بی توجهی مسئولان جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد را نابود کرد/ از هر 10 اصله 8 درخت به دلیل آفت پژمرده شدند + فیلم


بی توجهی مسئولان جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد را نابود کرد/ از هر 10 اصله 8 درخت به دلیل آفت پژمرده شدند + فیلم

این روزها جنگل های زاگرس بزرگ ترین و اصلی ترین زیستگاه چندین گونه بلوط است که از شمال غربی ایران در استان آذربایجان غربی شروع می شود و در غرب کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان و جنوب غربی کهگیلویه و بویرا – استان های احمد و فارس. شامل، خوشایند نیست.


به گزارش خبرنگار ایلنا از یاسوج، در نگاه اول این ذخیره گاه جنگلی بین 11 استان پراکنده است و مساحتی حدود شش میلیون هکتار و 40 درصد از جنگل های ایران را در بر می گیرد که حدود 70 درصد از گونه های جنگلی زاگرس را بلوط تشکیل می دهد. .

امسال علاوه بر خشکسالی و کاهش بارندگی، آفت جوانه زن بلوط تهدیدی در کمین بلوط های جنگل های زاگرس است و مبارزه خاکی و هوایی با این آفت می تواند درختان جنگلی این منطقه آفت را نجات دهد اما سخنان متناقض. مسئولان کشوری و استانی باعث تلفات شدند تا اینکه بلوط های بیمار نجات پیدا کردند.

کارشناس اداره کل منابع طبیعی و مدیریت حوضه رودخانه های استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: جنگل های زاگرس به ویژه در استان کردستان و شهرستان باشت مورد حمله آفت خطرناکی است که باعث کاهش رشد چوب، تخریب جنگل ها، تغییر در تولید مثل و توالی و حتی باعث مرگ درخت می شود.

جواد رحیمیان به خبرنگار ایلنا یاسوج افزود: از بین رفتن برگ درختان در فصل رشد باعث از بین رفتن ابزار و وسایل تولیدی درخت، کاهش میزان فتوسنتز و در نتیجه قطر رشد و ارتفاع آن در چندین سال متوالی می شود. می تواند تولید چوب را کاهش دهد و منجر به جنگل زدایی شود.

وی با اشاره به اثرات مخرب آفت جوانه زن بلوط گفت: اولین لارو آفت جوانه زن بلوط در اوایل بهار وارد جوانه های بلوط می شود و از آنها تغذیه می کند، در حالی که لاروها رشد کرده و تا آخرین. سن از برگ ها تغذیه می کنند. . درختان در اواخر بهار کاملاً برهنه می شوند.

انگل جوانه بلوط در بدن زاگرس

کارشناس اداره کل منابع طبیعی و مدیریت حوضه رودخانه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: آفت جوانه بلوط دارای یک نسل و پنج مرحله لاروی است و زمان خسارت آن با خروج لاروها از اواخر اسفندماه آغاز می شود. برخی از برگها در همان محل وارد مرحله شفیرگی می شوند.

رحیمیان افزود: بلو انگل جوانه خوار بلوط یکی از مهم ترین عوامل تخریب گونه ها در جنگل بلوط زاگرس است.

وی وسعت جنگل های این استان را 876 هزار هکتار عنوان کرد و از شناسایی دو انگل پروانه برگ خوار و میکروب کش که هر ساله میزبان ناخواسته این جنگل ها هستند ابراز نگرانی کرد، این بیماری وارد فاز بحرانی شده است. شیوع.

اختصاص بودجه برای مبارزه با آفات پروانه جوانه زن در جنگل ها

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اما یکم اردیبهشت ماه از اختصاص 200 میلیارد ریال برای مبارزه با جوانه زنی پروانه در جنگل های این استان خبر داد و گفت: این آفت به گونه ای مورد حمله قرار گرفت که در شهرستان باشت یکی از دو بلوط مورد اصابت انگل پروانه های جوانه زنی قرار گرفت.

سیدعلی احمدزاده گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده تاکنون بیش از 53 هزار هکتار از عرصه های جنگلی کهگیلویه و بویراحمد درگیر پروانه بلوط برگ سفید شده است که با پیگیری رئیس سازمان جنگل ها و منابع طبیعی کشور 200 مورد میلیارد ریال برای مبارزه با این آفت در جنگل های کهگیلویه و بویراحمد با توجه ویژه به شهرستان بحرانی باشت اختصاص یافته است و به زودی تیمی از سازمان جنگلبانی کشور برای بررسی و اقدام وارد استان می شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این میزان برای مبارزه با این آفت در جنگل های استان برآورد می شود، خاطرنشان کرد: اگر در اسرع وقت چاره ای اندیشیده نشود سطح وسیعی از بلوط های کهگیلویه و بویرا -احمد از این انگل خشک می شود و نابود می شود.

احمدزاده با اشاره به اینکه به ازای هر 10 بلوط 8 اصله درخت بر اثر این آفت خشک شده است که باید در اسرع وقت بررسی و اقدام شود، تصریح کرد: و ضروری است که این مبارزه ادامه داشته باشد.

هیچ بودجه ای برای مبارزه با آفات بیدهای جوانه زده در نظر گرفته نشده است

اگرچه استاندار گفت چهل روز قبل از تخصیص 20 میلیارد تومان برای مبارزه با آفت جوانه بلوط، سمپاشی مراکز عمده آفات جوانه بلوط در استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز به درستی آغاز نشده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از عدم اعطای اعتبار مورد اشاره احمدزاده استاندار این استان خبر می دهد.

سعید جاویدبخت در پاسخ به سوال ایلنا یاسوج که آیا اعتبار 20 میلیارد تومانی برای مبارزه با آفت پروانه بلوط در استان کهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفته شده است؟ وی گفت: خیر، تاکنون اعتباری برای مبارزه با این انگل به استان داده نشده است.

وی وضعیت کنونی شیوع این آفت در جنگل های بلوط استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در شهرستان گرمسیری باشت را فاجعه بار خواند.

هشدار دادگستری کهگیلویه و بویراحمد به مسئولان منابع طبیعی کشور و استان

سید عیسی حسنی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد نیز در نامه ای سرگشاده به مسئولان کشوری و استانی کشوری و قضایی مرتبط با مبارزه با این آفت خطرناک هشتم خردادماه سال جاری نوشت: رشد سریع، مقاومت بالا و رژیم انحصاری است. مهمترین گونه مهاجمان جنگلی در این منطقه.

به گفته فعالان محیط زیست، شیوع این مهاجم علاوه بر تخریب بلوط ها، مشکلات زیادی را نیز برای ساکنان به همراه خواهد داشت و تغییرات اکولوژیکی و در نهایت مشکلات سخت زندگی در این منطقه عاری از جنگل و مهاجرت را به دنبال خواهد داشت. .

اما این مهاجرت طی چندین سال به دلیل تخریب زیستگاه ها، مراتع و جنگل های بسیاری از مناطق جنگلی استان کهگیلویه و بویراحمد تشدید شده و بسیاری از روستاها خالی از سکنه شده اند.

لذا هشدار داده می شود در صورت عدم فکر اساسی، این آفت جنگل های استان را به طور کامل نابود می کند و نمی توان برای بازسازی اکوسیستم منطقه تلاش کرد.

با توجه به منابع طبیعی استان که اعتباری برای مبارزه با این آفت در اختیار استان قرار نگرفته است، علیرغم پیگیری های متعدد، شایسته است موضوع در دستور کار آن وزارتخانه قرار گیرد و اقدام فوری و لازم در این خصوص انجام شود. ”

به گزارش ایلنا از یاسوج، اکنون درختان چند ساله با قدمتی بیش از 100 و 200 سال در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال نابودی هستند و تصمیم گیران همچنان منتظر اعتبارنامه ها و مصاحبه های ضد و نقیض هستند.

گزارش: ضرغام علیبازی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید