعا می کنند که مصرف عدس در چند روز آینده آن را به تاخیر می اندازد، البته عدس را باید سرخ کرد، آسیاب کرد و سپس با اسموتی یا سوپ خورد. این یکی از روش های طبیعی اواخر دوره است که پشتوانه علمی ندارد. علاوه بر این، فیبر موجود در این غذا می تواند باعث نفخ و ناراحتی معده در روزهای منتهی به پریود شود.

3. چای را با آب لیمو بنوشید

ادعای دیگر این است که مرکبات از جمله آبلیمو، خونریزی قاعدگی را متوقف کرده و پریود را به تاخیر می اندازد. البته مانند سایر ترفندها، اثر ضد قاعدگی این ماده نیز از نظر علمی ثابت نشده است. آب لیمو مانند سرکه سیب اسیدی است و می تواند دندان ها، لثه ها، دهان، گلو، معده و روده ها را تحریک کند. اگر می خواهید این روش را امتحان کنید، حتما آن را با آب یا چای بنوشید.

4. محلول ژلاتین و آب گرم بخورید

این دوره را با خوردن محلول ژلاتین و آب گرم به تعویق بیندازید

برخی از خانم ها معتقدند محلول ژله و آب گرم تقریباً 4 ساعت شروع قاعدگی را به تاخیر می اندازد و اگر فرد بیشتر طول بکشد پس از 4 ساعت باید یک لیوان دیگر از این محلول بخورد. البته باید به یاد داشته باشید که این روش نیز غیرعلمی است و مصرف زیاد ژلاتین باعث نفخ و مشکلات گوارشی می شود.

5. فعالیت بدنی شدید

اگرچه ورزش هایی مانند یوگا به عنوان یکی از راه های پیشبرد چرخه شناخته می شود، اما گاهی اوقات ورزش شدید می تواند قاعدگی را در زنان جوان به تاخیر بیندازد. به خصوص اگر کالری دریافتی کم باشد و استرس فرد در این مدت زیاد باشد. این اتفاقات بر قدرت تخمک گذاری رحم تاثیر می گذارد و آن را مختل می کند که در نتیجه دوره قاعدگی از بین می رود یا دیرتر اتفاق می افتد.

6. مصرف جعفری

جعفری سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است. اگر استرس بیش از حد باعث پیشرفت چرخه قاعدگی شود، برگ های این سبزی می تواند چرخه قاعدگی را به تاخیر بیندازد. چند روز قبل از شروع قاعدگی، برگ های جعفری را در آب بجوشانید و به عنوان چای مصرف کنید.

7. از غذاهای تند پرهیز کنید

خوردن غذاهای تند و تند باعث افزایش هورمون استروژن و پیش بینی قاعدگی می شود. اگر می خواهید پریودتان را متوقف کنید، از خوردن غذاهای تند برای چند روز اجتناب کنید.

روش های مصنوعی برای به تاخیر انداختن پریودها

اگر به دنبال روش های جدی تری هستید که تضمین کند تا چند روز آینده پریود نمی شوید، باید به روش های مصنوعی روی بیاورید. البته به یاد داشته باشید که هرگونه افراط در این روش ها خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.

1. مصرف نورتی استرون

دوره ارجاع مصرف داروی نورتی استرون

نورتیسترون یک قرص تاخیری در نسخه است. پزشک روزانه 3 قرص را تجویز می کند که باید 3 تا 4 روز قبل از شروع پریود مصرف شود. 2 یا 3 روز پس از قطع دارو، اولین لکه های خون را مشاهده خواهید کرد.

این دارو عمدتاً برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود که به دلیل کوتاه بودن مدت زمان آن به ندرت به عنوان داروی ضد بارداری استفاده می شود. مصرف طولانی مدت این دارو با عوارض زیر همراه است و توصیه نمی شود:

 • حالت تهوع؛
 • سردرد؛
 • حساسیت سینه؛
 • اختلالات خلقی

2. قرص های ضد بارداری مصرف کنید

یکی از راه های به تاخیر انداختن دوره اورژانسی استفاده از قرص های ترکیبی ضد بارداری (پروژسترون و استروژن) است. اگر از این داروها به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، پس از 21 روز دیگر نیازی به قطع نیست. مصرف قرص ها را تا زمانی که برنامه قاعدگی شما تغییر کند ادامه دهید. البته قبل از انجام این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید.

انواع قرص های تاخیری پریود عبارتند از:

 • قرص‌های تک فاز ۲۱ روزه مانند Microgynon و Cilest: این داروهای ضد بارداری به مدت 21 روز به طور مداوم مصرف می شوند و یک هفته تعطیل هستند که در این هفته از قاعدگی رخ می دهد. برای مدتی بعد، می توانید هفته استراحت را بردارید و شروع به مصرف یک بسته جدید کنید.
 • قرص های روزانه مانند Microgynon ED و Lorynon ED: دوره مصرف این قرص ها شامل 21 روز قرص اصلی و 7 روز دارونما می باشد. برای به تعویق انداختن دوره، به سادگی دارونما را ترک کنید و قرص اصلی را برای هفته آخر مصرف کنید.
 • قرص های فاز 21 روزه مانند Binovium، Qlaira و Logynon: ترکیب هورمونی هر یک از این قرص ها متفاوت است و باید به ترتیب خاصی مصرف شوند. بنابراین، بهتر است قبل از مصرف آنها با یک داروساز یا پزشک مشورت کنید.

3. روش های هورمونی برای به تاخیر انداختن پریود

تغییر زمان چرخه با IUD

به گفته پزشکان، مصرف قرص موثرترین راه برای به تاخیر انداختن پریود است. البته بسیاری از افراد به دلیل عوارض جانبی قرص های ضدبارداری تمایلی به مصرف آن ندارند و به دنبال راه هایی سریع برای به تاخیر انداختن دوره های بدون قرص هستند. این روش ها احتمالاً در اینترنت به شما پیشنهاد می شود:

 • حلقه واژن: به محض قرار دادن حلقه واژن، چرخه قاعدگی متوقف شده و علائم آن کاهش می یابد. خونریزی و درد نیز کاهش می یابد. فقط هفته استراحت را بردارید و بعد از 21 روز حلقه را بردارید تا پریود نشوید.
 • چسب های پوستی (نوار ضد بارداری): این چسب هورمون را از طریق پوست وارد بدن می کند. به سادگی هر هفته یک چسب ضد بارداری جدید را روی بدن خود بمالید (بدون استراحت) تا زمان قاعدگی شما تغییر کند و دیرتر پریود شوید.
 • دستگاه های پروژسترون داخل رحمی (IUD): بزرگترین مشکل این دستگاه ها مشکل درآوردن و قرار دادن آنهاست. علاوه بر این، اثربخشی آنها کمتر از داروهای ضد بارداری است.
 • ایمپلنت ضد بارداری: پزشکان این روش را برای دوره های بعدی توصیه نمی کنند، زیرا ممکن است خونریزی نامنظم ناشی از آن بهبود نیابد.

به یاد داشته باشید که اگرچه استفاده از حلقه واژینال یا چسب ضد بارداری برای شما خطرناک نیست، اما توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده است و نمی توان چندان به آنها اعتماد کرد.

آیا به تاخیر انداختن قاعدگی بی خطر است؟

تاخیر در دوره به خودی خود خطرناک نیست. در صورت وجود عوارض، ناشی از روش های تاخیر سریع پریود است. به عنوان مثال، نورتی استرون برای کسانی که سابقه لخته شدن خون دارند، انتخاب خوبی نیست. افراد دیگر، بسته به روشی که برای تغییر زمان پریود خود استفاده می کنند، ممکن است این عوارض را تجربه کنند:

 • سردرد؛
 • حالت تهوع؛
 • حساسیت سینه؛
 • اختلالات خلقی؛
 • تغییرات در میل جنسی؛
 • او عقب نشینی کرد؛
 • اسهال

زنانی که از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنند در صورت مشاهده علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

 • درد قفسه سینه؛
 • زرد شدن پوست یا چشم؛
 • درد معده؛
 • مشکلات تنفسی؛
 • سردرد ناگهانی و شدید؛
 • هاله های میگرنی

فنجان قاعدگی؛ جایگزینی کافی

جایگزین مناسب و مطمئن تری برای روش های هورمونی، فنجان قاعدگی است. این دستگاه چرخه را متوقف نمی کند، اما مشکل استفاده از تامپون و نوار بهداشتی را برطرف می کند و اجازه نشتی نمی دهد. انگار اصلا قاعدگی نشد! این فنجان ها مستقیماً روی دهانه رحم قرار می گیرند و تمام جریان قاعدگی را جمع می کنند. به این ترتیب انجام بسیاری از فعالیت های روزانه دیگر دشوار نخواهد بود.

آخرین کلمه

پس از مطالعه این مقاله می دانیم که چه گزینه هایی برای به تعویق انداختن پریود وجود دارد و هر کدام چه عوارضی دارند. با این حال، قبل از انتخاب هر یک از این گزینه ها، توصیه می کنیم با پزشک خود در مورد عوارض جانبی هر کدام صحبت کنید و ببینید آیا این برنامه ارزش تغییر دارد یا خیر. به یاد داشته باشید که روش های طبیعی کنترل چرخه همیشه ایمن تر و روش های مصنوعی موثرتر هستند. انتخاب باشماست.

به کدام یک از این روش ها بیشتر اعتماد دارید؟ آیا حاضرید عواقب به تعویق انداختن پریود و امتحان کردن آن را متحمل شوید؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

منابع دیگر: خط سلامت

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


پیوست کتاب الکترونیکی

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه خود یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید