تصمیم دیوان عالی ایالات متحده در مورد کمک به سقط جنین به دموکرات ها / رفتار جمهوری خواهان و رأی دهندگان مستقل در قبال ترامپ یک اصل مهم است


تصمیم دیوان عالی ایالات متحده در مورد کمک به سقط جنین به دموکرات ها / رفتار جمهوری خواهان و رأی دهندگان مستقل در قبال ترامپ یک اصل مهم است

این تحلیلگر ارشد مسائل آمریکا گفت: اگرچه عملکرد رئیس جمهور آمریکا برای دموکرات ها عامل مثبتی نیست، اما میزان تایید شغلی وی در نظرسنجی های اخیر بهبود یافته و به 41 درصد رسیده است.


حدود دو ماه مانده به انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا و هر دو حزب حاکم بر هرم قدرت این کشور با یکدیگر درگیری سیاسی دارند. همانطور که انتظار می رفت، جمهوری خواهان دونالد ترامپ را به عنوان پیشتاز خود معرفی کرده اند، اما در عین حال از نامزدهایی نیز حمایت می کند که بسیاری از طرفداران محافظه کار به آنها توجه کرده اند. اگر افشای اسناد در عمارت ترامپ را در نظر بگیریم و آن را کنار بگذاریم، می بینیم که دموکرات های حاکم بر کاخ سفید ساکت نمی نشینند و به دنبال رویارویی تمام عیار با رقبای خود هستند. این در حالی است که برخی نظرسنجی ها حاکی از کاهش جایگاه و وجهه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا است، اما اخیرا برخی از نظرسنجی ها نشان از جهش در جایگاه دموکرات ها دارد. این نظرسنجی ها نشان می دهد که پیروزی لیبرال ها در انتخابات بعدی چندان بعید نیست. بر این اساس، برای بحث در مورد این موضوع با “کوروش احمدی” دیپلمات سابق و تحلیلگر ارشد امور آمریکا پرداخت کردیم که در زیر ذکر شده است:


در نظرسنجی های اخیر اعلام شده است که دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره که دو ماه دیگر برگزار می شود پیروز خواهند شد. نتیجه این نظرسنجی تا چه اندازه درست است و در واقع باید به کدام تکیه کنید؟


تا همین اواخر، ناظران سیاسی، بر اساس برخی شواهد، به ویژه نظرسنجی ها، پیش بینی می کردند که جمهوری خواهان شانس بیشتری برای پیروزی در هر دو مجلس کنگره خواهند داشت. نظرسنجی های اخیر این پیش بینی را متزلزل کرده است و ناظران اکنون می گویند که پیش بینی آن غیرممکن است و هر دو طرف شانس پیروزی دارند. بر اساس این نظرسنجی ها، در چندین ایالت بزرگ، نامزدهای دموکرات نسبت به رقبای جمهوری خواه برتری دارند. به عنوان مثال، یک نظرسنجی فاکس نیوز نشان می دهد که نامزد دموکرات آریزونا هشت امتیاز از رقیب جمهوری خواه مورد حمایت ترامپ جلوتر است. در ویسکانسین، نامزدهای دموکرات برای سنا و فرماندار در اولین نظرسنجی پس از پایان انتخابات مقدماتی اندکی از رقبای جمهوری خواه جلوتر هستند. به همین دلیل است که میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان در سنا اخیرا اعتراف کرده است که دو حزب کم و بیش برابر هستند و پیش بینی نتیجه انتخابات آسان نیست.


با توجه به حوزه انتخابیه FiveThirtyEight، بسیاری از حامیان دموکرات معتقدند که تفکر ترامپ نباید دوباره در افکار عمومی طنین انداز شود. در عمل، شانس پیروزی تا کنون برای ترامپیست ها و جمهوری خواهان چقدر است؟


شکی نیست که حامیان دموکرات به شدت با ترامپ مخالف هستند. سوال این است که جمهوری خواهان و رأی دهندگان مستقل چه واکنشی به ترامپ خواهند داشت. در طول انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه، اکثر نامزدهای مورد حمایت ترامپ بر رقبای خود پیروز شدند. مهم ترین این رقابت ها در ایالت وایومینگ بین «لیز چنی» و حریف مورد حمایت ترامپ برگزار شد. چنی در انتخابات با اختلاف زیادی به رقیب ترامپیست خود شکست خورد. چنی به طور گسترده ای به عنوان فعال ترین مخالف جمهوری خواه ترامپ شناخته می شود، از جمله معاون رئیس کمیته ششم ژانویه (که در مورد حمله حامیان ترامپ به کنگره تحقیق می کرد). او در جریان انتخابات مقدماتی در وایومینگ تاکید کرد که به اصول پایبند است و ترامپ را برای دموکراسی آمریکایی خطرناک می داند.


وی پس از شکست در این انتخابات اعلام کرد که در حال بررسی نامزدی برای ریاست جمهوری است. اگرچه به نظر می رسد ترامپ همچنان کنترل حزب جمهوری خواه را در دست دارد، اما عامل اصلی که می تواند بر سرنوشت او تأثیر بگذارد، کشف اسناد محرمانه در عمارت او در فلوریدا است. سیاستی که وزارت دادگستری ایالات متحده (یعنی دادستان ایالات متحده) در این مورد دنبال خواهد کرد و نحوه رأی قاضی به آن می تواند تأثیر تعیین کننده ای بر آینده سیاسی ترامپ داشته باشد.


چه پارامترهایی می تواند برای دموکرات ها در انتخابات بعدی مشکل ایجاد کند؟


به طور کلی، حزب رئیس جمهور طی چند دهه گذشته در اکثریت قریب به اتفاق موارد در اولین انتخابات میان دوره ای انتخابات مجلس نمایندگان را به حزب رقیب باخته است. یعنی رای دهندگان با هدف ایجاد توازن قوا و عدم دادن اختیارات زیاد به رئیس جمهور، معمولاً به گونه ای رأی داده اند که اکثریت مجلس نمایندگان در اختیار حزب رقیب اشغالگر کاخ سفید باشد. بر اساس نظرسنجی ها، شرایط اقتصادی در ایالات متحده پس از خروج از سلطنت، از جمله تورم بالا و افزایش قیمت بنزین، از اولویت های رای دهندگان در ماه های اخیر بوده است. در حالی که عملکرد بایدن برای دموکرات ها عامل مثبتی نیست، اما میزان تایید شغلی او در نظرسنجی های اخیر بهبود یافته و به 41 درصد رسیده است. در حالی که این نرخ در اردیبهشت ماه گذشته حدود 36 درصد بود. اما در عین حال همچنان از روسای جمهور سابق خود عقب است و این می تواند به دموکرات ها آسیب برساند.


این مشکلات اصلی ترین عواملی است که این بار شانس جمهوری خواهان را برای پیشی گرفتن از دموکرات ها افزایش داده است. اما آنچه در آستانه این انتخابات به دموکرات ها کمک کرد و می تواند یکی از مهم ترین عوامل ارتقای جایگاه آنها در آخرین نظرسنجی ها باشد، تصمیم دیوان عالی کشور علیه حق پایان بارداری است. بر اساس نظرسنجی ها، حدود 60 درصد از آمریکایی ها معتقدند سقط جنین حداقل در برخی موارد باید رایگان باشد، در حالی که تنها حدود هشت درصد مخالف هرگونه سقط جنین هستند. در حالی که قبل از تصمیم دیوان عالی، تنها حداکثر پنج درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی، سقط جنین را اولویت اعلام می کردند، اکنون بسیج حدود 60 درصد از رای دهندگانی که تا حدی با تصمیم دیوان عالی مخالف هستند، می تواند موهبت بزرگی برای دموکرات ها باشد. .


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید