بوتاکس معده چیست و آیا واقعا باعث کاهش وزن سریع می شود؟ | جراح لاغری


بوتاکس معده یک روش جدید کاهش وزن است که به روش آندوسکوپی انجام می شود. در این روش سمی به نام بوتولینوم به عضلات معده تزریق می شود. این کار انقباضات ماهیچه های معده را کاهش می دهد و زمان تخلیه غذا از معده را طولانی می کند. در نتیجه، بیمار زودتر سیر می شود، میزان گرسنگی کاهش می یابد و به مرور زمان کاهش وزن رخ می دهد. لازم به ذکر است که این درمان یک عمل لاغری نیست. کاهش وزن تعریف دیگری دارد و مکانیسم کاهش وزن آن بسیار موثرتر و متفاوت تر است.

بوتاکس برای معده چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی هر فردی که اضافه وزن دارد یا چاق است می تواند با کمک بوتاکس معده وزن کم کند. با این حال، شرایطی وجود دارد که در صورت داشتن آنها، بهترین کاندید برای این درمان خواهید بود:

  • شما با ورزش و پیروی از انواع رژیم های لاغری وزن کم نکرده اید
  • هیچ مشکل معده یا بیماری هایی مانند زخم معده و ورم معده ندارید
  • شما دارای شاخص توده بدنی بین 25 تا 30 هستید
محاسبه bmi

چرا شاخص توده بدنی صحیح برای بوتاکس معده باید زیر 40 باشد؟

زیرا میزان کاهش وزن با این روش کم است، در حالی که افراد با BMI بالای 40 آنقدر اضافه وزن دارند که بوتاکس فقط مقدار کمی را کاهش می دهد. افرادی که BMI بالای 35 و بالای 40 دارند باید با کمک یک جراح لاغری خوب وزن خود را کاهش دهند.

نکته 14 نکته برای پیدا کردن یک جراح لاغری خوب

آیا بوتاکس بر روی معده عوارض دارد؟

خود بوتاکس سال هاست که به عنوان یک درمان بسیار عملی از نظر دارویی استفاده می شود. به شرطی که توسط متخصص واجد شرایط تزریق شود، برای افراد مناسب، با دوز مناسب و اصولی می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

تا کنون هیچ عارضه جانبی خاصی برای بوتاکس معده گزارش نشده و آسیب جدی گزارش نشده است. البته این روش برای افرادی که به بوتاکس حساسیت دارند یا مشکلات عضلانی دارند توصیه نمی شود.

آیا واقعا بوتاکس به کاهش وزن دستگاه گوارش کمک می کند؟

به جز عمل های لاغری مانند اسلیو معده که مطمئنا باعث کاهش وزن می شود و نتایج آن خیلی سریع خود را نشان می دهد، هیچ روش دیگری نمی تواند ادعا کند که 100% مطمئن و 100% باعث کاهش وزن می شود. بوتاکس معده نیز از این قاعده مستثنی نیست.

کارشناسان بر این باورند که بوتاکس به کاهش اشتها کمک می کند، اما اگر در هر وعده غذایی کربوهیدرات زیادی مصرف کنید، شکست درمان و عدم دستیابی به اهداف آن احتمالاً بسیار بالا خواهد بود.

درمان بوتاکس معده چگونه و در کجا انجام می شود؟

این درمان به هیچ وجه جراحی نیست بلکه با حداقل تهاجم، بدون برش و از طریق دستگاه آندوسکوپی انجام می شود. برای درمان بوتاکس معده مراحل زیر انجام می شود:

  • بیمار بیهوش می شود
  • آندوسکوپ از طریق دهان وارد مری و معده می شود
  • بوتاکس در نواحی مشخص شده تزریق می شود
  • این فرآیند به طور متوسط ​​20 دقیقه طول می کشد.
  • نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.
  • بیمار به مدت 1 تا 2 ساعت تحت نظر پزشک و پرستار خواهد بود
  • در نهایت می تواند بعداً به خانه برود.

آیا تزریق بوتاکس روی عضلات مختلف معده اثر دائمی دارد؟

خیر، این یک درمان موقت و کوتاه مدت است. انتظار می رود اثر بوتاکس از زمان تزریق تا پایان 6 ماه از بین برود. بنابراین امکان آسیب دائمی به معده وجود ندارد.

تاثیر بوتاکس روی معده از چه زمانی شروع می شود؟

حدود 2 تا 3 روز پس از تزریق، اثرات آن دیده می شود. بعد از این مدت احساس گرسنگی بیشتر می شود و بلافاصله بعد از غذا سیر می شوند. البته کاهش وزن از ابتدا شروع نمی شود و بعد از حدود ۲ هفته متوجه کاهش وزن خواهید شد.

آیا بوتاکس بر سلول های عصبی و سلول های روده تأثیر می گذارد؟

از آنجایی که بوتاکس فقط به عضلات معده تزریق می شود، هیچ تاثیری بر سلول های عصبی اطراف و سلول های روده ندارد. بنابراین افرادی که از تنبلی روده رنج می برند نباید نگران تزریق بوتاکس باشند.

آیا بوتاکس برای زنان باردار و شیرده است؟

تاکنون مطالعات زیادی در مورد این درمان در زنان باردار یا شیرده انجام نشده است. با این حال، از آنجایی که سم بوتولینوم می تواند به مادر باردار و جنین آسیب برساند یا وارد پستان شود، پس از این دوره، بهتر است از بوتاکس معده خودداری شود.

میزان کاهش وزن بعد از بوتاکس معده چقدر است؟

کاندیدهای این درمان می توانند انتظار داشته باشند که بین 5 تا 10 درصد از وزن خود را کاهش دهند. امیدواریم انتظار داشته باشید که تا 15 درصد از وزن اضافی خود را کم کنید.

لازم به ذکر است که مدت زمان کاهش وزن بعد از بوتاکس معده 3 تا 6 ماه می باشد. همچنین میزان کاهش وزن در همه افراد یکسان نیست و بسته به سن، میزان متابولیسم و ​​میزان فعالیت بدنی نیز متفاوت است.

چگونه بعد از تزریق بوتاکس در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنیم؟

در حالی که این درمان می تواند به کاهش وزن و کاهش وزن شما کمک کند، نباید انتظار معجزه ای از آن داشته باشید. مطمئناً بعد از این روش باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و در کنار ورزش رژیم غذایی سالم تری داشته باشید.

به عنوان مثال، شما نباید غذاهای حاوی چربی یا کربوهیدرات زیاد بخورید. مثلا فست فود یکی از این غذاهاست. زمانی که ورزش می کنید و غذای سالم می خورید، می توانید بیشترین بهره را از درمان بوتاکس خود ببرید.

نکته اصلی بعد از تزریق بوتاکس در معده چیست؟

افرادی که بوتاکس معده انجام می دهند دیرتر از دیگران گرسنه می شوند و سیری بیشتری دارند. بنابراین با وعده های غذایی سبک تر خیلی سریع احساس سیری می کنند. این تقریباً مهمترین چیز در مورد این درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید