تداوم خشکسالی و چرای بی رویه احشام در مراتع سرخس/ فرماندار: ورود عشایر به مراتع سرخس ممنوع نیست


تداوم خشکسالی و چرای بی رویه احشام در مراتع سرخس/ فرماندار: ورود عشایر به مراتع سرخس ممنوع نیست


به گزارش خبرنگار ایلنا، مشکل هجوم ریزگردها و افزایش ریزگردها در شهرستان های خراسان رضوی به ویژه در سرخس که سال گذشته چندین بار منطقه وسیعی را تحت تاثیر قرار داد، هشداری برای خطر بود. به گوش مسئولان


اگرچه در ابتدا انگشت به سمت منطقه قره قوم ترکمنستان نشانه رفته بود، اما در اظهارنظرهای بعدی مشخص شد که بیابان زدایی مراتع سرخس به یکباره اتفاق نیفتاده است، بلکه در روندی که چندین دهه و زیر پوست و به دلیل بی رویه به طول انجامیده است. چرای گاو، کمبود باران و ادامه خشکسالی.


اما این سوال همیشه در ذهن مردم منطقه ایجاد می شود که اگر کمبود بارندگی و تداوم خشکسالی عامل این همه خسارت است چرا در مرزهای کشورمان با ترکمنستان این اتفاق نیفتاده است که قابل مشاهده است. با چشم غیرمسلح می بینیم که مراتع آنها پوشیده از علف و بوته های انبوه است.


شهروندی که خود را حامی محیط زیست معرفی می کرد با بیان اینکه حضور دام های عشایری در این سال های خشک به چه قیمتی وارد سرخس ها می شود به ایلنا گفت: خوشبختانه در نهمین جلسه ستاد سیاست گذاری و هماهنگی ریزگردها مدیریت این پدیده که چندی پیش در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور با بحرانی بودن منطقه سرخس گفت: این منطقه اکنون به یکی از مناطق تبدیل شده است. کانون های فوق بحرانی گرد و غبار و لزوم توجه بیشتر به این منطقه، برای اجرا مستلزم برنامه های تثبیت خاک و بیابان زدایی است.


وی با بیان اینکه اگر این اظهارنظرها تنها شعار در خطر بودن محیط زیست نیست، چرا اقدامی برای آبگرفتگی مراتع و حتی زمین هایی که قبلاً زیر کشت بوده و حتی سطح عملکردی نداشته اند، اعلام نمی کنند. آیا طوفان های چند ماهه شن را فراموش کرده اند، سطح سبز مراتع را دیده اند؟ جانوران باقی مانده از بین رفته است. پس اگر امروز مسئولان کشوری و استانی ما متوجه بحرانی بودن منطقه سرخس شدند چرا امسال دوباره مجوز حضور عشایر در مراتع شهرستان را صادر کردند؟


تخریب مراتع برای کشاورزی


یک کارشناس منابع طبیعی شهرستان سرخس با اشاره به وضعیت موجود و بحران ریزگرده گفت: پدیده گسترش کویر و افزایش کانون های ریزگرده در شهرستان سرخس طی چندین دهه رخ داده است که می توان به آن اشاره کرد. خارج از مجوز دسترسی به مرتعحیدری منش افزود: البته در سال های گذشته ناهماهنگی در زمان و مکان بارندگی ها و نداشتن برف زمستانی قبلی به تدریج از پوشش گیاهی کاسته شده و بارش اندک باران که مراتع را خیس کرده است. که با تداوم خشکسالی و ورود دام های اضافی از سوی پرورش دهندگان محلی بتواند نفسی تازه کند و دوباره زنده شود. باعث فاجعه ای شد که در منطقه پیش بینی شده بود.


وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون به طور میانگین 45 روز ریزگرد در شهرستان وجود دارد، افزود: بیش از 180 هکتار کانون ریزگردها در شهرستان از جمله آبمل، چاله زرد، صمد آباد، اطراف کچولی و منطقه خاص و گنبدلی را داریم که به طور کلی کشت می شود و در سال های اخیر از رشد مطلوبی برخوردار بوده است. اما متأسفانه حریم این تپه ها نیز در برخی نقاط مورد هجوم دامداران محلی و سارقان چوب قرار گرفت و باعث تخریب آنها شد.


رئیس اداره منابع طبیعی سرخس که از چند روز پیش مسئولیت فعلی را پذیرفته است، می گوید: کل مراتع منطقه حدود 365 هزار هکتار است و چوپانان عشایر ما در فصول سرد سال در 80 محله زندگی می کنند. سال گفت: از ابتدای نیمه دوم آذرماه هر ساله شهرستان سرخس پذیرای جمعیتی حدود 4000 عشایر با 90000 راس دام است که از شهرستان های گوچان، چناران، مشهد وارد منطقه می شوند. و نیشابور و در 23 سامانه عرفی مستقر می شوند. با توجه به خشکی خاک و کمبود بارندگی، احتمال مهاجرت کمتری پیش بینی می شود.


سیدعلی حسینی کیا افزود: بر اساس مجوزهای قانونی و مجوز چرایی که دامداران دارند اجازه ورود دام را می دهیم. اما بسیاری از عشایری که وارد مراتع سرخس می شوند، حتی اگر فضای سبز وجود نداشته باشد، فقط برای سلامتی حیوانات کوچ می کنند، علوفه گله خود را می خرند و دسته بندی دستی را انجام می دهند، زیرا آب و هوای مناطق فعلی محل اسکان آنها است. هر روز کمتر، هوا سردتر می شود و آنها جایی برای نگهداری حیوانات با این تعداد ندارند، بنابراین به منطقه سرخس که زمستان های معتدل تری دارد نقل مکان می کنند.


در نهایت مدیر منابع طبیعی سرخس گفت: مراتع این شهرستان به صورت 90 سامانه در جغرافیای منطقه است که 23 سامانه در اختیار عشایر است. 365 هزار هکتار از مراتع شهرستان، 67 هزار و 475 هکتار دارای سند رسمی، دارای نام دولتی و 35 هزار و 708 هکتار دارای دفترچه و بالغ بر 31 هکتار سند تک برگ است که با همکاری همکاران منابع طبیعی نگهداری و نظارت می شود.


تنها راه نجات مراتع سرخس تغییر دامداری سنتی به صنعتی است


رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرخس گفت: تنها راه نجات مراتع جلوگیری از افزایش کانون های ریز گرد و غبار با توجه به شرایط بحرانی تغییر اقلیم و کمبود بارندگی، تبدیل از کشاورزی سنتی به صنعتی است. مکاتبات فراوان با استان و متولیان مراتع منطقه ما در همین راستا سال گذشته در جلسه ستاد بحران که با مدیریت استاندار وقت و مدیرکل عشایری استان برگزار شد. پس از بیان نظرات مسئولین، تصمیمات در اکثر مصوبات مجمع به نتیجه رسید. اما چیزی که همه به آن اشاره کردند پیش بینی عدم حضور عشایر در قشلاق غازانی امسال بود و اینکه اگر بیایند در دام ها و یوزهای خود مستقر شوند و به دلیل نبود فضای سبز به مراتع نروند.حسن ابراهیمی افزود: متاسفانه سال گذشته کوچ عشایر دو ماه زودتر آغاز شد و تعدادی از دامداران دام مازاد در مراتع داشتند که پس از بررسی و برخورد با متخلفان، 20 پرونده چرای غیرمجاز تشکیل و به دستگاه قضایی معرفی شد. در این راستا و با همکاری همه نهادها، در فروردین ماه 1401 که قرار بود همه عشایر منطقه را ترک کنند، اقدام هماهنگی برای هدایت آنها و احشام از منطقه انجام شد و در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری مراتع فاقد دام عشایری بود.


رئیس اداره محیط زیست سرخس در ادامه وجود دام مازاد، دامداران بومی و ساکنان منطقه را از دیگر چالش های مراتع شهرستان دانست و گفت: اداره کل منابع طبیعی استان باید یک بار تشکیل شود. و برای همه پس از چندین سال چرای موارد ارتقاء دام.


ورود عشایر به مراتع سرخس ممنوع نیست


حسن نوری زاده فرماندار موقت فرن نیز با بیان اینکه دستوری برای جلوگیری از ورود عشایر به مراتع سرخس در فصل چرا نداریم، گفت: عشایر نقش مهمی در تولید مواد غذایی و مرزبانی دارند بنابراین با همه مشکلاتی که داریم. با توجه به ریزگردها و شیوع آن در شهر، امسال قانع نشدیم که ورود آن را ممنوع کرده و منطقه را فاجعه اعلام کنیم.


فرماندار موقت سرخس اضافه کرد: البته با همه بررسی هایی که انجام شده از عشایر نیز می خواهد که در این شرایط همکاری کنند و نسبت به مشکلات زیست محیطی حساس باشند چرا که اگر مراتع و منابع طبیعی آسیب ببینند همه را متضرر می کند.


نوری زاده ستاد بحران شهرستان در بحث برخی مناطق را سرزمین اصلی اعلام کرد و گفت: در تعریف قشلاق گذر عشایر در فصل قشلاق فقط چرای دام و برداشت دام نیست، بلکه در این ایام و در مناطقی مانند. شهر با توجه به اختلاف دما با مناطق دیگر به خصوص در فصل زمستان که سرمای کمتری دارد، سرخس ها برای داشتن محیط گرم تری در فصل پرورش دام حضور دارند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید