جایی برای مذاکره نیست/ توافق ضمنی و نهایی بر سر هر آنچه لازم است حاصل شده است/ برخی دولت ها برایشان مهم هستند نه منافع ملی.


جایی برای مذاکره نیست/ توافق ضمنی و نهایی بر سر هر آنچه لازم است حاصل شده است/ برخی دولت ها برایشان مهم هستند نه منافع ملی.

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در موضوع برجام دیگر جایی برای مذاکره وجود ندارد، توافق ضمنی و نهایی در مورد آنچه لازم بود و در چارچوب اعلامیه مرخصی انجام خواهد شد، حاصل شده است. به خواست خدا.


شهریار حیدری در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه این روزها توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 مطرح است و گفته می شود چیزی به توافقات نهایی نمانده است، گفت: ویژگی ها باید توافق خوبی داشته باشد؟ هم برای کشور ما و هم برای دیگر جنبه های مذاکرات مهم است. از سال 2015 تاکنون جلسات زیادی در این زمینه برگزار شده و آژانس از تمام ظرفیت های خود برای نظارت و کنترل برنامه هسته ای ایران استفاده کرده است و تمامی نظارت ها موید این است که تمامی فعالیت های هسته ای ایران در راستای توافق است و این موضوع تایید شده است.


این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورا با اشاره به اینکه وقتی بحث ها وارد صحنه سیاسی می شود معمولا به بیراهه می روند، گفت: وقتی بحث ها از علمی به سیاسی می رود آثار خودش را دارد. همچنین نباید از دیدگاه‌های دیگری مانند رژیم صهیونیستی، برخی کشورهای عربی و برخی نهادهای قدرت در آمریکا که بیشترین تأثیر را بر تصمیم‌های برجام دارند غافل شد و به همین دلیل این سؤال به طول انجامید. تا امروز. اما در نهایت با توجه به ادامه مذاکرات دو طرف تصمیم گرفتند در چارچوب توافق دوجانبه نتایج را اعلام کنند.


وی با بیان اینکه 35 صفحه از متن توافق نامه وجود دارد که همه موضوعات در آن گنجانده شده است، گفت: در این متن منافع و مصالح کشورمان را دیده ایم و نظرات طرف های دیگر نیز تا حدودی ارائه شده است و چه برای روشن شدن چارچوب نمایندگی، بین المللی و مورد قبول جمهوری اسلامی انجام شده است.


نماینده قصرشیرین خاطرنشان کرد: البته فعالیت‌های هسته‌ای ما همیشه در حیطه کار آژانس بوده و کار خاصی در خارج از برجام انجام نداده‌ایم، اما معمولاً برجام موضوعی است که بر نظارت بر آژانس می‌افزاید. 99 درصد از متنی که بین ما و طرف های برجام اصلاح و تغییر کرده است تا به حال توافق شده است، 1 درصد به دلیل ملاحظات آمریکا و مجلس این کشور و همچنین برخی از کشورهای زیر مجموعه است. لابی کشورهای عربی و صهیونیستی است، اما به هر حال شکل فعلی متن مورد توافق و آینده نگر است و منجر به توافق طرفین و اعلامیه در آینده خواهد شد.


وی با بیان اینکه آنچه برای ما مهم است رفع تحریم ها است، گفت: رفع تحریم ها برای ما بسیار مهم است، از سوی دیگر بحث شفاف سازی مطرح است که باید تاکید کنم ما بوده ایم. شفاف است و در توضیح آن تردید نداریم، منظور همین است و انتظار داریم زمان بیشتری برای این موضوع صرف نشود، زیرا دیگر جایی برای مذاکره وجود ندارد، آنچه لازم بود انجام شد و آنچه لازم بود به طور ضمنی توافق و نهایی شد. انشاءالله به عنوان بخشی از اعلامیه طرفین انجام خواهد شد.


حیدری در پاسخ به این سوال که نمایندگانی که در دولت گذشته هرگونه توافقی را رد کردند، امروز می گویند برجام باید انجام شود و برخی همچنان مخالف آن هستند چرا که باید اختلافات سیاسی بر سر منافع ملی کنار گذاشته شود. من معتقدم که با خودم می گویم برخی از نمایندگان دولت برایشان مهم هستند و برجام برایشان مهم نیست. برخی از نمایندگان هم هستند که صدایشان کر کننده بود وقتی همان متنی که در دولت قبل تصویب شده بود در کمیسیون یا سر کلاس می آمد، اما امروز از همان متنی می گویند که آوردند و پیشنهاد دادند! اینها برای آنها ملاحظات سیستم مهم نیست، اما ملاحظات جریان برای آنها مهم است.


وی خاطرنشان کرد: برای من همیشه ملاحظات نظام بسیار مهم بوده که فرصت و مصلحت کشور چیست. به صراحت می گویم همه تیم هایی که در همه دولت ها از ابتدا تا امروز برجام مذاکره کرده اند، برای موفقیت و پیروزی نظام در این موضوع زحمت کشیده اند. کسی نرفت که جمهوری اسلامی را به دشمن بفروشد. البته هستند کسانی که به منافع ملی اهمیت نمی دهند.


این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تیم ظریف تمام تلاش خود را برای موفقیت نظام انجام داده است و تیم باقری و امیر عبداللهیان نیز تمام تلاش خود را برای کسب موفقیت برای نظام جمهوری اسلامی انجام می دهند. ایران


وی با بیان اینکه کسانی که علاقه ای ندارند و فقط ملاحظات سیاسی دارند می گویند این خوب است و آن خوب نیست، ادامه داد: دیدگاه ها و نظرات این افراد در چارچوب منافع ملی نمی گنجد، آنها به مصلحت فکر نمی کنند. آنها مفهوم ادبیات سیاسی را درک نمی کنند. بنابراین، آنها باید استدلال های شخصی خود را مطرح کنند. به صراحت می گویم که قصد همه تیم هایی که در مذاکرات شرکت کردند، پایان دادن به برجام به نفع جمهوری اسلامی بوده و هست. حالا ممکن است ادبیات و تاکتیک گروه ها یکی نباشد. هر گروه سیاسی نوعی تاکتیک و ادبیات دارد، اما به طور کلی آنچه مشترک است و باید از همه مذاکرات استخراج شود، دستیابی به نتیجه سازنده برای جمهوری اسلامی ایران است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید