تروریسم رسانه ای به دنبال ترویج خشونت، تفرقه بین کشورهای مستقل است


تروریسم رسانه ای به دنبال ترویج خشونت، تفرقه بین کشورهای مستقل است


به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و رهبری، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی در هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) که برگزار شد. ظهر امروز دوشنبه 2 آبان ماه در هتل پارسیان آزادی با بیان اینکه این نشست ممکن است سرآغاز دوران جدیدی در فعالیت مجمع هاوانا باشد، گفت: امیدوارم برگزاری این مجمع در تهران باشد. آغاز نقش فعالتر این مجمع در تحولات رسانه ای امروز و آینده در منطقه و جهان، دنیایی که توسط رسانه ها و در اذهان مردم ساخته و روایت می شود و به صورت عمومی بازنمایی می شود.


اسماعیلی در ادامه تصریح کرد: در گذشته از رسانه ها به عنوان ابزار قدرت یاد می شد، اما امروزه رسانه ها دیگر ابزار قدرت نیستند، بلکه خود همان قدرت هستند، رسانه قدرتی است که مانند سایر اشکال قدرت؛ می تواند در خدمت عدالت و سعادت برای بشریت و در خدمت ظلم و بی عدالتی باشد.


وی افزود: رسانه ها قدرتی هستند که می توانند موجب صلح، همبستگی و همدلی ملت ها و همچنین عامل نفرت، دشمنی و تفرقه بین مردم باشند و از سوی دیگر می توانند در خدمت مردم باشند. مظلوم و به حاشیه رانده شده در جهان و صدای آنها علیه ظالمان جهانی و در جهان است.» خدمت ستمگران و ظالمان و چنگالی برای بستن گلوی صالحان.


وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه رسانه قدرتی است که می تواند حافظ حقیقت و صداقت و همچنین دستگاه دروغ پردازی و دروغ پردازی باشد، گفت: وقتی رسانه ها به قطب های قدرت و ثروت جهانی متصل می شوند. آیا دیگر نباید نماینده حقیقت، راستی و عدالت باشد، نیازی داشت و نمی توان آن را وسیله ای برای آزادی و سعادت انسان دانست.


وزیر فرهنگ و رهبری با بیان اینکه رسانه ها در صورت رهایی از انحصار قدرتمندان و ثروتمندان می توانند قدرتی رهایی بخش محسوب شوند، تصریح کرد: رسانه ها زمانی در خدمت آزادی ملت ها خواهند بود که ابزاری برای پیشبرد سیاست های جامعه نباشند. قدرت‌های حاکم جهانی و همچنین رسانه‌ها وقتی قابل اعتماد و قابل قبول باشد که ملت‌های مستقل جهان با فریبکاران و دروغ‌گویان جهانی شریک نباشند.


وی با تاکید بر اینکه امروزه بسیاری از کشورهای مستقل در سراسر جهان قربانی تروریسم رسانه ای قدرت های حاکم هستند، تاکید کرد: این تروریسم رسانه ای نه تنها هویت، فرهنگ و استقلال کشورها را هدف قرار داده است، بلکه آشکارا به دنبال ترویج خشونت، تفرقه و ناامنی است. بین ملت‌های مستقل، زیرا رسانه‌هایی که آشکارا خشونت را ترویج می‌کنند و بدخواهانه آتش اختلافات مذهبی و فرقه‌ای را دامن می‌زنند، حق ندارند خود را منادی آزادی و عدالت رسانه‌ها معرفی کنند، مانند رسانه‌هایی که آشکارا موضع پیاده نظام را گرفته‌اند. قدرت های حاکم حق ندارند ادعای عدالت کنند.


وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران رسانه‌ها را قدرت بیان حقیقت و گسترش رفاه، برابری و آزادی برای همه مردم جهان می‌داند، گفت: جمهوری اسلامی افتخار می‌کند که همواره از حق مردم حمایت کرده است. آزاد اندیشی رسانه ها و انتشار دانش رسانه ای در میان عموم مردم را جزو سیاست های راهبردی خود قرار داده است.


اسماعیلی با اعلام اینکه امروز ملت ایران با سواد بالای سیاسی و رسانه ای خود بیشترین تاثیر را در بین ملت های منطقه و جهان داشته است، گفت: این عامل باعث شده است که ملت ایران در برابر انواع هجمه های رسانه ای مقاومت کند. در مورد هویت، استقلال و آزادی از کشور دفاع کنید


وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی با بیان اینکه امیدواریم این مجمع بتواند توان ملت ها را برای مقابله با جریان یکجانبه خبری افزایش دهد، گفت: راه اندازی این مجمع می تواند فرصتی برای گسترش و تبادل تجربیات حرفه ای رسانه ای بین کشورهای عضو و ملت ها باشد. و کشورهای عضو این مجمع که بیش از نیمی از قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارند می توانند به همین میزان قدرت رسانه ای خود را افزایش دهند و به دنیای تک قطبی رسانه پایان دهند.


اسماعیلی در پایان گفت: امیدوارم حضور اعضای مجمع هاوانا در تهران فرصتی برای بیان و انتقال حقایقی از جمله «44 سال مقاومت و پایداری در برابر انواع تهاجمات نظامی، اقتصادی و رسانه ای» و «پیشرفت» باشد. و توسعه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم های ظالمانه «اقتصادی» بر جمعیت منطقه و جهان.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید