جراحی لاغری و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید گالری تصاویر | ویدئو


قبلاً وقتی نوبت به کاهش وزن می رسید، ورزش و رژیم غذایی تنها راه کاهش وزن بود. اما در حال حاضر به جز این دو مورد، کاهش وزن (همچنین) به عنوان یکی از روش های موثر و سالم کاهش وزن مطرح شده است. جراحی کاهش وزن دیگر مانند گذشته یک روش عجیب و ترسناک نیست. در سال های اخیر این عمل در بین افراد دارای اضافه وزن یا چاق بسیار شناخته شده و حتی جا افتاده است.

لیست مهم ترین موضوعات در این صفحه

جراحی کاهش وزن چیست و چرا انجام می شود؟

جراحی کاهش وزن مجموعه ای از روش های جراحی است که با دستکاری بافت های معده، روده یا سایر قسمت های دستگاه گوارش منجر به کاهش وزن و درمان چاقی می شود. تمامی این اقدامات تحت بیهوشی و لاپاراسکوپی توسط جراح کاهش وزن یا چاقی انجام می شود.


چگونه جراحی لاپاراسکوپی کاهش وزن به کاهش وزن کمک می کند؟

هدف اصلی این جراحی کمک به درمان چاقی و بیماری های مرتبط با آن است. در این روش باعث می‌شویم که فرد خیلی سریع احساس سیری کند و بدون اینکه به مرور زمان برگردد کاملاً سالم وزن کم می‌کنیم.

روش های جراحی لاغری از سال 1381 مورد تایید مراکز معتبر علمی و پزشکی قرار گرفته و بر دو مکانیسم اصلی تمرکز دارد. کاهش حجم معده یا بای پس و کوتاه کردن دستگاه گوارش با کمک ابزار جراحی ما در این فرآیند دو کار انجام می دهیم.

برای دریافت مشاوره تخصصی و رایگان لاغری کلیک کنید

انواع جراحی های کاهش وزن چیست؟

بسته به کاری که در طول عمل کاهش وزن انجام می دهیم، روش های مختلفی برای جراحی داریم:

تصویر شماتیک از انواع جراحی های کاهش وزن
 • مثلاً اگر فقط می خواهیم حجم معده را کم کنیم، از روش اسلیو معده یا چین خوردگی معده استفاده می کنیم.
 • همچنین اگر بخواهیم قسمت زیادی از فرآیند هضم و جذب غذا را از دستگاه گوارش حذف کنیم، از روش هایی مانند بای پس معده یا روده استفاده می کنیم. یعنی در این روش دقت می کنیم که فقط مقدار کمی غذا هضم و جذب شود و بقیه مستقیماً دفع شود.
 • روش‌های منسوخ دیگری مانند بالون معده یا نوار معده نیز وجود دارد که باعث کاهش وزن بسیار کمی می‌شود اما امروزه دیگر رایج نیست.

چه کسی می تواند وزن کم کند؟

برای اینکه بفهمیم کاندیدای خوبی برای جراحی کاهش وزن هستیم، ابتدا باید به شاخص توده بدنی یا BMI خود نگاهی بیندازیم. برای اینکه بفهمید این شاخص دقیقا چیست و برای ما چه می کند، حتما به صفحه محاسبه BMI بروید و BMI خود را در آنجا دریافت کنید، سپس به این صفحه بازگردید.

 • طبق محاسبات شاخص توده بدنی، اگر BMI شما بالای 40 باشد، قطعا کاندیدای خوبی برای این عمل هستید. این بدان معنی است که این فرشته شماره (40) می تواند به شما اجازه عمل بدهد.
 • همچنین، اگر BMI شما بیش از 35 باشد، می توانید تحت شرایط و ضوابط وزن کم کنید. به عنوان مثال، اگر علاوه بر چاقی، بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، کبد چرب، فشار خون بالا، اختلالات تنفسی، آرتروز و … بله، تو میتوانی انجامش بدی.

چه کسی جراحی لاغر نمی کند؟

تاکید می کنیم (که) این اقدام فقط برای افرادی مناسب است که دارای شرایط ذکر شده در قسمت قبل باشند. به جز این دو مورد، جراحی چاقی و کاهش وزن را به هیچکس توصیه نمی کنیم. (انگار ما هرگز این جراحی را روی افرادی که به سادگی اضافه وزن یا کمبود وزن دارند انجام نداده ایم.)

به عنوان مثال، اگر شما یک فرد دارای اضافه وزن با وزن تنها 10 پوند هستید، این برای شما مناسب نیست. و به جای جراحی بهتر است به ورزش صحیح و پیروی از یک رژیم غذایی سالم یا داروهای کاهش وزن فکر کنید.

0 تا 100 عملیات کاهش وزن (در مسیر کاهش وزن چه اتفاقی می افتد)

مشاوره، ارزیابی و آزمایشات قبل از عمل

قبل از ورود به اتاق عمل و شروع جراحی کاهش وزن باید مورد ارزیابی قرار بگیرید. و به برخی دستورالعمل ها توجه کنید. به عنوان مثال، برای مشاوره و ارزیابی باید با تعدادی متخصص مشورت کنید. متخصصان قلب، مغز و اعصاب، متخصص گوارش، ریه و غدد، پزشکانی هستند که باید قبل از جراحی به آنها مراجعه کنید.

علاوه بر توصیه های پزشکی، باید یک سری آزمایش نیز انجام دهید. به عنوان مثال آزمایش خون، ادرار و سونوگرافی شکم و لگن نمونه هایی از این آزمایشات هستند که همه بیماران باید قبل از کاهش وزن انجام دهند. بسته به وضعیت سلامتی شما، ممکن است به تعدادی آزمایش تخصصی مانند آندوسکوپی نیز نیاز داشته باشید.

برنامه ریزی برای جراحی لاغری

پس از آماده شدن نتیجه مشاوره ها و آزمایشات آزمایشگاهی، شما را برای رفتن به بیمارستان عمل می کنیم. البته ماجرا برای آن دسته از دوستانی که در شهر یا خارج از کشور زندگی می کنند کمی متفاوت است. ما لیستی از آزمایش ها و بررسی ها را برای آنها ارسال می کنیم. ما نتایج را از راه دور بررسی می‌کنیم و به آنها زمان می‌دهیم تا در صورت عدم وجود مشکل خاصی در نتایج، اقدام کنند.

ویزیت، ویزیت و بستری شدن در بیمارستان

1 روز قبل از عمل به مطب مراجعه و ویزیت نمایید. از شب قبل از عمل می توانید در بیمارستان بستری شوید یا صبح روز عمل به بیمارستان بروید تا همکاران و دوستان ما شما را برای عمل آماده کنند.

بیهوشی و شروع به کاهش وزن

قبل از جراحی کاهش وزن بیهوش خواهید شد. زمان بیهوشی نیز بسته به روش جراحی و مدت زمان عمل متفاوت است. خود عمل بین نیم ساعت تا 1 ساعت طول خواهد کشید و به طور معمول باید چند دقیقه قبل از عمل تا چند دقیقه بعد بیهوش شوید. بنابراین مدت زمان بیهوشی در همین مدت از 35 دقیقه تا 1 ساعت و اندی خواهد بود.

کلیه جراحی های لاغری که توسط دکتر عنبرا انجام می شود لاپاراسکوپی می باشد. این روش کاملا ایمن و مطمئن است. مدت زمان عمل با این روش و همچنین دوره نقاهت بعدی بسیار کوتاه خواهد بود. جراحی لاپاراسکوپی نیازی به برش‌های بزرگ در شکم ندارد و برش‌های کوچکی در فاصله چند میلی‌متری شکم ایجاد می‌شود که معمولاً هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد.

انتقال به اتاق عمل یا احیا در اتاق عمل

عمل شما به طور کلی در نیم ساعت تکمیل می شود و سپس به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. بسته به شرایط ممکن است تا 2 ساعت در این اتاق تحت نظر باشید. زمانی که هوشیاری کامل داشته باشید و از نظر علائم حیاتی ثبات بالایی داشته باشید، به بخش منتقل خواهید شد.

ترخیص از بیمارستان

مدت اقامت و بستری در بیمارستان به طور کلی 1 شب است. البته ممکن است 2 تا 3 روز طول بکشد. این مدت از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. اما اکثر بیماران تنها یک شب پس از جراحی کاهش وزن بدون هیچ مشکلی در بیمارستان بستری می شوند.

روزی که مرخص می شوید، می توانید به خانه بروید و 2 تا 3 روز را برای بهبودی سپری کنید. 1 هفته بعد از عمل لاغری باید به مطب ما مراجعه کنید تا از نزدیک معاینه شوید.

رژیم غذایی بعد از عمل و سایر دستورالعمل ها را دنبال کنید

بیماران باید به مدت 2 هفته رژیم غذایی را به صورت مایعات تصفیه شده دنبال کنند و پس از این دو هفته رژیم غذایی نرم شروع می شود. پس از حدود 2 ماه، بیماران می توانند از غذای معمولی سفره لذت ببرند.

نظرات بیماران پس از جراحی لاغری

آیا جراحی چاقی عوارضی دارد؟

تقریباً تمام جراحی ها دارای تعدادی از عوارض احتمالی هستند. این بدان معنی است که بیمار ممکن است برخی از این عوارض جانبی را در حین یا بعد از جراحی تجربه کند یا اصلاً هیچ کدام را نداشته باشد. پس صحبت از احتمال وقوع یا عدم وقوع است. و لزوماً یک عارضه نیست.

عوارض جراحی کاهش وزن مشابه است. یعنی برای این عمل تعدادی از عوارض احتمالی تعریف شده است که ممکن است اصلاً تجربه شود یا نباشد. خوشبختانه خبر خوب این است که اگر جراحی شما توسط یک جراح لاغری خوب انجام شود و تمام دستورالعمل های جراحی را رعایت کنید، عوارض جانبی به حداقل می رسد.

عوارض جراحی کاهش وزن چیست؟

ما دو عارضه احتمالی در مورد جراحی چاقی داریم. دسته ای از عوارض جانبی گذرا (کوتاه مدت) و عوارض جانبی دیررس (بلند مدت):

 • عوارض اولیه شامل از دست دادن غذا یا شیره معده در اثر بخیه یا خونریزی است. که معمولاً در صورت تشخیص زودهنگام به راحتی قابل کنترل هستند.
 • عوارض جانبی دیرهنگام: برخی از افرادی که وزن کم کرده اند شکایت دارند که نمی توانند مانند گذشته غذا بخورند. (که البته می تواند تا 6 ماه دیگر از بین برود.) علاوه بر این، برخی از بیماران ممکن است نیاز به مصرف طولانی مدت مکمل های ویتامین و مواد معدنی یا تزریق داشته باشند.

مزایای جراحی کاهش وزن چیست؟

با کمک جراحی چاقی می توان چاقی مرضی را درمان کرد و به یک فرم بدنی ایده آل و سالم دست یافت. وقتی مناسب هستیم:

 • اول اینکه عزت نفس ما تا حد زیادی افزایش می یابد
 • ما زیباتر و متناسب تر به نظر می رسیم
 • روابط اجتماعی و خانوادگی ما بهتر خواهد شد
 • ما در حال انجام فعالیت های زیادی هستیم که قبلاً نمی توانستیم انجام دهیم
 • مهمتر از همه، سلامت ما بهبود می یابد و بیماری های مرتبط با چاقی به طور قابل توجهی بهبود یافته اند
 • پس از جراحی کاهش وزن، نیاز به دارو اغلب کاهش می یابد یا متوقف می شود

هزینه عمل لاغری چقدر است؟

در این مقاله، تمام هزینه های انجام این کار را به تفصیل شرح می دهیم. برای اطلاع کامل از هزینه این عمل می توانید به هزینه روش کاهش وزن مراجعه کنید.

پاسخ به سوالات متداول در مورد کاهش وزن

بهترین زمان برای جراحی چاقی چه زمانی است؟

وقتی BMI شما به 40 و بالاتر رسید می توانید اقدام کنید. البته اگر BMI بالای 35 دارید و از بیماری های مرتبط با چاقی رنج می برید، کاندیدای خوبی برای جراحی کاهش وزن نیز هستید. محاسبه bmi

میزان کاهش وزن بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

بسته به نوع جراحی انجام شده، می توانید بین 40 تا 70 درصد از کل اضافه وزن خود را از دست بدهید.

هزینه عمل لاغری چقدر است؟

بسته به اینکه در بیمارستان دولتی یا خصوصی کار می کنید، هزینه ها متفاوت است. به جز نوع بیمارستان، پوشش بیمه پایه و تکمیلی، نوع جراحی، تجهیزات مورد استفاده برای عمل و … همه در هزینه ها تاثیرگذار است. برای اطلاع از هزینه ها به صفحه هزینه های روش کاهش وزن مراجعه کنید.

تفاوت بین جراحی اسلیو معده و بای پس چیست؟

در عمل آستین فقط حجم معده را کاهش می دهد و قسمت زیادی از آن بیرون کشیده می شود. در این عمل کاری به روده نداریم و فقط روی حجم معده کار می کنیم. اما در جراحی بای پس معده، ابتدای معده بریده شده و به قسمت های مرکزی روده کوچک متصل می شود. در واقع بیشتر دستگاه گوارش از هضم و جذب خارج می شود.

آیا امکان کاهش وزن بعد از عمل وجود دارد؟

اگر استانداردهای جراحی کاهش وزن را رعایت کنید و از یک سبک زندگی سالم پیروی کنید (یعنی از دستورات جراح پیروی کنید) امکان کاهش وزن وجود ندارد.

ایمن ترین راه برای کاهش وزن چیست؟

تاکنون روش های زیادی برای کاهش وزن از طریق جراحی انجام شده است که هیچ کدام به اندازه اسلیو معده ایمن و کاربردی نیستند. این روش در کمترین زمان ممکن و با امنیت بالا انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید