به مردم قول مهار تورم در ماه های آینده را می دهم/ اجرای طرح یارانه ها یکی از دلایل افزایش نرخ تورم در خرداد ماه است.


به مردم قول مهار تورم در ماه های آینده را می دهم/ اجرای طرح یارانه ها یکی از دلایل افزایش نرخ تورم در خرداد ماه است.

وزیر اقتصاد گفت: در مورد کنترل و مهار نرخ تورم، بانک مرکزی باید برنامه ریزی کند و به مردم وعده دهد، اما من به عنوان سخنگوی ستاد اقتصادی دولت اعلام می کنم که کنترل تورم است. اولویت دولت و برنامه ریزی و تمرکز همه دستگاه های دولتی برای کنترل هر سه منشا تورم هستند و به مردم قول می دهیم تورم را در ماه های آینده کنترل و مدیریت کنند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، اگرچه بانک مرکزی نرخ رشد منفی نقدینگی در فروردین ماه امسال را پیامی امیدوارکننده در شاخص‌های پولی اقتصاد کشورمان می‌داند و نشانه‌ای امیدوارکننده از بهبود وضعیت اقتصادی است. اما افزایش 12.2 درصدی تورم در خرداد ماه نشان دهنده خطری برای اقتصاد کشورمان است، چرا که به گفته این کارشناس اقتصادی، با ادامه این روند تورمی در ماه های آینده، در یک سناریوی بدبینانه اقتصادی، خطری وجود دارد. احتمال افزایش نرخ تورم بالای 70 درصد تا پایان سال جاری


“سید احسان خاندوزی” در گفتگو با خبرنگار بازرگانی ایلانا وی با توجه به سرنوشت تورم در اقتصاد ایران در کوتاه مدت و برنامه دولت برای کنترل تورم تا پایان سال و همچنین جلوگیری از تداوم و گسترش تورم در خرداد ماه به ماه های آینده، گفت: در اقتصاد حداقل با سه منبع تورم مواجه هستیم که یکی از آنها نقدینگی است. منبع رشد نقدینگی کنترل شده و منبع دیگر تورم ناشی از بی ضابطه پولی و بانکی در اقتصاد است که ما هم کنترل می کنیم.


وی با اشاره به سومین منبع تورم که در افزایش نرخ تورم در ماه های اخیر نقش پررنگی داشته است، گفت: سومین منبع تورم افزایش هزینه های تولید است که در ماه های ابتدایی سال جاری افزایش یافته است. ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای خارجی، تورم وارداتی و افزایش قیمت نهاده ها در داخل، افزایش حقوق و دستمزدها، اجرای طرح یارانه و غیره است. افزایش یافت و در خرداد شاهد افزایش نرخ تورم بودیم.


وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: با توجه به مداخلات دولت، منبع سوم تورم در تیر و مرداد نسبت به خردادماه به صورت کنترل‌شده کاهش می‌یابد، بنابراین چشم‌انداز تورمی در ماه‌های آینده به طور قطعی به سمت کنترل و مهار تورم است.


خاندوزی ادامه داد: در خصوص کنترل و مهار نرخ تورم، بانک مرکزی باید برنامه ریزی و وعده های لازم را به مردم بدهد، اما به عنوان سخنگوی ستاد اقتصادی دولت، کنترل تورم را اولویت دولت و برنامه ریزی و تمرکز اعلام می کنم. همه دستگاه های دولتی هر سه منبع تورم را کنترل کنند و به مردم قول می دهیم تورم را در ماه های آینده کنترل و مدیریت کنند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید