تجهیزات مهم در طراحی و در سیستم انتقال آب


تجهیزات مهم در طراحی و در سیستم انتقال آب


امروزه از لوله های مختلفی در صنایع مختلف به ویژه شهرسازی استفاده می شود که یکی از آنها لوله کاروگیت می باشد. این لوله ها دو جداره بوده و از پلی اتیلن ساخته شده اند. از ویژگی های این نوع لوله می توان به استحکام و تحمل بالا در برابر مایعات با فشار کنترل شده در سطح مدفون اشاره کرد. در زیر قصد داریم به بررسی بیشتر این نوع تیوب بپردازیم و اطلاعاتی در مورد کاربرد آن در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین، اگر در صنایع مختلف کار می کنید و دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد اثربخشی این محصول کسب کنید، در پایان این مطلب را با ما همراه باشید.


لوله کاروگیت چیزها؟


قبل از معرفی کامل لوله کاروگیت باید تاکید کرد که این نوع لوله نسل جدیدی از لوله های پلی اتیلن پلاستیکی است که انعطاف پذیری و استحکام بالایی دارد، از این رو در دنیای این نوع لوله ها در صنعت قرار دارد. . این لوله ها دو نوع مختلف دارند.


 • لوله های پلی اتیلن تک جداره تحت فشار. این نوع لوله به گونه ای ساخته شده است که فشار داخلی بالایی را تحمل می کند و برای انتقال آب، فاضلاب و گاز و همچنین برای زهکشی در مناطق کشاورزی و یا برای محافظت از کابل های برق و مخابرات و همچنین استفاده می شود. می توان در صنعت دید کاربردهای متفاوتی دارند.
 • لوله های پلی اتیلن دوجداره بدون فشار یا سنگین. این نوع لوله ها بیشتر در شبکه های کوچک و بزرگ انتقال آب و فاضلاب که تحت فشار داخلی بالایی نیستند، استفاده می شود. آنها لوله های کاروگیت نامیده می شوند. با توجه به آنچه در مورد انواع لوله های کاروگیت گفته شد، طراحی جداره خارجی آنها کشسان، قسمت خارجی مشکی و قسمت داخلی با فولاد یا پلی اتیلن سنگین رنگ زرد یا آبی پوشیده شده است که در داخل این نوع مقاوم است. دی از افت فشار در فواصل طولانی جلوگیری می کند. یکی دیگر از ویژگی های داخل لوله کاروگیت این است که از چسبیدن توده های ضایعات و مواد مختلف به داخل لوله جلوگیری می کند. بنابراین نیازی به تمیز کردن لوله ها در فواصل مختلف نیست. نکته دیگری که در مورد لوله های کاروگیت قابل ذکر است این است که دارای دو نوع لوله روکش دار و روکش دار هستند که بیشتر لوله های روکش دار مورد استفاده قرار می گیرند.لوله کاروگیت کجا استفاده می شود؟


همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، لوله کاروگیت به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بالا; می توان از آن در زمینه های زیر استفاده کرد.


 • جمع آوری و تحویل فاضلاب شهری و صنعتی.
 • اجرای سیستم های آبیاری در بخش کشاورزی
 • جمع آوری آب های سطحی در شهرها، مناطق صنعتی و کشاورزی.
 • برای انتقال آب باران
 • سیستم های زهکشی در مناطق کشاورزی
 • سیستم های توزیع آب
 • سیستم انتقال آب گرانشی


در زیر به یکی از کاربردهای لوله کاروگیت می پردازیم.


کاربرد لوله کاروگیت در سپتیک تانک


اگر در مورد روش های تصفیه فاضلاب اطلاعاتی دارید می دانید که سپتیک تانک یکی از ساده ترین و پرکاربردترین روش های تصفیه فاضلاب است. سپتیک تانک توانایی تحریک فرآیند ته نشینی و فلوتاسیون را با حذف چربی ها از فاضلاب دارد و مرحله پیش تصفیه انجام می شود تا مراحل اصلی تصفیه آب در زمان کوتاهی انجام شود. به طور کلی می توان از سپتیک تانک ها برای پیش تصفیه فاضلاب ساختمان ها، هتل ها، رستوران ها و همچنین مراکز تفریحی و ساختمان های مسکونی و … استفاده کرد. کاربرد لوله های کاروگیت دولایه در این زمینه این است که به انتقال پساب و فاضلاب به سپتیک تانک کمک می کند. نکته دیگری که مزیت استفاده از لوله کاروگیت را در این مرحله نشان می دهد این است که به دلیل استحکام بالا می تواند در برابر فشار خارجی لوله مقاومت بالایی از خود نشان دهد ضمن اینکه این نوع لوله در برابر عوامل شیمیدان نیز مقاومت بالایی دارد. آنها در طول زمان خوردگی یا آسیب نمی بینند. به همین دلیل لوله های کاروگیت همچنان در بخش های مختلف صنعتی در کشورهای اروپایی و همچنین در سال های اخیر در ایالات متحده و ژاپن استفاده می شود.مزیت استفاده از لوله های راه راه


لوله های پلی اتیلن دو جداره که به کاروگیت معروف هستند دارای ویژگی ها و مزایای زیادی می باشند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.


 • آنها مقاومت بالایی در برابر خوردگی و اثرات شیمیایی از خود نشان می دهند


این نوع شیلنگ به گونه ای ساخته می شود که در برابر اسیدها، مایعات سوزاننده، حلال ها، الکل ها، بنزین و آب و همچنین میکروارگانیسم ها مقاوم است، اما در برابر اسیدهای اکسید شده، کتون ها، هیدروکربن های آروماتیک، هیدروکربن های کلردار و هیدروکربن های کلردار مقاومت پایینی دارد. برخی از مواد شوینده احتمالی


 • اتصال و نصب آنها آسان است


لوله های کاروگیت به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی به یکدیگر متصل می شوند زیرا کوپلرهای کوپلینگ برای آنها در نظر گرفته شده است که توسط الکتروفیوژن جوش داده می شوند.


 • نگهداری از آنها آسان است


یکی دیگر از ویژگی های لوله کاروگیت که باعث استفاده از آن در بخش های مختلفی شده است که در مورد آن صحبت کردیم. می توان از آنها به عنوان واکنش غیرپوسته پوسته، انجماد و شیمیایی در آنها یاد کرد. با توجه به اینکه ذکر کردیم مواد فاضلاب در داخل آنها ته نشین نمی شود، می توان گفت تمیز نگه داشتن آنها کافی است و نیازی به ته نشینی داخلی ندارند. این به بهبود عملکرد لوله و کاهش هزینه های تعمیر و تعویض کمک می کند.


 • لوله کاروگیت عمر مفید بالایی دارد


قبلاً اشاره کردیم که این شیلنگ در برابر خوردگی و آسیب های شیمیایی بسیار مقاوم است و چرا می تواند یک قرن دوام بیاورد. بنابراین برای ساخت زیرساخت های شهری بسیار مفید است.


 • تحمل بالا در برابر فشار خارجی به لطف سطح پلاستیکی آن


این ویژگی لوله کاروگیت به لوله اجازه می دهد تا وزن قابل توجهی را از بیرون تحمل کند. علاوه بر این، به دلیل اینکه سطح داخلی لوله به صورت صاف و صاف تولید می شود، جریان مواد سیال در داخل آن آسان بوده و رسوبی بر جای نمی گذارد. بنابراین بدون نیاز به فشار پمپ از نظر سطح پرداخت و خواص هیدرولیکی داخل لوله، مواد به راحتی و با کمترین اصطکاک در داخل لوله جابجا خواهند شد.


 • ارسال آسان با کمترین هزینه


این لوله ها وزن بسیار کمی دارند به طوری که لوله های سایز 500 به بالا بدون نیاز به لیفتراک، جرثقیل و … به راحتی توسط کارگران به صورت دو یا سه نفره حمل و نقل و جابجایی می شوند.


 • از انعطاف پذیری بالا بهره مند شوید


یکی از مهم ترین ویژگی های شیلنگ کاروگیت، سازگاری بالا به منظور سهولت در نصب و اتصال آن است. زیرا کاهش هزینه تجهیزات باعث کاهش هزینه نصب و در نتیجه کاهش سرعت نصب می شود.


 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش


یکی دیگر از ویژگی های تیوب کاروگیت مقاومت آن در برابر نور خورشید به لطف استفاده از مواد ضد اشعه ماوراء بنفش است که به افزایش عمر لوله ها تا حد بسیار بالایی کمک می کند.مخازن فایبرگلاس


یکی دیگر از تجهیزات مهم در طراحی و سیستم انتقال آب، مخزن فایبرگلاس است. پلاستیک تقویت شده با الیاف که به دلیل ترکیبات منحصربفرد خود به عنوان FRP نیز شناخته می شود که هم بسیار قوی و هم بسیار سبک است، توجه بسیاری را در صنایع مختلف به خود جلب کرده است. فایبرگلاس در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و به همین دلیل در صنعت انتقال آب و فاضلاب بسیار مورد توجه قرار گرفته است. امروزه استفاده از فایبرگلاس در ساخت مخزن نیز رواج یافته است. اگرچه تانک های پلی مدت ها بسیار محبوب بوده اند، اما امروزه علاقه به مخازن فایبرگلاس در حال افزایش است. این به این دلیل است که مخازن فایبرگلاس اغلب از مخازن پلی اتیلن دوام بیشتری دارند و همچنین قابل تعمیر هستند. مخازن فایبرگلاس را می توان در طیف وسیعی از اندازه ها و اشکال ساخته و برای ذخیره ایمن آب و مواد شیمیایی ایده آل است. به همین دلیل قیمت تولید آنها در بخش‌ها و مکان‌های مختلف بسیار متفاوت است، اما متداول‌ترین مخازن مورد استفاده در صنعت، مخازن کف تخت هستند که ارزان‌ترین راه برای نگهداری محصول هستند. مخازن فایبر گلاس در کشاورزی، صنایع غذایی، ذخیره سازی آب، برداشت آب باران، اطفاء حریق و ذخیره سازی فاضلاب استفاده می شود. با توجه به کاربردهای گسترده این نوع مخازن، این نوع مخزن می تواند در صنعت سیستم ها و نگهداری آب و فاضلاب بسیار مفید باشد.


شرکت لوله خاورمیانه


اگر در صنایع مختلف فعالیت می کنید و می خواهید محصولات مختلفی مانند لوله های کاروگیت، انواع مخازن فایبر گلاس و همچنین برج های خنک کننده و … را با توجه به نیاز خود خریداری یا سفارش دهید، شرکت پایپ صنعت خاورمیانه می تواند در این امر به شما کمک کند. این شرکت در سراسر ایران فعالیت می کند و محصولات خود را به کشورهای همسایه ارسال خواهد کرد. برای اطلاع از تمامی محصولات این مجموعه می توانید به سایت پایپ صنعت خاورمیانه به آدرس https://pipe-sanat.com/ مراجعه نمایید.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید