تاثیر افسردگی و استرس بر مشکلات رابطه


گاهی ممکن است فکر کنیم حالات ذهنی ما به خودمان مرتبط است. اما گاهی اوقات مشکلات سلامت روان نیز می تواند تأثیر زیادی بر روابط ما داشته باشد. شریک زندگی ما که زمان زیادی را با ما می گذراند، به ویژه تحت تأثیر این مشکلات قرار می گیرد. از بین تمام مشکلات روانی، تأثیر افسردگی و استرس بر مشکلات روابط بیشتر از سایر بیماری ها و بیماری ها است.

تأثیر استرس بر همزیستی

استرس یکی از اولین مشکلات روانی زوجین است. زیرا با هر استرس و چالشی که در زندگی مشترک ایجاد می شود، استرس هر دو می تواند افزایش یابد. از سوی دیگر، استرس ناشی از مشکلات زندگی می تواند منجر به مشکلات پیچیده تری شود.

تاثیر استرس بر مشکلات رابطه

استرس یکی از تنش هایی است که می تواند به طور مستقیم بر روابط زناشویی تأثیر بگذارد. زوج هایی که با هم زندگی می کنند اکنون به دلیل فشارهای اقتصادی، اضطراب و نگرانی های مالی در معرض خطر هستند. این استرس بر عملکرد جنسی زوجین نیز تأثیر می گذارد.

چگونه استرس زندگی مشترک خود را از بین ببریم؟

تقویت مهارت های مقابله ای بسیار مهم است. متداول است که زوجین به جای حل اختلافات و بحث در مورد یک مشکل به پرخاشگری یا سکوت متوسل می شوند که تأثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی آنها دارد و این رفتارها می تواند تحت تأثیر استرس شغلی یا روابط بین فردی یا حتی از روابط درونی باشد. خانواده. بنابراین یافتن ریشه این استرس ها بسیار مهم است.

قدم بعدی این است که بتوانید در مورد آن با شریک زندگی خود صحبت کنید و این نیاز به صمیمیت بین زوجین دارد. صمیمیت به شما این امکان را می دهد که در مواقع بحران در مورد نگرانی ها و افکار مضطرب خود صحبت کنید. اگر این امکان بین شما و همسرتان وجود ندارد، می توانید با مراجعه به زوج درمانگر، محیطی را ایجاد کنید که بتوانید مشکلات خود را راحت تر مطرح کنید.

افراد به دلیل مشکلات مالی و مسئولیت های خانوادگی بیشتر دچار استرس می شوند و این استرس به تدریج بر احساسات آنها تأثیر منفی می گذارد تا جایی که ممکن است رابطه سرد و مشکلات جنسی سخت شود. استرس به اندازه کافی خوب است که شما را ادامه دهد. اما از آنجایی که احساس می کنید هم شغل و هم روابط عاطفی تان با مشکل مواجه هستند، باید از طریق مشاوره روانشناسی به دنبال درمان استرس باشید.

تاثیر افسردگی بر مشکلات رابطه

افسردگی تمام انرژی را برای زندگی از انسان سلب می کند و زندگی مشترک مستلزم پویایی مداوم است که افسردگی مانع از آن می شود. افسردگی هر یک از زوجین بر روابط، روابط خانوادگی، کار و حتی مشکلات مالی آنها تأثیر می گذارد. این تأثیر حتی از خصوصی ترین روابط زوجین هم دور نیست.

تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی

همانطور که گفتیم افسردگی در هر زوجی بر تمام جنبه های زندگی تاثیر می گذارد. احساس نارضایتی، اعتماد به نفس پایین، ناامیدی و دردهای جسمی ناشی از افسردگی حتی می تواند باعث کاهش میل جنسی شود و این امر تأثیر مستقیمی بر روابط زناشویی دارد.

چگونه افسردگی بر رابطه جنسی تأثیر می گذارد

در یک فرد افسرده، مواد شیمیایی مرتبط با رابطه جنسی نامتعادل هستند و در نتیجه میل جنسی را کاهش داده و لذت را از بین می برند.

زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به افسردگی هستند و در برابر این اختلال خلقی آسیب پذیرتر هستند زیرا در طول زندگی مشترک خود دوران بارداری، پس از زایمان، یائسگی و قاعدگی را پشت سر می گذارند. علاوه بر این، اگر زنی مشغول است، مسائل مربوط به کار او نیز به ایجاد افسردگی کمک می کند.

افسردگی در مردان همچنین می تواند با اضطراب، عزت نفس پایین، احساس گناه و از دست دادن میل جنسی همراه باشد.

بنابراین، اگر افسردگی در مراحل اولیه درمان نشود، علاوه بر آسیب های شخصی، می تواند به بنیان خانواده آسیب وارد کند. این وظیفه مشاور خانواده است که چگونه از آسیب های خانوادگی ناشی از افسردگی جلوگیری کند. در مشاوره خانواده علاوه بر مشکلات شخصی، مشکلات بین فردی نیز مورد توجه قرار می گیرد تا زوجین بتوانند بیشتر به یکدیگر کمک کنند.

درمان افسردگی پس از زایمان

اگر علائمی مانند کاهش علاقه به کار، تغییر عادات غذایی، کاهش ارتباطات، کاهش علاقه به فعالیت‌های لذت‌بخش قبلی، کاهش میل جنسی، کاهش عملکرد روزانه و تغییر در رفتار پس از ازدواج رخ داد، نگران نباشید. . این امر در میان بسیاری از زوج ها رایج است. اما این موقعیت ها نباید زیاد طول بکشد.

قبل از اینکه افسردگی زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار دهد، به دنبال یک مشاور متخصص در درمان افسردگی باشید تا روحیه شما را زنده نگه دارد و زندگی مشترکتان را نجات دهد.

یک مشاور برای درمان استرس و افسردگی زندگی مشترک خود بیابید

بسیار مهم است که مشاور شما علاوه بر اینکه می تواند استرس یا افسردگی را درمان کند، مهارت های زوج درمانی را نیز تسلط داشته باشد و از تاثیر مشکلات شما بر روابط خانوادگی آگاه باشد تا بتواند بهتر شما را راهنمایی کند.

طبق آمار زوج درمانی تا ۷۵ درصد موثر است. تحقیقات در مورد زوج های پر استرس از جمله خانواده های نظامی، زوج های استرس پس از سانحه، زوج های نابارور و خانواده های دارای خیانت، اثربخشی جلسات مشاوره را نشان می دهد. اما اثربخشی روانشناسی زوج درمانی با انگیزه زوجین برای تغییر و زمان ارتباط آنها رابطه مستقیم دارد.

درمان افسردگی و استرس در سیمیاروم

سیمیاروم یک پلتفرم مشاوره آنلاین است که در درجه اول بر ارائه خدمات روانشناسی به ایرانیان خارج از کشور تمرکز دارد و جمعی از اساتید روانشناسی و روانپزشکی ایرانی از مشاوران آن هستند. در هر کجای دنیا که هستید برای درمان و مشاوره استرس و افسردگی می توانید به سایت سیمیاروم مراجعه کنید و با توضیح مختصری از مشکل خود به مناسب ترین روانشناس ارتباط برقرار کرده و مسیر درمانی خود را آغاز کنید.

هشدار! این مقاله فقط برای آگاهی شما از فعالیت مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید