بودجه چیست؟ – چطور؟


ترازنامه یا ترازنامه یکی از انواع صورت های مالی است که در تحلیل بنیادی شرکت ها بسیار کاربرد دارد. ترازنامه تصویری از وضعیت مالی یک شرکت در یک زمان مشخص را نشان می دهد و در طی آن جزئیات دارایی ها و بدهی های یک شرکت و مبلغ آنها و همچنین ارزش خالص شرکت نمایش داده می شود. ترازنامه یکی از سه صورت مالی اصلی شرکت ها است که همراه با صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد به تحلیل وضعیت مالی و سودآوری شرکت ها کمک می کند. برای آشنایی بیشتر با گزارش های اقتصادی و صورت های مالی می توانید به مقاله مربوط به هر یک از آنها در سایت مراجعه کنید. آکادمی دانایان دیدن.

اجزای اصلی ترازنامه یا ترازنامه

اجزای اصلی ترازنامه، دارایی ها اعم از جاری و غیرجاری و در نتیجه بدهی ها و انواع مختلف آن ها و نیز حقوق صاحبان سهام است که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

علاوه بر بحث درباره جزئیات اجزای اصلی ترازنامه یا صورت وضعیت مالی، لازم است در خصوص تغییرات ایجاد شده در نحوه ارائه این گزارش توضیحاتی ارائه شود. در گذشته، صورت‌های مالی به شکل T ارائه می‌شد که دارایی‌ها در سمت راست و بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام در سمت چپ فهرست می‌شدند. ترتیب گزارشگری اقلام مختلف نیز به ترتیب نقدینگی آنها از بالاترین به کمترین بوده است. اما امروزه نحوه گزارش ترازنامه به صورت ستونی است که ابتدا دارایی ها گزارش می شود سپس بدهی ها و حقوق صاحبان سهام از نقدشوندگی کمتر به نقدشوندگی بیشتر گزارش می شود.

فعال در ترازنامه

در قالب گزارشگری جدید در صورت های مالی، دارایی ها اولین بخشی است که در ابتدای صورت وضعیت مالی نشان داده می شود. دارایی ها به طور کلی به دو بخش جاری و غیرجاری تقسیم می شوند. تفاوت دارایی های جاری و غیرجاری امکان تبدیل آنها به وجه نقد در کمتر از یک سال است. به این ترتیب که اگر دارایی مورد نظر در کمتر از مدت زمانی امکان تبدیل به وجه نقد را داشته باشد، دارایی جاری و در غیر این صورت دارایی غیرجاری محسوب می شود. همانطور که گفته شد در قالب جدید گزارشگری صورت های مالی، اقلام بر اساس نقدینگی از حداقل به حداکثر گزارش می شوند. بنابراین ابتدا دارایی های غیرجاری و سپس دارایی های جاری در ترازنامه شناسایی می شوند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

دارایی های غیرجاری در ترازنامه

همانطور که گفته شد، در طرح گزارش‌دهی جدید، در قالب وضعیت مالی، دارایی‌ها به ترتیب نقدینگی از حداقل به بیشترین گزارش می‌شوند. به همین دلیل در ابتدا دارایی های غیرجاری آورده می شود که به اختصار به جزئیات آن ها اشاره می کنیم.

  • دارایی های ثابت مشهود: این دسته از دارایی ها شامل کلیه دارایی های فیزیکی یک شرکت می شود که برای مقاصد سرمایه گذاری تاسیس نشده و برای فعالیت اصلی شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و امکان تبدیل آنها به نقد در سال بعد وجود ندارد. مواردی مانند ساختمان اصلی شرکت و کارخانه و تجهیزات تولیدی آن. … در این قسمت قرار خواهد گرفت.
  • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات: دومین موردی که در صورت های مالی شرکت های تولیدی به چشم می خورد، نحوه برخورد با سرمایه گذاری های ملکی است که همانطور که از نام آن پیداست، ارزش دفتری وجوه سرمایه گذاری شده در املاک را نشان می دهد.
  • دارایی های نامشهود: این اقلام شامل اقلامی مانند حقوق مالکیت معنوی، حقوق ثبت اختراع، ارزش برند و حتی اعتبار خطوط تلفن شرکت و موارد مشابهی است که به عنوان دارایی نامشهود شناسایی می شوند.
  • سرمایه گذاری بلند مدت: در این بخش مواردی از سرمایه گذاری هایی که امکان انقضای تبدیل آنها به وجه نقد یا امکان تبدیل آنها به وجه نقد در سال مالی آتی وجود ندارد، توضیح داده می شود. علاوه بر این، معیار دیگری در رابطه با محل سرمایه گذاری وجود دارد که کوتاه مدت و بلند مدت را از یکدیگر جدا می کند.
  • اعتبارات بلند مدت: به طور کلی می توان گفت که ملاک تقسیم بندی اقلام کوتاه مدت و بلندمدت ترازنامه، سررسید آنهاست، بنابراین اگر کمتر از یک سال باشد کوتاه مدت و اگر بیشتر از یک سال بلندمدت تلقی می شود، بنابراین مطالبات بلندمدت شامل اقلامی می شود که سررسید آنها بیش از یک سال باشد.
  • سایر دارایی های غیرجاری: سایر دارایی‌هایی که طبق تعریف غیرجاری محسوب می‌شوند اما در دسته‌های فوق لحاظ نشده‌اند، در این بخش تحت عنوان سایر دارایی‌ها گزارش می‌شوند.

دارایی های جاری در ترازنامه

دارایی‌های جاری دارایی‌هایی هستند که نقدینگی بیشتری نسبت به پیشینیان خود دارند و انتظار داریم تا یک سال آینده به وجه نقد تبدیل شوند. در این قسمت ترتیب گزارشگری در اقلام از مایع کمتر به مایع بیشتر می شود و در پایان میزان نقدینگی گزارش می شود.

  • سفارش ها و پیش پرداخت ها: در این بخش از صورت های مالی، سفارش ها و پیش پرداخت هایی که سررسید آنها کمتر از یک سال است فهرست می شود و پس از آن می توانند با ثبت حسابداری به اقلام دیگری تبدیل شوند.
  • موجودی مواد و کالا: از آنجایی که انتظار داریم مواد اولیه و کالای تولید شده در یک شرکت در یک دوره مالی به فرآیند تولید برسد و سپس به فروش برسد، این کالا را در دارایی‌های جاری حمل می‌کنیم تا امکان تبدیل آنها به وجه نقد وجود داشته باشد. در سال مالی آینده در دسترس است.
  • اعتبارات تجاری و سایر اقلام: این دسته از اقلام نیز بر اساس سررسید آنها در صورت کمتر از یک سال در این بخش قرار می گیرد.
  • سرمایه گذاری های کوتاه مدت: در سرمایه گذاری ها، ملاک تقسیم آنها به کوتاه مدت و بلند مدت، سررسید تبدیل آنها به وجه نقد است. البته همانند آنچه در دارایی های ثابت مربوط به سرمایه گذاری ها ذکر شد، عوامل دیگری نیز در تشخیص کوتاه مدت و بلند مدت از نظر محل سرمایه گذاری و میزان آن موثر است.

حقوق صاحبان سهام در ترازنامه

حقوق صاحبان سهام در ترازنامه شامل حساب های مختلفی از جمله مبلغ سرمایه، افزایش سرمایه جاری، هزینه سهام، هزینه سهام خزانه، اندوخته قانونی، سایر اندوخته ها، سود و زیان انباشته و غیره است. … برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک می توانید به مقالات مرتبط در سایت آکادمی دانایان مراجعه نمایید.

بدهی های موجود در ترازنامه

بدهی های موجود در ترازنامه شامل دو دسته کلی جاری و غیرجاری است که در آن بدهی های غیرجاری شامل بدهی های بلند مدت، تسهیلات مالی بلندمدت و غرامت های پایان کار و بدهی های جاری شامل بدهی های تجاری و سایر بدهی ها، مالیات های قابل پرداخت، سود سهام می باشد. پرداختنی ها، امتیازات مالی، ذخایر و پیش پرداخت ها. برای اطلاعات بیشتر در این بخش از تعادل می توانید به سایت آکادمی دانایان مراجعه کنید.

فرمول کلی در ترازنامه یا صورت وضعیت مالی

آیا نمی دانید چرا بودجه همیشه متعادل است؟ یا چرا مجموع حقوق صاحبان سهام و بدهی همیشه برابر یا برابر است؟ در حسابداری یک فرمول اساسی و کلی وجود دارد که بر برابری ثابت دارایی ها با کل حقوق صاحبان سهام و بدهی ها تاکید دارد. فلسفه چنین موضوعی این است که شرکت ها از طریق ایجاد دارایی و بهره وری آنها و استفاده از آنها در راستای کسب و کار اصلی خود به سود می رسند. اما همین ویژگی چگونه به وجود می آید؟ اگر صاحب ایده یا کسب و کاری هستید، برای تحقق آن سرمایه اولیه خود را خودتان یا از شرکای خود تهیه می کنید یا می روید و از بانک یا افراد دیگر وام می گیرید تا بتوانید کالای لازم را تهیه کنید. کار تو. در روش اول به سمت استفاده از حقوق صاحبان سهام رفتیم، در روش دوم به سمت ایجاد بدهی برای ایجاد دارایی و سود از آنها رفتیم. بنابراین، دارایی ها همیشه از بدهی و حقوق صاحبان سهام تشکیل می شود و به همین دلیل مجموع بدهی و حقوق صاحبان سهام برابر دارایی است. البته وزن هر یک از این موارد در ایجاد دارایی موضوع مهمی است که به توضیح مختصری از آن می پردازیم.

تفاوت بین ترازنامه و صورت سود و زیان

اقلام و حسابهای مربوط به صورت سود و زیان و ترازنامه یا صورت وضعیت مالی تفاوت عمده ای را نشان می دهد که باید در فرآیند تحلیل و به ویژه در محاسبه و استفاده از نسبت های مالی مورد توجه قرار گیرد. در یک نگاه کلی می توان متغیرهای مالی و اقتصادی را به دو دسته ذخیره و جریان تقسیم کرد. در متغیرهای انبار، زمان بی ربط است و مقادیر گزارش شده از ابتدا تا زمان ارسال گزارش تجمیع می شوند. این در حالی است که واحد زمان در متغیرهای جاری مهم است و مقادیر گزارش شده در یک دوره زمانی مرتبط می شوند. مثال معمولی که در این رابطه ارائه می شود، مقدار آب در یک استخر به عنوان متغیر ذخیره و مقدار آب ورودی یا خروجی در واحد زمان به عنوان متغیر جریان است. همچنین در این زمینه ویژگی متمایز اقلام ترازنامه و صورت سود و زیان نهفته است. به عبارت دیگر ترازنامه یا صورت سود و زیان شامل اقلام موجودی است و وضعیت شرکت ها را به صورت تصویری گزارش می کند، اما صورت سود و زیان و مقالات دارای مالکیت متغیرهای جریان هستند و مانند یک فیلم، یک دوره زمانی از وضعیت سود شرکت ها را گزارش می دهند.

نحوه دسترسی به صورت های مالی شرکت ها

برای دسترسی به ترازنامه یا صورت سود و زیان شرکت ها لازم است به سایت کدال مراجعه کرده و پس از جستجوی نام شرکت یا نماد سهام آن، فیلتر مربوط به ترازنامه را انتخاب و از این طریق ترازنامه یا سود را مشاهده کنیم. و ضرر و زیان همچنین برای کسب اطلاعات از جزئیات هر اقلام ترازنامه می توان به گزارش های تفسیری مراجعه کرد.

نکات مهمی که می توان از بودجه برداشت کرد

ترازنامه به عنوان یکی از اصلی ترین صورت های مالی، همراه با صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد، اطلاعات مفیدی را برای تجزیه و تحلیل شرکت ها فراهم می کند که باید به آنها توجه شود. در زیر به برخی از این نکات مهم اشاره می کنیم و توضیحاتی در مورد آنها ارائه می کنیم.

ترکیب دارایی ها از دیدگاه نقدینگی آنها

یکی از نکات مهمی که از ترازنامه می توان برداشت کرد، بحث ترکیب دارایی ها بین دارایی های جاری و غیرجاری است. واقعیت این است که اینها دارایی های غیرجاری هستند که توانایی ایجاد بسترهای لازم برای سودآوری کسب و کار را دارند و از این نظر میزان و سهم آنها از کل دارایی ها حائز اهمیت است. اما همانطور که در قسمت دارایی ها اشاره شد، تفکیک دارایی های جاری و غیرجاری از طریق تفاوت در نقدینگی آنها صورت می گیرد. از نظر اندازه گیری نقدینگی شرکت برای بازپرداخت بدهی و موارد مختلف اهمیت دارد و برای این منظور نقدشوندگی ترین یا جاری ترین دارایی ها نیز مهم است. بنابراین یکی از اطلاعات مفید ارائه شده توسط صورت های مالی، سنجش نقدینگی شرکت به همراه توانایی آن در کسب سود است.

ترکیب بدهی و سرمایه و استفاده از اهرم مالی

یکی دیگر از نکات مهم در مورد شرکت ها این است که بدانند از طریق آن سرمایه دریافت می کنند. این موضوعی است که بر عملکرد شرکت تأثیر می گذارد، چه از ایجاد بدهی برای تأمین مالی استفاده شود و چه از حقوق صاحبان سهام استفاده شود. استفاده از اهرم مالی هزینه های تعریف شده ای را برای شرکت ایجاد می کند که تحت عنوان هزینه های مالی در صورت سود و زیان گزارش می شود و بر سود شرکت تأثیر می گذارد. بنابراین نحوه ایجاد منبع و مکان آن یعنی استفاده از بدهی یا حقوق صاحبان سهام حائز اهمیت است و برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات سایت آکادمی دانایان مراجعه کنید.

هشدار! این مقاله صرفا جهت آشنایی با کسب و کار مهمان منتشر شده است و سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید