جدایی تئاتر ایرانشهر از خانه هنرمندان اشتباه بزرگ راهبردی بود/ هر که این خانه را ببندد نامش را آبروریزی کرده است/ گروهی عمدا می خواهند ما در حاشیه باشیم.


جدایی تئاتر ایرانشهر از خانه هنرمندان اشتباه بزرگ راهبردی بود/ هر که این خانه را ببندد نامش را آبروریزی کرده است/ گروهی عمدا می خواهند ما در حاشیه باشیم.

مراسم معارفه مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با انتقاد از جدایی ایرانشهر از خانه هنرمندان برگزار شد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، عصر امروز (21 تیرماه) مراسم معارفه مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با حضور شخصیت های فرهنگی و هنری برگزار شد.


ابراهیم حقیقی، بهروز غریب پور، رضا کیانیان، ایرج راد، همایون اسعدیان، آتیلا پسیانی، رسول صدر عاملی، امین تارخ، رضا میرکریمی، سیفاله صمدیان، علیرضا تابش، قدیر آشنا، مصطفی احمدی، سیدمود، حمبری راضی، حمبری رادی. شجاعی، علیرضا نادعلی و فرهاد توحیدی از جمله حاضران در این مراسم بودند.


ایرج راد رئیس شورای عالی خانه هنرمندان در این مراسم گفت: 22 سال پیش به این فکر می کردم که چه شکلی بود که بهروز غریب پور توانست آن را اینطور جلوه دهد. اینجا جایگاه ویژه ای دارد. من میزبان مراسم افتتاحیه اینجا بودم. تاثیرات خانه های هنرمند بر جامعه هنری بسیار زیاد بوده و هست. هدف اینجا این است که مانند یک آکادمی باشیم و حوزه فرهنگی را گسترش دهیم.


راد در خصوص انتخاب محمدمهدی با بیان اینکه “انتخاب وی بر اساس قانون اساسی، مکان و اهداف خانه صورت گرفته است تا فردی تحصیل کرده و توانمند بتواند به شورای عالی کمک کند” و ابراز امیدواری کرد که خانه هنرمندان به نتیجه برسد. اهداف آن با همکاری شورا و حضور عسگرپور.


وی در ادامه تصریح کرد: اولین مدیرعامل خانه بهروز غریب پور بود که خدمات ارزنده ای در عرصه فرهنگ و هنر داشته است. دومین مدیرعامل مجید جوزانی، نفر سوم مجید سرسنگی و چهارمین مدیرعامل مجید رجبی معمار بود. امیدوارم با مدیریت آقای عسگرپور با همکاری شورای عالی، خانه هنرمندان ایران دوران شکوفایی و جایگاه والایی را تجربه کند.


پیرهادی نماینده مردم تهران به نمایندگی از محمدباقر قالیباف رئیس مجلس گفت: متأسفانه حوزه فرهنگ و هنر مغفول مانده است و در سال های اخیر کمتر دغدغه این حوزه ها را داریم و با این حوزه ها سروکار داریم. مسائل اقتصادی “. نباید بگذاریم وقفه ها ادامه پیدا کند و وظیفه ما حمایت از عرصه فرهنگ و هنر است. معتقدم فرهنگ و هنر نباید دولتی باشد بلکه باید از آن حمایت کرد. این حمایت در سال های اخیر کاهش یافته است.


وی با بیان اینکه “کارهای برنامه هفتم توسعه در حال انجام است” تاکید کرد: خانه هنرمندان می تواند در این طرح توسعه بهترین توصیه ها را برای حوزه فرهنگ و هنر ارائه دهد تا طرح خوبی داشته باشیم تا کاربردی و عملیاتی شود. .


در ادامه این مراسم ابراهیم حقیقی با بیان اینکه خانه هنرمندان 23 ساله شد، گفت: کلمه خانه در فارسی معنای بسیار خوبی دارد و با اضافه شدن به برخی از نام ها وزن زیادی به آنها می دهد. خانه محل امن و زندگی است و وقتی رها شود ویران می شود. خانه پدری انتخاب محمدمهدی عسگرپور را به شورای عالی تبریک و تهنیت می گوید.


وی از آشنایی خود با اصغرپور گفت و افزود: اصغرپور بیش از حد انتظار عمل خواهد کرد. کشتی طوفانی سینما را به سلامت نجات داد. در دوره های مدیریتی خود به گونه ای عمل کرده اند که مدیریت بهتری داشته باشند. حضور چهره ها در این مراسم نشان می دهد که با هدایت عسگرپور خانه را تنها نمی گذارند و به توانایی های او اعتماد دارند. جدای از بودجه، پدر بودن خانه هنرمندان مهم است که اصغرپور توانایی آن را دارد.


بهروز غریب پور سخنران بعدی این مراسم بود که خطاب به شهرداری تهران گفت: شهرداری با جداسازی تماشاخانه ایرانشهر از خانه هنرمندان ایران اشتباه استراتژیک بزرگی مرتکب شد. زمانی شهردار منطقه سبز بودم و نگذاشتم فضای تماشاخانه ایرانشهر به جمعه بازار تبدیل شود.


به عسگرپور گفت: عقب نشینی نکن. مطمئن شوید که در موقعیت دشواری قرار دارید، اما فردی تأثیرگذار هستید.


غریب پور با اشاره به اینکه هرکس این خانه را ببندد نامش را آبروریزی کرده است، خاطرنشان کرد: با اینکه این خواب بد را دیدند که این خانه را برای ما به ارمغان بیاورند، خانه هنرمندان ایران بام تمام ایران است و مطمئن باشید که طاقت ندارد. ما


پیام تصویری مجید رجبی معمار متعاقبا پخش شد.


سپس منوچهر شهسواری مدیرعامل خانه سینما به روی صحنه رفت و گفت: اصغرپور را ما بچه های سینما و خانه سینما می شناسیم و ارزش های کاری او بر همه ما آشکار و آشکار است.


وی گفت: اگر فرهنگ، تاریخ و تمدن و عنصر مهمی به نام زبان فارسی نباشد، نام ها چه ارزشی خواهند داشت. بزرگترین اشتباه استراتژیک سیاستمداران نادیده گرفتن فرهنگ است. بدون فراموش کردن وطن کجاست، نمی توان به امنیت و پیشرفت اقتصادی دست یافت. چگونه می توان کشور را ایمن نگه داشت وقتی شکاف های فرهنگی گسترده شد.


شهسواری تاکید کرد: نگاه حذفی راه به جایی نمی برد. عرصه فرهنگ و هنر با برنامه شکل نمی گیرد، بلکه با اعتماد و گفتگو شکل می گیرد. نباید با هنرمند حرف بزنی یا برخورد کنی.


رضا کیانیان در این مراسم گفت: من دختر تئاتر هستم و تئاتر با دیالوگ و تماشاگر زنده است. همه ما در مورد هنر صحبت می کنیم، اما هنر بدون دیالوگ معنایی ندارد، هنر یک مونولوگ است. در شخصیت ما تک گویی بیشتر است. بدون هنر همدیگر را نابود می کنیم زیرا ارتباط برقرار نمی کنیم. هنر و گفتگو را مسدود نکنید.


نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه گفت: در ابتدای کار جدید شورای شهر خدمت عزیزان خانه هنرمندان ایران آمده ایم. دوره اخیر مدیریت شهری شرایط سخت و منابع مالی بسیار کمی دارد. تلاش ما این است که در عرصه فرهنگ و هنر وقفه ایجاد نشود و گفت و گو شکل بگیرد.


وی یادآور شد: در انتخاب مدیرعامل خانه هنرمند اختلاف نظر وجود داشت. شهرداری تهران موظف است روابط خود را با خانه هنرمندان ایران حفظ کند. من معتقدم شهردار محترم تهران هم می داند که تمام کارهایی که برای ارتقای جسم و روح شهر لازم است بدون هنرمندان انجام نمی شود.


در ادامه این مراسم، ایرج راد رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران حکم مدیرعاملی خانه هنرمندان را به محمدمهدی عسگرپور اعطا کرد.


پس از آن محمدمهدی عسگرپور گفت: از شورای عالی به خاطر اعتمادی که به من داشتند تشکر می کنم، بدیهی است مسیر سختی بود که مرا به فکر نوشتن فیلمنامه انداخت. باید با فرهاد توحیدی کتابی درباره سختی های سینما می نوشتیم. در این سال‌ها مدام فضایی را تجربه کرده‌ایم که انگار داریم به عقب می‌رویم. گویی در کشور باید روز به روز به عقب برمی گشتیم، گویی حلقه مفقوده خود گفتگو بود.


اصغرپور یا گفتن اینکه «خانه هنرمندان جامعه عجیبی از انواع هنری است که برای من بسیار جذاب است». وی بیان کرد: اهمیت خانه هنرمندان از نظر جایگاه صنفی بسیار حائز اهمیت است. ما باید بررسی کنیم که آیا در مسائل صنفی پیش می رویم یا عقب. طرح های توسعه قبلاً به مجموعه نامه هایی تبدیل شده اند که در حد شعار باقی مانده اند. امیدوارم برنامه هفتم توسعه اینطور نباشد.


وی با اشاره به حواشی ایجاد شده برای هنرمندان سینمای ایران در جشنواره کن خاطرنشان کرد: اینها باعث می شوند موضوع اصلی را فراموش کنیم. ما در ماجراهای مختلف گیج شده ایم. اتحادیه ها به دلایل مختلف ناسازگار ساخته شده اند. وقتی ژانرهای هنری نمی توانند منسجم باشند، چگونه هنرمندان انتظار دارند که در راستای نکات مورد نظر صحبت کنند یا کار کنند. برخی از نام ها به دلیل آجرهایی که روی آنها می گذارند ماندگار هستند و برخی از نام ها به دلیل به هم ریختگی آجرها فراموش می شوند. آقای رضا میرکریمی برای جشنواره جهانی فیلم فجر زحمات زیادی کشید اما این تلاش ها به راحتی نادیده گرفته شد. فکر می کنم گروهی عمداً از ما می خواهند که روی مسائل مهم و عمیق تمرکز نکنیم و در حاشیه شرکت کنیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید