جزئیات «طرح نظارت مردمی بر تشکل های صنفی»


جزئیات از

نماینده وزیر صلح در هیات رئیسه اتاق صنایع ایران گفت: واحدهای تجاری موظفند بارکد دوبعدی (QR-Code) اطلاعات تجاری خود را از اتحادیه دریافت و در یک مکان قابل مشاهده برای مشتریان


به گزارش ایلنا و به نقل از اتاق شرکت های ایران، قاسم نوده فراهانی درباره جزئیات و مزایای اجرای این طرح و «نظارت مردم بر واحدهای صنفی» گفت: در حال حاضر 3 میلیون اتحادیه دارای مجوز در کشور فعال هستند.تجاری و بیشتر این افراد مسئولیت آموزش تخصصی و عمومی قوانین و مقررات و نظارت مجدانه بازرسان اتحادیه با رعایت کلیه استانداردها را بر عهده دارند.


وی ادامه داد: علاوه بر اینکه معاملاتی که با رعایت اصول اخلاقی و قانون مداری مجوز گرفته اند، آشکارا با قوانین و مقررات مکتوب و نانوشته از جمله رعایت حقوق مصرف کننده در خصوص «احترام به ادب و «اخلاق در روابط با مشتری» منطبق هستند. “رعایت انصاف در ارائه محصولات با کیفیت، با نرخ های متعارف یا مصوب، پرهیز از گران فروشی و کم فروشی، “پرداخت به موقع مالیات”، “رعایت مقررات بهداشتی” و … پیشگام هستند.


فراهانی از فریب مشتریان در واحدهای بدون مجوز ابراز نگرانی کرد و گفت: اما واحدهای تجاری که هنوز مجوز نگرفته اند و این قانون را رعایت نمی کنند، گاهی رعایت سایر قوانین و حقوق مصرف کننده را نادیده می گیرند. بدیهی است رسیدگی به تخلفات این واحدهایی که نام و نشان آنها در اتحادیه های مربوطه آنها ثبت نشده است برای بازرسان اتحادیه ها دشوارتر است. البته باید در نظر داشت که به برخی از اصناف مجوز داده شده و پرونده آنها در جریان است و اتاق اصناف ایران و دولت با همکاری یکدیگر روند صدور این مجوز را تسهیل می کنند.


نماینده وزیر صلح در هیات مدیره اتاق شرکت‌های ایران گفت: یکی از اهداف وزیر صنعت، معدن و تجارت شناسایی و ساماندهی شرکت‌های فاقد پروانه کسب است. از سوی دیگر جلب توجه و همکاری عمومی برای پرهیز از دریافت محصولات از صنایع غیرمجاز، اولویتی که باید باشد، نبوده است. با توجه به این نگرانی ها، «طرح نظارت مردمی بر واحدهای صنفی» اجرا شده است تا مشتریان با اسکن فوری بارکد دو بعدی (QR-Code) از طریق گوشی هوشمند خود به اطلاعات اتحادیه مورد نظر دسترسی پیدا کنند.


نوده فراهانی با اشاره به مزایای دریافت این بارکد دو بعدی از اتحادیه برای اصناف گفت: دریافت این بارکدهای دوبعدی به اتحادیه ها کمک می کند تا به تمامی سامانه های دولتی مرتبط با خدمات صنفی و مزایای سامانه صنفی متصل شوند. از جمله دریافت تسهیلات بانکی، حمایت های تامین اجتماعی، معافیت های مالی و …. و البته کسانی که این کار را نکنند از همه این مزایا محروم خواهند شد. لذا مقتضی و ضروری است که در اسرع وقت جهت اخذ پروانه کسب به اتحادیه مربوطه مراجعه نمایند. در صورت عدم توجه و مداخله لازم، زمینه بازرسی و پلیس را فراهم خواهیم کرد.


فراهانی همچنین خاطرنشان کرد: اتحادیه های سراسر کشور لازم است ترتیبی اتخاذ کنند تا فرم فوق توسط مدیران اتحادیه و یا به صورت جمعی توسط اتحادیه ذیصلاح از سامانه صنفی ایران جمع آوری و در مبادی ورودی واحدهای صنفی نمایش داده شود. عموم.


وی گفت: این طرح دسترسی مردم به اتحادیه های دارای پروانه صنفی را تسهیل می کند. علاوه بر این، اگرچه تخلفات صنفی در واحدهای صنفی دارای مجوز محدود است، اما این طرح تخلفات موجود را به حداقل می رساند.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید