تجربه مشترکان اینترنت اپراتورها در 6 ماه گذشته چگونه بوده است؟


    تجربه مشترکان اینترنت اپراتورها در 6 ماه گذشته چگونه بوده است؟


نتیجه گزارش منتشر شده از سوی نهاد نظارتی که به بررسی وضعیت اینترنت اپراتورهای تلفن همراه در زمستان 1400 و بهار 1401 می پردازد، نشان می دهد که کاربران فناوری 4G ایرانسل به طور متوسط ​​سرعت بیشتری نسبت به کاربران دارند. شبکه در هر فصلی که اولین همسر را تجربه کردم.


در 5 تیر 1401 گزارشی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) منتشر شد که هدف اصلی آن بررسی وضعیت اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در کشور در زمستان 1400 و بهار 1401 است. گزارش حاضر با بررسی موضوعاتی مانند حجم مصرف دیتا، میانگین سرعت فصلی، میانگین سرعت فصلی در کلان شهرها، تغییر رفتار حجم استفاده از اینترنت و بیان اقدامات انجام شده توسط اپراتورها برای بهبود کیفیت شبکه. در طول 6 ماه گذشته، کاربران نسل چهارم ایرانسل میانگین سرعت بالاتری را نسبت به کاربران چهار نسل اول موبایل تجربه کرده اند.


براساس اطلاعات منتشر شده در این گزارش، میانگین سرعت فصلی اپراتور ایرانسل در شبکه 4G در زمستان 1400 11.4 مگابیت بر ثانیه و در بهار 1401 12.3 مگابیت بر ثانیه بوده است.این در حالی است که کاربران شبکه 4G همراه اول، میانگین سرعت 8.2 و 9.7 مگابیت در ثانیه را در مدت مشابه ثبت کرد.


داده های منتشر شده از میانگین سرعت 4G در کلانشهرهای تهران، تبریز، اصفهان، شیراز و مشهد نیز نشان می دهد که کاربران ایرانسل در بهار 1401 به ترتیب با میانگین سرعت 13.5، 14.4، 16، 12 9 و 13 5. مگابیت بر ثانیه در این شهرها تست شده است. کاربران همراه اول در همین مدت در این شهرها میانگین سرعت 10.3، 9، 10.6، 8.5 و 7.9 مگابیت بر ثانیه را ثبت کردند.


همچنین در پی انتشار این اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ارائه خلاصه ای دریافت که افزایش سرعت نسبی هر دو اپراتور در شهرهای بزرگی مانند مشهد، اصفهان و شیراز در فروردین ماه، نشان از اقدامات طراحی شده توسط آنهاست. این در حالی است که ایرانسل از نظر سرعت دسترسی وضعیت بهتری را برای کاربران ایجاد کرده است. از سوی دیگر، همراه اول سهم بیشتری از کاربران را در ارائه خدمات خود گنجانده است.


رگولاتوری در این گزارش همچنین به مهاجرت از نسل 3 به 4 اشاره کرد و گفت: این مهاجرت با سرعت بیشتری توسط ایرانسل دنبال می شود.


اگرچه شبکه تلفن همراه 3G به عنوان یک فناوری اینترنت پهن باند در نظر گرفته می شود، اما به دلیل افزایش فضا برای اینترنت پرسرعت همراه و گسترش اپلیکیشن ها و بسترهای نرم افزاری مرتبط با اینترنت پرسرعت، غیرفعال شدن نسل سوم و ارتقای 3G سایت‌ها به فناوری نسل بعدی Quattro (4G) در دستور کار هر دو اپراتور است. اما با توجه به اینکه سایت های نسل سوم همچنان در کشور در حال خدمت هستند، سرعت این فناوری در اپراتورهای تلفن همراه نیز مورد بررسی قرار گرفت.


میانگین سرعت فصلی شبکه 3G همراه اول در زمستان 1400 4.7 مگابیت بر ثانیه بود که در بهار 1401 با کاهش حدود 12 درصدی به 4.1 مگابیت بر ثانیه رسید.


در شبکه ایرانسل میانگین سرعت نسل سوم از 2.2 مگابیت بر ثانیه در زمستان 1400 حدود 9 درصد افزایش یافت و به 2.4 مگابیت بر ثانیه رسید.


همچنین با توجه به نصب سایت های جدید در باند 2300 مگاهرتز در شبکه اپراتورها با هدف دستیابی به ثبات بیشتر در ارائه خدمات اینترنت همراه، از آنجایی که ایرانسل چندین مرحله توسعه را در این باند فرکانسی اجرا کرده است، رگولاتوری بیان کرد. امید است همراه اول نیز برنامه ریزی منسجم و مستمری در این زمینه داشته باشد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید