به همسرتان ابراز محبت کنید؛ اهمیت، اثرات مثبت، روش ها


ابراز محبت یکی از ساده ترین راه ها برای نشان دادن اینکه عزیزانمان دوستشان داریم و به آنها اهمیت می دهیم است. برخی افراد نمی دانند چگونه به همسر خود ابراز محبت کنند، در حالی که این مهارت بسیار مهم است و تاثیر زیادی در کیفیت رابطه دارد. در این مقاله از روش های ابراز عشق و اهمیت و تاثیرات مثبت آن صحبت می کنیم. با ما بمان.

چرا عشق مهم است؟


برخی افراد درونگرا هستند یا سبک زندگی را ترجیح می دهند که در آن زیاد با دیگران تعامل نداشته باشند، اما ارتباطات معنادار بسیار ارزشمند است. شما می توانید با ابراز محبت، محبت و عشق خود را به دیگران نشان دهید.

رفتار محبت آمیز چیست؟

در حالی که ابراز محبت به همسرتان می تواند منجر به روابط صمیمانه شود، اما اغلب این رفتار غیرجنسی است. علائم محبت بسته به فرهنگ مردم متفاوت است. به عنوان مثال، در فرانسه، دوستان با بوسیدن هر دو گونه به یکدیگر سلام می کنند، در حالی که دو دوست آمریکایی می توانند یکدیگر را برای نشان دادن محبت خود در آغوش بگیرند.

محبت را می توان با برقراری ارتباط نیز نشان داد، مانند زمانی که شخصی را به یاد می آورید و با او تماس می گیرید تا حالش را بپرسید. به این ترتیب عشق خود را به او ابراز می کنید.

نمونه هایی از رفتار مهربانانه

 • در آغوش گرفتن؛
 • بوسه؛
 • گرفتن دست همدیگر؛
 • قرار دادن دست دور شانه یا کمر؛
 • ارسال هدیه؛
 • دلداری هنگام غمگینی

راه های ابراز عشق به همسر

1. زبان عشق به خود و همسرتان را بدانید

دوست دارید همسرتان چگونه عشق خود را به شما ابراز کند؟ یا برعکس، چه نوع محبتی برای همسرتان معنادارتر و ارزشمندتر است؟

زبان عشق هر فردی با دیگری متفاوت است. 5 روش ابراز و دریافت عشق توسط افراد به عنوان 5 زبان عشق شناخته می شود. معمولاً همه چند تا از این زبان ها را دارند، اما معمولاً با یکی دو تا از آنها بیشتر از بقیه ابراز محبت می کنند یا انتظار دریافت محبت را دارند.

5 زبان عشق عبارتند از:

 • کلمات تاییدی بگویید؛
 • زمان خوبی را سپری کنید؛
 • لمس فیزیکی؛
 • عرضه خدمات؛
 • هدیه بساز

وقتی زبان عشق همسرتان را بدانید، بهتر می توانید عشق خود را نشان دهید. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که بوسیدن او (لمس فیزیکی) برای او مهمتر و معنادارتر از تحسین او (گفتن کلمات تایید) است.

2. احساسات خود را به اشتراک بگذارید

اگر همسر، خانواده یا دوستانتان دوست دارند شما مهربان تر باشید و محبت خود را نشان دهید، اما برایتان مشکل است که احساسات خود را به اشتراک بگذارید، بهترین راه برای شروع این است که به آنها بگویید چقدر برای شما سخت است. این مکالمه زمانی مفید است که زبان عشق خود را بدانید زیرا نشان می دهد که به آنها اهمیت می دهید.

طبق تحقیقات، به اشتراک گذاشتن احساسات با کسانی که دوستشان دارید و در حضور آنها احساس امنیت می کنید، استرس را کاهش می دهد.

3. تماس فیزیکی برقرار کنید

آغوش استرس را از بین می برد و سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند. اگر به احساس خود در زمان در آغوش گرفتن شخص دیگری توجه کنید، متوجه خواهید شد که چقدر فوق العاده است.

 • وقتی برای پیاده روی بیرون می روید دست بهترین دوست خود را بگیرید.
 • کودک خود را در آغوش بگیرید.
 • هنگام تماشای فیلم شریک زندگی خود را در آغوش بگیرید و در آغوش بگیرید.

یادداشت: قبل از برقراری هر نوع تماس فیزیکی، مطمئن شوید که طرف مقابل با آن موافقت کرده است.

4. با عزیزانتان وقت بگذرانید

هر رابطه ای برای شکوفا شدن نیاز به زمان دارد. زمان مفید زمانی است که با کسی وقت می گذرانید و به تدریج به او علاقه مند می شوید. حتی اگر زمان باکیفیت زبان عشق شما نباشد، گذراندن وقت بیشتر با مردم به شما کمک می کند تا محبت بیشتری را ابراز کنید. صرف این زمان شما را به فرد نزدیکتر می کند و این نزدیکی باعث می شود به نیازهای او توجه بیشتری داشته باشید.

اگر سرتان شلوغ است و وقتتان کم است، نگران نباشید. کیفیت مهمتر از کمیت است. تا جایی که می توانید به عزیزانتان زمان بدهید. این مقدار برای شروع کافی است.

5. با افرادی که در اطرافشان احساس امنیت بیشتری دارید تمرین کنید

وقتی تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد می کنیم، بهترین کار این است که با افرادی که با آنها اعتماد بیشتری داریم، اقدامات جدیدی را آغاز کنیم. این استرس را از بین می برد و نگران خواهید شد که دیگران در مورد خود چه فکری می کنند، زیرا به این افراد اعتماد دارید و می دانید که آنها شما را قضاوت نمی کنند.

فواید ابراز عشق به همسر

فواید ابراز عشق به همسر

 • افزایش اکسی توسین: اکسی توسین یک ماده شیمیایی است که بدن هنگام تماس فیزیکی و محبت آزاد می کند. طبق تحقیقات انجام شده این ماده فواید زیادی برای بدن و احساسات دارد. وقتی عشق خود را به دیگران ابراز می کنید یا سخنی محبت آمیز از دیگران می شنوید، میزان این ماده در بدن شما افزایش می یابد.
 • استرس را کاهش می دهد: همه ما کورتیزول را به عنوان هورمون استرس می شناسیم. ابراز محبت و عشق باعث کاهش سطح کورتیزول و کاهش استرس می شود.
 • بهبود سلامت روان: افرادی که روابط محبت آمیز با دیگران دارند، از سلامت روانی بهتری برخوردارند و کمتر در معرض مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی هستند.
 • بهبود سلامت جسمانی: ابراز محبت اثراتی مانند تسکین درد و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

وقتی شریک زندگیمان ابراز محبت نمی کند چه کنیم؟

برخی افراد به دلایل فرهنگی یا اجتماعی یاد نگرفته اند که احساسات خود را ابراز کنند. دیگران در بیان احساسات خود احساس ناراحتی می کنند. اگر طرف مقابل احساسات و محبت خود را ابراز نمی کند، نیازی به تشویق او به این کار با اغراق و ابراز محبت زیاد نیست. به محض اینکه با ابراز محبت های کوچک و حتی غیر جسمی نشان دهید که خوشحال هستید، رابطه شما بهبود می یابد.

اگر از طرف همسرتان محبت کافی دریافت نمی کنید، بهتر است نیازهای خود را بیان کنید و توضیح دهید که چرا ابراز محبت برای شما اهمیت دارد. پس راه های ابراز محبت را به او بگویید.

اگر احساس می کنید که او در تلاش است تا محبت خود را نشان دهد یا در ابراز محبت به شما مشکل دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که از یک مشاور کمک بگیرید.

تأثیر عزت نفس بر عشق

داشتن عزت نفس بالا به معنای قدردانی از خود است. اگر عزت نفس کافی داشته باشید، احتمالا بهتر از دیگران می توانید با مشکلات زندگی کنار بیایید.

آیا کسانی که آسیب پذیرتر هستند و اعتماد به نفس پایینی دارند، در روابط عاشقانه کمتر به شریک عاشقانه خود ابراز محبت می کنند؟ برای پاسخ به این سوال تحقیقاتی انجام شده است که بر اساس نتایج، پاسخ مثبت است. افرادی که عزت نفس پایین تری داشتند ابراز محبت کمتری کردند و همچنین واکنش های عاطفی، شناختی و فیزیولوژیکی مثبت کمتری داشتند.

عزت نفس بالا باعث می شود که فرد به راحتی عشق خود را ابراز کند و احساس کند که شایسته دریافت عشق است.

آیا محبت بیش از حد یک علامت هشدار است؟

متأسفانه برخی از افراد گاهی اوقات از محبت برای سوء استفاده از احساسات دیگران استفاده می کنند. مثلا ممکن است فردی بیش از حد شما را دوست داشته باشد و طوری رفتار کند که انگار قصد دارد برای همیشه با شما باشد، در حالی که فقط می خواهد برای مدت کوتاهی با شما باشد و قصدش فریب شما را با این ابراز محبت بیش از حد دارد.

محبت و توجه بیش از حد نشانه خوبی نیست و اغلب زنگ خطری است.

آخرین کلمه

ابراز محبت و دریافت محبت یکی از مهمترین جنبه های یک رابطه سالم است. بنابراین، اگر مطمئن نیستید که چگونه عشق خود را به عزیزانتان ابراز کنید، از آنها بپرسید که چگونه دوست دارند دوست داشته شوند. این گفتگوها ممکن است ناخوشایند به نظر برسند، اما به ارتباطات عمیق تر و پایدارتر با افراد خاص زندگی شما منجر می شوند.

شما بگو

آیا می توانید عشق خود را به همسرتان ابراز کنید؟ آیا به اندازه کافی عشق می دهید و می گیرید؟ تجربیات و نظرات ارزشمند خود را در مورد ابراز محبت به همسر با ما و کاربران عزیز در میان بگذارید.


پیوست کتاب الکترونیکی

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه خود یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید