تالاب میقان برای نگهداری پرندگان مهاجر طراحی شده است/ تجهیزات لازم برای احتمال ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان خریداری شده است.


تالاب میقان برای نگهداری پرندگان مهاجر طراحی شده است/ تجهیزات لازم برای احتمال ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان خریداری شده است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، زهرا موسوی افزود: این تجهیزات صرفا برای نمونه برداری خریداری شده است. ضمناً در این راستا با مجموعه دامپزشکی ارتباط برقرار می شود تا در صورت مشاهده نمونه مشکوک اطلاع رسانی شود و در کمتر از 24 ساعت نتیجه بررسی ها اعلام شود.


وی ادامه داد: در حال حاضر سعی شده است تجهیزات به روال سال های گذشته به صورت جداگانه آماده شوند. این تجهیزات شامل پوشاک یکبار مصرف، چکمه، دستکش، عینک و ماسک می باشد تا در صورت ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان، نظارت در منطقه با دقت بیشتری انجام شود.


معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تجهیزات خریداری شده از طریق اعتبارات ملی تامین شد چرا که خط مجزایی برای بروز بیماری ها در سطح کشور ایجاد شد. اما متاسفانه در سطح استانی بیماری هایی مانند آنفولانزای فوق حاد پرندگان وجود ندارد.


موسوی گفت: در این راستا تقاضا داریم چنین ردیف مالی در استان در نظر گرفته شود تا در زمان بروز بیماری با مشکل اعتباری مواجه نشویم. به خصوص که هزینه کار برای جمع آوری لاشه ها بسیار بالاست.


وی بیان کرد: تالاب میقان اراک باتلاقی است و سطح آبی آن 12.5 هزار هکتار است. البته در زمان بیماری امکان پیمایش در این سطح با پای پیاده غیرممکن و بسیار دشوار است و به همین دلیل حضور خودرویی در تالاب که هنوز اعتباری برای خرید آن تعلق نگرفته است بسیار حائز اهمیت است.


معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تاکید کرد: از شهریورماه که احتمال ورود پرندگان مهاجر به تالاب ها وجود دارد، نظارت ها در منطقه افزایش می یابد و برای احتمال بروز بیماری، این بررسی ها در بازه زمانی کوتاه تری انجام می شود.


موسوی گفت: هنوز پرندگان مهاجر وارد تالاب نشده اند و گزارشی مبنی بر ورود این پرندگان ارسال نشده است اما آمادگی کامل برای این استقبال وجود دارد. البته زمانی که در سیبری و در عرض های شمالی سرد است و پرندگان در یافتن غذا با مشکل مواجه می شوند، شروع به مهاجرت می کنند.


وی افزود: گاهی این مهاجرت در شهریور و گاهی در اوایل آبان اتفاق می افتد. در واقع حضور پرندگان مهاجر در تالاب میقان به اقلیم و زیستگاه های شمالی بستگی دارد.


معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: با وجود اینکه از شرکت آب منطقه ای استان خواسته ایم میزان آب تالاب را گزارش دهند، اما وضعیت آب منطقه هنوز مشخص نشده است. اعلام شد. . اما به نظر می رسد به دلیل کمبود باران حدود 6 میلیون متر مکعب آب در تالاب وجود دارد.


موسوی افزود: تالاب میقان اراک از سال 1393 با اپیدمی فوق حاد آنفولانزای پرندگان در زمستان ها مواجه بوده و همه ساله تلاش می کنیم تا قبل از بروز این بیماری و با در نظر گرفتن احتمالات، آمادگی لازم را برای آن داشته باشیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید