بیماری پوستی چیست؟ بررسی انواع شایع بیماری های پوستی


بزرگترین عضو بدن پوست است. پوست نه تنها عامل بسیار مهمی در زیبایی افراد است، بلکه می تواند به شناسایی بسیاری از مشکلات حاد سلامت کمک کند. بیماری‌های جدی‌تری که بر اندام‌های کلیدی مانند قلب، کبد و کلیه‌ها تأثیر می‌گذارند، دارای عوارض و علائمی هستند که از طریق پوست قابل تشخیص هستند. خونریزی داخلی، آسیب به سر و کمبود ویتامین را نیز می توان با کمک علائم پوستی تشخیص داد.

جدای از این موارد، بیماری های پوستی جدی نیز در دنیا وجود دارد که سلامت افراد را تهدید می کند. به این دلیل، درباره انواع بیماری های پوستی و علائم آن بیشتر بخوانید آن مهم است. در ادامه این مقاله از سایت دکتر فرمو به برخی از بیماری های پوستی رایج و علائم آن می پردازیم، اما ابتدا باید به یک سوال پاسخ دهیم: تعریف علمی بیماری پوست چیست؟

نگاهی به عناوین مقالات

بیماری پوستی چیست؟

پوست یکی از اعضای کلیدی بدن است. پوست به بدن کمک می کند تا باکتری ها، ویروس ها و عوامل عفونی را از اندام های حیاتی دور نگه دارد. پوست همچنین اولین عضو هشدار دهنده مغز در مجاورت تهدیدات خارجی (مانند گرما یا اشیاء تیز) است. آیا تمام لکه های سطح پوست ما نشانه بیماری های پوستی است؟ پاسخ به این سوال دشوار است. بیماری های پوستی متفاوت هستند و می توانند در دوره های زمانی مختلف ظاهر شوند.

بیماری پوستی چیست؟

برخی از این بیماری ها در اثر یک یا چند عامل خارجی (مانند آلرژی و آفتاب سوختگی) ایجاد می شوند. برخی از آنها در اثر عوامل داخلی بدن (مانند بیماری های ناشی از تغذیه نامناسب یا نارسایی اندام های حیاتی) ایجاد می شوند. برخی از بیماری های پوستی نیز در طبیعت ارثی هستند (مانند برخی از انواع سرطان پوست).

تشخیص صحیح انواع بیماری های پوستی و علل آن بر عهده پزشک است. با این حال، علائمی وجود دارد که در صورت مشاهده آنها روی پوست خود باید به پزشک مراجعه کنید. بارزترین و شایع ترین علائم بیماری های پوستی شامل خارش، قرمزی پوست، تورم و بثورات پوستی است.

شایع ترین بیماری های پوستی کدامند؟

بیماری های پوستی معمولی معمولا خفیف تر هستند و در این بخش به مهم ترین آنها می پردازیم:

آکنه

یکی از شایع ترین بیماری های پوستی در جهان آکنه است. نوجوانان و جوانان بیش از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند. با این حال، آکنه می تواند در بزرگسالان نیز رخ دهد. آکنه نه تنها در صورت ایجاد می‌شود، بلکه می‌تواند قسمت بالایی پشت، گردن، شانه‌ها و سینه را نیز درگیر کند. این بیماری معمولاً با پر شدن منافذ پوست با چربی و پوست مرده ایجاد می شود.

عوامل هورمونی نیز می توانند شروع این بیماری را تشدید کنند. بیشتر آکنه‌ها را می‌توان با پاک‌کننده‌های مخصوص آکنه، تونرها، مرطوب‌کننده‌ها و ضدآفتاب‌ها درمان کرد. بسیاری از برندها نیز محصولات آکنه را روانه بازار کرده اند. با این حال، اگر آکنه ادامه پیدا کرد یا با محصولات بدون نسخه برطرف نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

درماتیت آتوپیک (اگزما)

یکی دیگر از بیماری های شایع پوستی، به ویژه در میان کودکان، اگزما است. اگزما وضعیتی است که باعث ایجاد بثورات بزرگ و خشک روی پوست می شود. معمولا دست ها، گونه ها و پوست سر بیشتر در معرض اگزما هستند. اگزما می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، اما حساسیت و عفونت به عنوان دو عامل اصلی این بیماری شناخته می شوند. بهداشت فردی، حمام کردن، استفاده از مرطوب کننده های قوی، داروهای موضعی و استفاده از داروهای ضد حساسیت مانند آنتی هیستامین ها به بهبود اگزما کمک می کند.

شایع ترین بیماری های پوستی کدامند؟

پسوریازیس

این نوع بیماری پوستی در اثر اختلال در سیستم خودایمنی بدن ایجاد می شود. سیستم خودایمنی بدن در تولید سلول های جدید پوست دچار اختلال می شود و در نتیجه سلول های جدید قبل از از بین رفتن سلول های قدیمی رشد می کنند. این بیماری با بثورات قرمز و متورم و پلاک های نقره ای روشن رخ می دهد. برای رفع این عارضه، بیمار باید توسط پزشک معالجه شود. پسوریازیس می تواند دردناک باشد.

مقاومت

این بیماری با بثورات قرمز بزرگ و رگ های خونی قابل مشاهده مشخص می شود. روزاسه می تواند صورت، پیشانی، پشت، گوش و قفسه سینه را درگیر کند. در برخی موارد، روزاسه نیز می تواند باعث ایجاد جوش های چرکی شود. روزاسه به عنوان یک بیماری مزمن پوستی طبقه بندی می شود و برای درمان آن آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی تجویز می شود. گاهی اوقات پزشکان از لیزر درمانی استفاده می کنند قرمزی پوست را از بین می برد استفاده کنید. روزاسه یکی از آن بیماری های پوستی است که در صورت عدم درمان به مرور زمان بدتر می شود.

علاوه بر موارد فوق، بیماری های زیر نیز در دسته بیماری های پوستی شایع و کم خطر قرار می گیرند:

 • آلوپسی آراتا، ریزش مو در تکه های کوچک
 • پدیده رینود، کاهش دوره‌ای جریان خون در انگشتان دست، انگشتان پا یا سایر قسمت‌های بدن، که باعث بی‌حسی یا تغییر رنگ پوست می‌شود.
 • ویتیلیگو، لکه هایی از پوست که رنگدانه را از دست می دهند.

انواع نادر بیماری های پوستی

بیماری های پوستی نادر معمولاً ناشی از عوامل ژنتیکی هستند و عوامل محیطی در بروز آنها دخالتی ندارند. برخی از این بیماری های نادر به شرح زیر است:

 • خارش اکتینیک (AP)، یک بثورات خارش دار که معمولاً در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود.
 • آرجیریاتغییر رنگ پوست به دلیل تجمع نقره در بدن.
 • هیدروزیس کروم یا عرق رنگی. در اثر این بیماری معمولاً عرق بدن بیمار زرد می شود.
 • اپیدرمولیز بولوزا، یک بیماری بافت همبند است که باعث شکننده شدن پوست می شود. بیماران مبتلا به این اختلال معمولا به راحتی تاول می زنند و پوست آنها می شکند.

چگونه می توان بیماری های پوستی را تشخیص داد؟

اولین قدم در تشخیص بیماری پوستی بررسی عوارض و علائم روی پوست است. با مراجعه به پزشک و متخصص پوست ابتدا پوست شما را معاینه می کند. اگر علائم پوستی خوب نباشد، آزمایشات تجویز می شود. مهم ترین و رایج ترین تست ها برای تشخیص بیماری های پوستی به شرح زیر توضیح داده شده است:

 • بیوپسی یا نمونه برداریگرفتن یک تکه پوست و بررسی آن در زیر میکروسکوپ.
 • پرورش سلول های پوستنمونه برداری از پوست و کشت آن در شرایط آزمایشگاهی برای بررسی وجود باکتری، قارچ یا ویروس.
 • تست پوستاستفاده از مقدار کمی از مواد مختلف به صورت کنترل شده روی پوست برای آزمایش واکنش های آلرژیک
 • معاینه نور سیاه (تست نور چوب)برای مشاهده و بررسی واضح تر رنگدانه های پوست از نور فرابنفش استفاده کنید.
 • درموسکوپیاستفاده از دستگاهی به نام درماتوسکوپ برای بررسی و تشخیص ضایعات پوستی.
 • اثبات Tzanckبررسی مایع موجود در تاول های پوستی

پس از معاینه پوست و تشخیص بیماری، پزشک ممکن است چندین روش درمانی را توصیه کند. استفاده از کرم ها و پمادهای موضعی، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد حساسیت و در برخی موارد جراحی برای رفع بیماری توصیه می شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است بر اساس شرایط بیماری و خود بیمار، رژیم غذایی و پرهیز رایج (مانند عدم استفاده از الکل یا سیگار) را توصیه کند.

چگونه می توان بیماری های پوستی را تشخیص داد؟

چگونه از بیماری های پوستی جلوگیری کنیم؟

اگر بیماری پوستی شما ناشی از عوامل ژنتیکی و ارثی یا تأثیر بیماری های خود ایمنی اگر این اتفاق افتاد، برای جلوگیری از وقوع آن کار زیادی نمی توانید انجام دهید. اگر شرایط پوستی شما ناشی از عوامل محیطی است، راه حل های ساده اما کلیدی برای جلوگیری از آنها وجود دارد. برای مثال:

چگونه از بیماری های پوستی جلوگیری کنیم؟

ظروف، وسایل بهداشت شخصی و حتی لوازم آرایشی را به اشتراک نگذارید. این مشکلی است که باید در آرایشگاه ها، خوابگاه ها و باشگاه های ورزشی به آن توجه کنید. اگر می خواهید یک متخصص آرایش شما را برای شرکت در یک مهمانی انجام دهد، بهتر است از آرایشگر بخواهید از لوازم شخصی شما استفاده کند. برس و شانه در آرایشگاه منبع اصلی آلودگی است.

مقدار زیادی آب بنوشید و از یک رژیم غذایی استاندارد پیروی کنید. تماس با محرک ها یا مواد شیمیایی قوی را محدود کنید. این مشکلی است که خانم های خانه دار باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. برخی از مواد شیمیایی پاک کننده ای که برای تمیز کردن خانه خود استفاده می کنید.

توجه: این مقاله توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

دیدگاهتان را بنویسید