تاثیر خواب بر کاهش وزن 4 راه برای بهتر خوابیدن


تاثیر خواب بر کاهش وزن و حتی چاقی نکته بسیار مهمی است که بسیار حائز اهمیت است.
گاهی اوقات بسیاری از ما احساس نیاز به خواب بیشتر داریم. با این حال، خواب را برای انجام سایر وظایفی که داریم در اولویت قرار نمی دهیم. مثلا دوست داریم به جای خوابیدن فیلم یا سریال مورد علاقه مان را ببینیم. یا سفر کنید و کاوش کنید.
اما اگر می خواهید روی کاهش یا حتی افزایش وزن تمرکز کنید، باید به طور منظم بخوابید. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا اکثر متخصصان بر داشتن وزن مناسب اصرار دارند؟ آیا باید به اندازه کافی بخوابم؟
برای پاسخ به این سوال با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت تاثیر خواب بر کاهش وزن

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، از هر سه بزرگسال یک نفر از بی خوابی رنج می برد.
همه ما به طور متوسط ​​به 6-8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز داریم.
گفت: آیا خواب شما کافی است؟

اگر پاسخ این سوال منفی است، باید در نظر داشته باشید که سلامت خود را به طور جدی به خطر می اندازید. دلایل کاملاً علمی وجود دارد که خواب تأثیر مستقیمی بر کاهش وزن یا چاقی دارد.

اگر کمتر بخوابید، مدام احساس خستگی خواهید کرد. در نتیجه کمتر به باشگاه می روید. دیر بیدار ماندن نیز باعث پرخوری در ساعات پایانی شب می شود. همین الان می توانید غذاهای مضرتر و بی کیفیت تری را انتخاب کنید.

اینها چیزهایی هستند که ابتدا به ذهن می رسند. اما دلایل بیولوژیکی که وجود دارد بیشتر دلایل علمی است. کمبود خواب باعث گرسنگی جسمی می تواند باشد.

اهمیت تاثیر خواب بر کاهش وزن

دو هورمون لپتین و گرلین در بدن برای احساس گرسنگی و سیری:

1. گرلین هورمونی: برای ارسال پیام گرسنگی به مغز.
2. هورمون لپتین: برای توقف احساس گرسنگی.

بر اساس تحقیقات، زمانی که فردی از بی خوابی رنج می برد، گرلین بیشتر و لپتین کمتر تولید می شود. این باعث می شود بدن از هورمون انسولین به درستی استفاده نکند.

تاثیر انسولین اضافی در اثر بی خوابی

اگر انسولین اضافی در بدن ترشح شود، تجمع چربی در بدن را نیز افزایش می دهد. جستجوهای متعدد برای تاثیر خواب بر کاهش وزن انجام شده. چاقی و بی خوابی ارتباط مستقیمی با هم دارند.
طبق تحقیقات دانشگاه هاروارد، زنانی که کمتر از 5 ساعت در شبانه روز می خوابند، 15 درصد بیشتر از زنانی که 7 ساعت در شب می خوابند، احتمال دارد. من اضافه وزن دارم یا خطر اضافه وزن دارند. در نتیجه، بهتر است در کنار سایر اقدامات کاهش وزن، خواب بهتری ایجاد کنید.

ترشح بیشتر کورتیزول و خواب کمتر

بدن در طول خواب بازسازی می شود.
در نتیجه انرژی کافی برای فعالیت روز بعد خواهد داشت. کیفیت خواب و همچنین میزان خواب به طور مستقیم بر انرژی روزانه شما تأثیر می گذارد. اگر خواب ضعیف و بی کیفیت باشد، فرد همیشه در طول روز احساس خستگی می کند.

کمتر بخواب، بیا ترشح و سطح هورمون ها در بدن تاثیر مستقیم دارند. این اثر اغلب بد و بد است.
کورتیزول یکی از هورمون هایی است که سطح آن را در زمان کم خوابی به طور چشمگیری افزایش می دهد. این هورمون در زمان استرس بیشتر ترشح می شود.

در روزهای عادی، سطح این هورمون برای عملکرد بهتر بدن کافی است. وقتی سطح این هورمون بالا باشد، بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل است که بدن برای تامین انرژی خود به غذای بیشتری نیاز دارد.
در این راستا نباید تاثیر خواب بر کاهش وزن را نادیده گرفت.

بر اساس تحقیقات، ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول، الف چاقی دور شکم و تجمع چربی دور کمر، منجر می شود. هورمون کورتیزول همچنین بر روی هورمون های گرلین (هورمون گرسنگی) و لپتین (هورمون سیری) اثر می گذارد.
اگر فرد به اندازه کافی نخوابد، هورمون لپتین افزایش می یابد و گرلین افزایش می یابد. در این مواقع فرد بیشتر مستعد مصرف شیرینی جات، غذاهای چرب و نوشیدنی های کافئین دار خواهد بود.

چه کنیم که زودتر بخوابیم؟

با توجه به اهمیت تاثیر خواب بر کاهش وزن، یادگیری راهکارهایی ضروری است که به شما کمک می کند بهتر بخوابید. در زیر این راه حل ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

1. غذاهایی که بر خواب بهتر تأثیر می گذارند

برای شام، حتما از غذاهای غنی از پروتئین (ترجیحاً بدون چربی) استفاده کنید. به خصوص گوشت بوقلمون که آمینو اسیدهای زیادی دارد. یکی از موثرترین اسیدهای آمینه موجود در گوشت بوقلمون که خواب بهتری را ایجاد می کند، تریپتوفان است. این غذا را با کربوهیدرات های مناسب برای خواب شبانه بهتر ترکیب کنید. سایر گزینه های حاوی تریپتوفان:

  • میگو
  • دانه چیا
  • تخم مرغ

2. تأثیر خواب بر کاهش وزن با یک روال آرامش بخش

روال آرامش بخشی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است. به این ترتیب به بدن اطلاع می دهید که زمان خواب فرا رسیده است. برای این منظور از راه حل های زیر استفاده کنید:

  • حمام آب گرم بگیرید
  • در عطر اسطوخودوس نفس بکشید
  • یک فنجان چای آرامش بخش بنوشید
  • دستگاه های چند رسانه ای اطراف را خاموش کنید

همه این موارد به خواب عمیق کمک می کند. این چیزها به مرور زمان خواب بهتری را فراهم می کنند. بهتر است در انجام این کارها مداومت داشته باشید تا تبدیل به عادت شوند.

3. ورزش و تاثیر خواب بر کاهش وزن

به طور مستقیم بخوابید و ورزش کنید کاهش وزن و چاقی تاثیر دارد.
ورزش به فرد کمک می کند بهتر بخوابد. این بدان معناست که اگر عصرها ورزش کنید، بدن خود را بیشتر خسته خواهید کرد و ذهن شما قدرت بیشتری برای تنظیم وضعیت خواهد داشت. مطمئناً می‌توانید در تمام ساعات روز از ورزش لذت ببرید، اما عصرها، اگر با شدت بالا ورزش می‌کنید، در شب، بهتر خواهید خوابید.
البته ورزش نباید ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب باشد.

4. غذاهای سنگین نخورید

اگر می خواهید قبل از خواب شام بخورید، طبیعی است که شب راحت نخوابید. به هیچ عنوان در ساعات پایانی شب غذاهای سنگین مصرف نکنید. زیرا زمانی که می خوابید، بدن شما درگیر هضم غذا می شود و بر کیفیت خواب تمرکز نمی کند. 2 تا 3 ساعت قبل از خواب غذا نخورید.

نتیجه

تاثیر خواب بر کاهش وزن بسیار مهم است. برای رسیدن به وزن متعادل، باید خواب خوبی داشته باشید.

این مقاله توسط ویراستاران از منابع مختلف گردآوری شده است و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تهیه شده است. ما هیچ گونه تاکید یا رد بر این موضوع را تضمین نمی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید