تشدید حملات آنکارا به مواضع کردها در سوریه و عراق برای مصارف داخلی است و از نظر امنیتی اهمیتی ندارد/امکان عملیات زمینی علیه مواضع YPG در راستای مواضع انتخاباتی اردوغان


تشدید حملات آنکارا به مواضع کردها در سوریه و عراق برای مصارف داخلی است و از نظر امنیتی اهمیتی ندارد/امکان عملیات زمینی علیه مواضع YPG در راستای مواضع انتخاباتی اردوغان


علم صالح در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، به تحلیل و ارزیابی اهداف آنکارا از تشدید حملات نظامی به مقرهای کردها در شمال سوریه (YPG) و شمال عراق (پ ک ک) پرداخت و در پاسخ به این سوال که نقش این کشور در کدام موضوعات و تحولات چیست؟ داخلی ترکیه در این تشدید حملات گفت: به عنوان مقدمه باید بگویم که منطقه کردنشین شمال سوریه امروز یکی از پیچیده ترین مناطق ژئواستراتژیک در درگیری های خاورمیانه است. این بدان معناست که این منطقه از یک سو محل تلاقی منافع و منافع دو قدرت منطقه ای ایران و ترکیه است و از سوی دیگر محل تلاقی منافع و منافع دو قدرت بین المللی یعنی گفتن است. آمریکا و روسیه. به بیان ساده تر، هم قدرت های منطقه ای و هم دو قدرت فرامنطقه ای نقش بسیار مهمی در این منطقه ایفا می کنند که گاه نتایج جالبی به همراه دارد. به عنوان مثال ایران و روسیه با آمریکا موافق هستند که ترکیه نباید در این منطقه عملیات زمینی انجام دهد و به ندرت می بینیم که منافع این سه کشور در یک راستا باشد.


وی ادامه داد: به عنوان مقدمه باید به یک نکته دیگر اشاره کنم و آن اینکه پیچیدگی و فرامرزی بودن هویت ها در این منطقه از خاورمیانه به این معناست که کشورها به ندرت نمی توانند در امور یا امور کشورهای همسایه خود دخالت کنند. این بدان معناست که تعدادی از درگیری ها یا مسائل داخلی به سرعت و به راحتی به یک موضوع منطقه ای تبدیل می شود. این امر به ویژه در مورد کردها یا مناطق کردنشین خاورمیانه که در 4 کشور ایران، عراق، سوریه و ترکیه زندگی می کنند، اهمیت دارد.


وی افزود: به همین دلیل است که متوجه می شویم آنچه کردها را در درگیری ها در خاورمیانه متمایز می کند این است که اگرچه کشور مستقلی ندارند، اما گروه های مسلح قدرتمندی دارند که می توانند به راحتی عملیات برون مرزی انجام دهند و همچنین می توانند در سراسر جهان نفوذ داشته باشند. مرزها. . این بحث ها بخشی از بار نظری وقایع رخ داده در این منطقه است که معمولاً جالب و تفسیر آنها دشوار است.


این تحلیلگر خاورمیانه گفت: به جرات می توان گفت که بخش عمده ای از حملات ترکیه به مقرهای کردهای سوریه و عراق کاربرد داخلی دارد و اهمیت امنیتی ندارد و ممکن است تا حد زیادی نوعی اقدام برای انحراف باشد. اذهان عمومی در این کشور». تقریباً یک هفته پیش حمله ای در استانبول انجام شد که لزوماً شکل و نوع پ.ک.ک نبود، زیرا این گروه سال هاست که چنین اقدامی انجام نداده و بیشتر به اقدامات گروه های تکفیری سنی شباهت داشت. به اصطلاح داعش مطمئناً تحمل این بمباران برای آنکارا بسیار پرهزینه و دشوار است، به خصوص که یادآور بمباران های مداومی است که در سال 2015 آغاز شد.


وی ادامه داد: علاوه بر این مهم ترین جنبه ماجرا این است که دولت فعلی آنکارا در اواسط سال آینده انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار می کند و اگر این گونه بمب گذاری ها در ترکیه ادامه پیدا کند، می تواند نتایج آن انتخابات را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که اردوغان با حمله به مواضع کردهای مسلح اعم از پ.ک.ک در عراق و ی.پ.گ در سوریه، مسئولیت این بمب گذاری را بر دوش کردها قرار داده است. مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که اگرچه پ‌ک‌ک توسط آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، اما YPG چنین تعریفی ندارد و این مشکل اصلی ترکیه در شمال سوریه است و مخالفت‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد که باعث این رفتار می‌شود. ترکیه در برخورد با کردهای مسلح در شمال عراق و شمال سوریه می تواند بسیار سخت باشد.


وی افزود: قطعاً در صورت ادامه این تنش ها به ویژه اینکه پس از حملات ترکیه، حملاتی از شمال سوریه به مناطق نزدیک قاضی-آنتاپ صورت گرفته که منجر به کشته و زخمی شدن عده ای شده است و این احتمال وجود دارد که اردوغان تلاش خواهد کرد برای کسب نتیجه بهتر در انتخابات ژوئن 2023، حملات زمینی را در شمال سوریه انجام دهد که نه آمریکا، نه ایران و نه روسیه آن را نمی پذیرند، اما این می تواند یکی از احتمالات احتمالی سهام آنکارا باشد.


وی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به حملات اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع گروه های تروریستی در اقلیم کردستان عراق، آیا ممکن است هماهنگی بین تهران و آنکارا در این زمینه صورت گرفته باشد؟ : “حتما.” در این گونه حملات هماهنگی صورت می گیرد تا درگیری های نظامی احتمالی و ناخواسته بین نیروهای نظامی دو کشور صورت نگیرد و هماهنگی ها به صورت فنی انجام شود. اگر هماهنگی به این معناست، بله، اما چیزی وجود ندارد که هر دو یک استراتژی را دنبال کنند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید