تخریب امنیت و حاکمیت دمشق توسط آنکارا در دستور کار قرار گرفت/ ترکیه به دروغ تلاش می کند اقدامات خود در شمال سوریه را مثبت جلوه دهد.


تخریب امنیت و حاکمیت دمشق توسط آنکارا در دستور کار قرار گرفت/ ترکیه به دروغ تلاش می کند اقدامات خود در شمال سوریه را مثبت جلوه دهد.

این کارشناس مسائل منطقه گفت: ترکیه مدعی صلح در سوریه است اما نشریات و رسانه های خود همکاری دولت آنکارا با تروریست های داعش و ارتش آزاد سوریه را تایید کرده اند.


وی ادامه داد: بر اساس قوانین بین المللی و اصول مندرج در قانون اساسی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، کل دولت – ملت ها دارای حقوق مشخصی هستند و این یک اصل ثابت است، در این بین باید توجه داشت که آنچه در سوریه در حال وقوع است. که از سال 2012 به عنوان یکی از مولفه های نگران کننده امنیت و صلح شناخته شده است، در واقع نقض حقوق مردم و کشور سوریه است، نقش مستقیم یا غیرمستقیم در این بحران که یکی از آنها ترکیه است.


وی ادامه داد: معتقدم این حقوق از سوی آنکارا تضییع شده است و ابهامات سیاسی و حقوقی زیادی درباره کشورهای ضامن و غیر ضامن مانند ترکیه در پرونده سوریه وجود دارد، اما همه تلاش ارتش سوریه برای آرامش را می بینیم. پایین.” کشور آن را مفید می داند. آنچه جزء اخلال در امنیت محسوب می شود، حضور و عملکرد ارتش ترکیه است. آنکارا نه تنها آشکارا در مورد پرونده سوریه دروغ می گوید، بلکه هر روز ادعاهای جدیدی را مطرح می کند، در حالی که حمایت بین المللی از سوریه کاملا مشهود است. دولت ترکیه همچنان با چالش های جهانی مواجه است، اما تلاش می کند با بازی های مختلف در خاک سوریه این کشور را دوباره به چالش بکشد.


این کارشناس مسائل سیاسی گفت: بنابراین اگر منطقه غرب آسیا نمی خواهد با چالش جدید و جنگ جدید مواجه شود، باید حمایت های بین المللی از سوریه افزایش یابد و در این بین ترکیه نیز هدف قرار گیرد. زیرا ترکیه بار دیگر سناریوی پوسیده خود در تشکیل و تکمیل کمربند ایمنی در عمق 30 کیلومتری شمال سوریه را احیا کرده است که واقعا باید به عنوان یک بحران عجیب برای منطقه تلقی شود. ما به وضوح می بینیم که ترکیه در اجلاس بعدی در تلاش است تا اقدامات نظامی خود در شمال سوریه را مشروعیت بخشد. به همین دلیل من معتقدم در آینده نزدیک درگیری های زیادی با ترکیه رخ خواهد داد. نکته این است که اصولاً اردوغان و دولت او انگشت خود را روی پرونده هایی گذاشته اند که سال ها به دروغ تهدید عمومی تلقی می شد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: به عنوان مثال ارتش سوریه در شمال عراق و سوریه به قاچاق نفت و همکاری و هماهنگی با داعش می پردازد و در سال های اخیر علاوه بر حمایت ترکیه از تروریست های ارتش آزاد سوریه، از جمله در انتشارات کشور.” منتشر شده اما به دروغ ادعای ناجی منطقه را دارند. همه این مولفه ها به وضوح نشان می دهد که بدون شک از آمریکا چراغ سبز می گیرند، اما رفتار ترکیه در سوریه می تواند به قیمت منافع واشنگتن و حتی مسکو تمام شود. توجه داشته باشید که همه نهادهای بین المللی معتقدند سوریه کشش یک بحران جدید را ندارد و به همین دلیل باید ترکیه را به عنوان برهم زننده نظم و امنیت در خاورمیانه دانست. بنابراین باید بار دیگر تاکید کرد که نهادهای بین المللی باید در این مورد نقش مهم تری نسبت به گذشته داشته باشند تا از بروز و گسترش درگیری جدید جلوگیری شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید