تمام نکات ضروری هفته دهم بارداری که مادر باردار باید بداند


هفته دهم بارداری در واقع پایان سه ماهه اول بارداری است که بسیاری از زنان باردار باید طبق توصیه پزشک استراحت کنند. در این هفته تغییرات سریع و ناگهانی برای زنان باردار و کودکان رخ خواهد داد و لازم است زنان باردار خود را با این تغییرات وفق دهند. برای بسیاری از زنان، برخی از عوارض بارداری در این هفته از بین می رود.

از جمله این عوارض می توان به تهوع صبحگاهی اشاره کرد که در این زمان دیگر مشاهده نمی شود. در هفته دهم بارداری باید به نکاتی توجه کرد. در این مقاله به این نکات ضروری اشاره خواهیم کرد.

وارد اپلیکیشن شوید

بسیاری از مادران آینده هنوز به طور کامل با نوسانات و عوارض بارداری خود مقابله نکرده اند. تیم سلامت زنان نعناع با طراحی اپلیکیشن نعنا سعی کرده است تا یک تجربه بارداری عینی و لذت بخشی را برای خانم ها ایجاد کند. پس از دانلود رایگان برنامه و ورود به چرخه بارداری خود، می توانید وضعیت مادر و جنین را بهتر ارزیابی کرده و علائم را عمیق تر کنید.

چه داستان هایی در این هفته و هفته های بعد پنهان شده است که هنوز شنیده نشده و در انتظار گوش شنوایی است؟!

بارداری هفته به هفته در اپلیکیشن نعنا چگونه طراحی می شود؟

بارداری هفته به هفته در اپلیکیشن نعنا چگونه طراحی می شود؟

رشد جنین در سه ماهه اول بارداری

خبر شگفت‌انگیز این است که کودک شما تنها در چند هفته راه طولانی را برای رسیدن به شما طی کرده است! سر او گردتر و انسانی تر شده است. اکنون تمام اندام های داخلی باید در جای مناسب قرار گیرند و وظایف خود را شروع کنند.

دندان های کوچکش شروع به رشد کردند. انگشتان دست و پا بلند می شوند و فاصله بین انگشتان دست و پا ظاهر می شود. در این هفته چشم‌ها، پلک‌ها و گوش‌های کودک همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند، اما آنها باید راه زیادی را طی کنند تا به طور کامل رشد کنند.

اندازه جنین در این هفته

سرعت رشد جنین بالاست! اندازه تقریبی آن در این هفته به اندازه یک توت فرنگی است و از سر تا پا حدود 2 سانتی متر است.

بدن مادر در هفته دهم بارداری

رحم خود را به اندازه یک پرتقال بزرگ تصور کنید. این اندام قبل از بارداری به اندازه یک گلابی کوچک بود.

علائم بارداری در هفته دهم

بیماری صبحگاهی– اگر در هفته دهم هستید و همچنان از حالت تهوع رنج می برید، باید بگوییم که تنها نیستید! اما ما یک خبر خوب برای شما داریم! به محض ورود به سه ماهه دوم بارداری، احساس بهتری خواهید داشت. تهوع صبحگاهی معمولاً در اوایل سه ماهه دوم کاهش می یابد.

همچنین، ناگفته نماند که برخی از مادران باردار در دوران بارداری شکل بسیار شدیدتری از حالت تهوع به نام استفراغ را تجربه می کنند. اگر این علائم را در خود مشاهده کردید، باید خیلی زود با یک ماما صحبت کنید.

درد رباط گرد– از بین تمام علائم بارداری که در این هفته ها تجربه کرده اید، درد رباط گرد واقعا ناخوشایند است! رباط‌های گرد دو رباط گرد در ناحیه لگن هستند که از رحم محافظت می‌کنند و با رشد جنین، این دو رباط کشیده و نرم‌تر می‌شوند.

از آنجایی که رباط ها فشرده شده اند، احتمالاً در هر دو طرف ناحیه شکم درد خواهید داشت. تغییر وضعیت خوابیدن یا انجام ورزش های شدید می تواند باعث درد بیشتر شود. اما حرکات کششی سبک و نرم این درد را کاهش می دهد. توجه داشته باشید که اگر این درد خود به خود برطرف نشد و یا تب دارید باید سریعا به ماما مراجعه کنید.

افزایش وزن (بعضی) – حتی اگر لباس‌هایتان کمی بهتر به تن شما بیایند، وزن زیادی اضافه نکرده‌اید و حتی ممکن است به دلیل تهوع صبحگاهی مقداری وزن کم کنید.

اگر نگرانی های طبیعی و شخصی خود را در این مورد دارید، حتما با ماما صحبت کنید تا شما را در مورد افزایش یا کاهش وزن طبیعی در این مدت راهنمایی کند.

خیلی خستم– می توانید از هر فرصتی برای چرت زدن در این هفته استفاده کنید. این حالت به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در خون است. بهتر است از این فرصت نهایت استفاده را ببرید و در محیطی آرام و مناسب کمی بیشتر استراحت کنید.

سردرد– برخی از مادران در این هفته و هفته های بعد گهگاه دچار سردرد می شوند. اگر این علامت را تجربه کرده اید، بهتر است در یک اتاق تاریک استراحت کنید و از کیسه یخ برای کاهش درد سر و گردن استفاده کنید. اما اگر این سردرد ادامه پیدا کرد و تشدید شد حتما به ماما اطلاع دهید.

نوسانات خلقی در هفته دهم بارداری کاملا طبیعی است

یکی از عوارض بارداری که در هفته های اول در بین زنان باردار به وفور مشاهده می شود، تغییر خلق و خو است. در هفته دهم بارداری، این تغییرات خلقی، رفتار و اخلاق زنان باردار را غیرقابل پیش بینی می کند. بنابراین باید خودتان برای رفع این احساس و این تغییرات اقدام کنید. برخی از زنان باردار می توانند با ماساژ این تغییرات را اصلاح کنند، برخی دیگر می توانند خرید را انجام دهند و … در هر صورت شما باید بر اساس شناختی که در حال حاضر از خود و موقعیت خود دارید، روشی را در این زمینه اتخاذ کنید.

مراقبت های بهداشتی

یکی از نکات ضروری برای زنان باردار، مشورت با پزشک است. این مراجعه به پزشک متخصص باید از هفته ششم تا دهم انجام شود. در این جلسه تاریخچه پزشکی خود و مشکلات خاص خانوادگی مرتبط با بارداری را با پزشک خود در میان خواهید گذاشت. وضعیت جسمانی شما بررسی می شود و قد و وزن شما اندازه گیری می شود تا در دوران بارداری دچار مشکل نشوید.

در این هفته نیز لازم است پرونده پزشکی خود را تهیه کنید. همچنین پزشک شما را برای انجام آزمایش خون، ادرار و سه ماهه اول بارداری به آزمایشگاه مورد نظرتان می فرستد و باید این آزمایش ها را به موقع انجام دهید.

در هفته دهم، پزشک آزمایشات غربالگری سه ماهه اول را نیز برای شما توضیح می دهد. انجام این آزمایشات برای تشخیص اختلالات کروموزومی در جنین ضروری است.

هفته دهم بارداری

جنین شما به اندازه یک توت فرنگی یا یک زیتون است!

به تغذیه مناسب توجه کنید

سه ماهه اول بارداری و هفته دهم او زمان های حیاتی برای رشد کودک است. بنابراین مراقبت از خود در این هفته بسیار مهم است. بنابراین باید از خوردن غذاهای غیر ضروری و غیرضروری برای بدن پرهیز کرد و به جای مصرف مواد مضر غذایی از سبزیجات تازه و مواد پروتئینی، چربی های مفید و فیبر بالا استفاده کرد.

رژیم غذایی سرشار از فیبر و میوه ها و سبزیجات تازه به سیستم گوارش زنان باردار کمک می کند و از عوارضی مانند یبوست جلوگیری می کند.

در هفته دهم می توانید یک دمنوش گیاهی نیز مصرف کنید. خوردن شیر گرم در این هفته فواید زیادی برای زنان باردار دارد. زیرا شیر باعث افزایش میزان کلسیم خون در دوران بارداری خواهد شد.

در این هفته جوانه دندان شیری در حال شکل گیری است، بنابراین غذاهای غنی از کلسیم تأثیر بسیار مفیدی خواهند داشت. از طرفی در هفته دهم بارداری لازم است خانم های باردار از هرگونه عفونت در بدن خود جلوگیری کنند، زیرا در رشد دندان های شیری اختلال ایجاد می کند.

یکی از مشکلات زنان باردار در سه ماهه اول سرگیجه است. برای دور ماندن از این وضعیت، زنان باردار می توانند از میان وعده های غذایی سالم و ساده استفاده کنند.

در بسیاری از موارد، به دلیل تغذیه نامناسب یا عادات غذایی نادرست، قند خون زنان باردار کاهش می یابد. بنابراین باید با تغذیه مناسب به تنظیم قند خون کمک کنند. از طرفی سریع بلند نشوید زیرا تنظیم فشار خون آنها از بین می رود. زنان باردار باید سعی کنند به آرامی بنشینند و بلند شوند.

پایان بخش: زمان مراجعه به پزشک

در هفته دهم بارداری، برخی از زنان باردار ممکن است با مشکلات یا علائم خاصی مواجه شوند. برخی از این علائم طبیعی نیستند و لازم است زنان باردار در صورت مشاهده آن علائم با پزشک مشورت کنند.

از جمله این علائم می توان به خونریزی واژینال، انقباض یا درد شدید در ناحیه تحتانی شکم، درد یا هرگونه حساسیت در ناحیه شکم و لگن، درد شانه، نبض ضعیف و کند، تپش قلب، غش و … اشاره کرد. در صورت تداوم این علائم، سلامت زن باردار را به خطر می اندازد، بنابراین در صورت مشاهده آنها باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع: نوازش

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید