تشکیل مجتمع قضایی جرایم غیرعمد در استان قم


تشکیل مجتمع قضایی جرایم غیرعمد در استان قم

دادستان عمومی و انقلاب قم از راه اندازی مجتمع قضایی جرایم غیرعمد خبر داد و گفت: اجرای این طرح باعث کاهش زمان رسیدگی و رضایت شاکی و بیمه گران شد.


به گزارش ایلنا از قم، حجت الاسلام قریب در نشست خبری هفته قوه قضائیه گفت: در سال 1400، 62 هزار پرونده کیفری وارد قوه قضائیه شد و مورد رسیدگی قرار گرفت که روندی کاهشی داشت. همچنین در اجرای احکام 24000 پرونده رسیدگی و مختومه شد.


وی با اشاره به اینکه کاهش جمعیت کیفری یکی از سیاست های اصلی قوه قضائیه است، افزود: در سال گذشته هزار و 640 فقره ختم حبس، 276 فقره آزادی مشروط، 173 فقره تعلیق تعقیب، 98 فقره عفو عمومی. ، 583 مورد زندان ما الکترونیک و 11 مورد رضایت والدین داشتیم.


دادستان عمومی و انقلاب قم با بیان اینکه حبس های ابد قاطعانه در استان اجرا شده است، تاکید کرد: اجرای این احکام باعث افزایش امنیت استان و ایجاد ناامنی برای جویندگان جرایم خشن شد.


وی افزود: کاهش جرایم کیفری مربوط به متهمانی است که جرایم آنها برهم زننده نظم و امنیت عمومی نباشد اما مرتکب جرایمی چون چاقو کشی، قتل، آدم ربایی و قاچاق مواد مخدر بخشیده نمی شود.


قریب به موضوع مجتمع قضایی جرایم غیرعمد اشاره کرد و افزود: پرونده های تصادفات جرحی که قبلاً باید به دادسرا، دادگاه و اجرای سه مرحله ای احکام مراجعه می کرد، این مراحل حذف شده و با استفاده از ظرفیت طبق قانون کاهش حبس، پرونده ها مستقیماً به شورا رفت.» اختلافات حل می شود.


وی گفت: اجرای این طرح باعث کاهش زمان رسیدگی و رضایت شاکی و بیمه گران شد.


دادستان قم افزود: سال گذشته 7 هزار و 174 فقره حادثه در استان قم رخ داد که از این تعداد 6 هزار و 468 پرونده به شورای حل اختلاف رفت و دیه یک مرحله ای پرداخت شد.


وی به موضوع جذب سرمایه از طریق پرداخت سودهای نامتعارف توسط شرکت ها اشاره کرد و اظهار داشت: 8 شرکت در استان نتوانستند مدارک لازم برای فعالیت اقتصادی را ارائه کنند به همین دلیل مدیران این شرکت ها به اداره پیشگیری از وقوع جرم دعوت و مجبور شدند. برای توقف فعالیت های اقتصادی


قریب درباره پرونده بلوار کشاورز گفت: کیفرخواست 26 اسفند صادر شد و شهرداری 30 درصد، آتش نشانان 25 درصد، آب و فاضلاب 25 درصد و پیمانکار 20 درصد مقصر شناخته شدند. پرونده به دادگاه ارسال شد.


قریب همچنین با اشاره به کشته شدن یک نفر در درگیری مسلحانه ماموران فرماندهی انتظامی قم با یک فروشنده مواد مخدر در خرداد ماه سال جاری، اظهار داشت: ماموران پیگیر تذکرات هستند که تیراندازی می کنند یا نه و این پرونده به زودی بررسی می شود. .


اطلاع؛ تصادف در جلسه میدان کشاورز قم بر اثر رانش زمین و سقوط دو دستگاه خودرو به گودال ۷ متری منجر به جان باختن سه نفر از اعضای یک خانواده قمی در صبح روز ۴ فروردین ۹۹ شد.


وی در خصوص ناهنجاری های قابل مشاهده در قم نیز گفت: شعبه ویژه ای برای بررسی و پیشگیری ایجاد کرده ایم و البته رسیدگی به ناهنجاری های اجتماعی در استان بر عهده ضابطان است.


دادستان قم ادامه داد: در زمینه سگ گردانی، دوچرخه سواری بانوان و بدحجابی دستورات لازم صادر شد و هفته گذشته یک گروه 80 نفری که برای موسیقی رپ در پارک علوی تجمع کرده بودند دستگیر شدند. رهبران این گروه در بازداشت به سر می برند و سایرین با قرار وثیقه آزاد شده اند.


وی وظیفه دادستان را در برخورد با باندهای فساد و فحشا عنوان کرد و گفت: چندی پیش پسرانی در پارک علوی دستگیر شدند همچنین با تجمع وبلاگ نویسان در ماه مبارک رمضان برخورد جدی شد.


قریب همچنین گفت: سال گذشته 200 نفر از بازداشت شدگانی که برای اولین بار تفهیم اتهام شده بودند، تعلیق شدند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید