تلاش اسرائیل برای تأسیس «ملت خزر» در قفقاز/ صهیونیست ها با انتقال یهودیان روس به آذربایجان به تهران حمله می کنند/ لاپید به دنبال بهره برداری انتخاباتی است.


اسرائیل تلاش می کند تا


«سید محمد جعفر رضوی» کارشناس مسائل اسرائیل در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن تشریح دلایل و پیامدهای ساخت اردوگاه در جمهوری آذربایجان برای انتقال یهودیان روس به این کشور گفت: اخیرا صهیونیست ها رژیم اعلام کرد که قصد دارد از اعزام یهودیان روسیه به جنگ علیه اوکراین جلوگیری کند، باید این افراد را از این کشور خارج کرده و در اردوگاه های جمهوری آذربایجان اسکان دهد که بسیاری آن را یهودی سازی قفقاز می دانند. قبل از هر چیز باید دانست که یهودیان قفقاز و اصل زندگی آنها دارای مستندات تاریخی است. یهودیان در ریشه شناسی قومیت و مذهب خود نام 12 قبیله را اعلام کرده اند که معتقدند از زمان بنی اسرائیل وجود داشته اند. بعدها نام «قبیله سیزدهم» را به ذهنشان خطور کرد. صهیونیست ها بر این باورند که قبیله ای به نام «قبیله کزارا» در قفقاز حضور داشته است، اما هیچ گزارشی در این باره ارائه نمی کنند.


وی ادامه داد: برخی دیگر معتقدند این مسائل نوعی جعل تاریخی یا تاریخ سازی به نفع اسرائیل است تا بتوانند برای خود زمینه تاریخی ایجاد کنند. در این میان، مسئله قبیله یا قوم سیزدهم را باید در راستای این سناریو در نظر گرفت; زیرا برخی معتقدند که این قوم یا قبیله به هیچ وجه وجود خارجی نداشته است، اما برخی دیگر می گویند این قوم وجود داشته اما در نهایت یهودی شده است. بر این اساس و با مراجعه به این ریشه تاریخی به وضوح می بینیم که اسرائیل از گذشته به این منطقه توجه ویژه ای داشته و اکنون به دنبال اجرای این روند به گونه ای دیگر است. صهیونیست ها می خواهند این مشکل را به یهودیان القا کنند که شما همان مردم خزری هستید و با توجه به فضای مساعد تل آویو در جمهوری آذربایجان سعی در اجرای این سناریو دارند.


این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: با تمام این تفاسیر اگر فرض کنیم که قره باغ به صورت رسمی تا چند روز آینده به جمهوری آذربایجان ملحق شود، احتمال ایجاد اردوگاه های متعلق به یهودیان در این منطقه وجود دارد. از سوی دیگر، باید روشن شود که اسرائیل با تمام قدرت و شدت خود در قفقاز پروژه ضربه زدن به ایران را دنبال می کند و اکنون به دنبال ایجاد ائتلاف و اتحاد علیه تهران در مقیاس منطقه ای است. باید مشخص باشد که اسرائیل نفوذ خود را بر امنیت آذربایجان حفظ خواهد کرد و در این میان، امکان تغییر وضعیت موضوع کریدور زنگزور بر اساس استراتژی خود وجود دارد. در نتیجه، اگر بگوییم تل‌آویو در بخشی از سناریوی خود با انتقال یهودیان روسی به آذربایجان و ساختن اردوگاهی برای اسکان آنها تلاش می‌کند به ایران ضربه بزند، فکر نمی‌کنم اغراق کنیم.


رضوی افزود: نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که یهودیان زمانی که کشور مبدا خود را ترک می کنند مستقیماً به سرزمین های اشغالی سفر کنند، اما برای اولین بار است که می بینیم اسرائیل یهودیان روسیه را در آذربایجان مستقر می کند و سپس به آنجا می رود. سرزمین های اشغالی مشخص نیست که گروه مذکور تا چه زمانی در آذربایجان باقی می‌مانند یا اسکان آنها موقتی است یا دائمی، اما مشکل اصلی این است که اسرائیل می‌تواند با این اقدام معامله ژئوپلیتیکی را خاتمه دهد. احتمال دیگری وجود دارد؛ به گونه ای که صهیونیست ها تا زمان اجرای پروژه خود علیه کریدور زنگزور می توانند این یهودیان را در مکانی مشخص و حتی نزدیک به مرزهای ایران اسکان دهند تا در نهایت بتوانند این پروژه را بر اساس یک متغیر انسانی برای مزیت خودشون


وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا اسکان یهودیان روسیه در آذربایجان می تواند از نظر سیاست داخلی به نفع نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی باشد، خاطرنشان کرد: این اقدام به طور کلی ممکن است در منافع یایر لاپید، نخست وزیر کنونی اسرائیل. زیرا در حال حاضر انتخابات کنست در اسرائیل برای او و همچنین برای رقبای او مانند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق و رهبر اپوزیسیون در پارلمان اهمیت ویژه ای دارد. در حالی که به نظر می رسد لاپید در انتخابات با مشکلات زیادی مواجه نیست، اما واقعیت این است که او نمی تواند به طور یک جانبه انتخابات کنست را تا زمان پیروزی و کسب نتایج مدیریت کند و بنابراین به محرک داخلی قوی نیاز دارد. او می داند که هنوز باید شرایط را به نفع خود هدایت کند و به همین دلیل معتقدم چنین سناریویی در شرایط فعلی می تواند برای او بسیار مهم و ضروری باشد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید