حاملگی شیمیایی: علائم، علل و تفاوت های بارداری اولیه


حاملگی شیمیایی به عنوان حاملگی بیوشیمیایی یا سقط بیوشیمیایی نیز شناخته می شود. حاملگی شیمیایی یک اصطلاح پزشکی است که به معنای سقط جنین زودرس و خود به خودی است. بارداری به طور طبیعی اتفاق می افتد، به این معنی که لقاح پس از تخمک گذاری، لانه گزینی جنین اتفاق می افتد و آزمایش بارداری بارداری را تایید می کند. اما جنین قبل از اینکه در رحم دیده شود سقط می شود. برخی از افرادی که حاملگی شیمیایی را تجربه می کنند هرگز نمی دانستند که باردار هستند. بارداری شیمیایی زمانی تایید می شود که تست بارداری اولیه نتیجه مثبت را نشان دهد. اما بعد، یک یا دو هفته بعد، نتیجه آزمایش بارداری منفی است.

بارداری شیمیایی چقدر شایع است؟

سقط جنین زودرس بسیار شایع است. احتمال سقط جنین قبل از هفته بیستم بارداری بین 8 تا 20 درصد است و 80 درصد سقط های زودرس قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می افتد. حاملگی شیمیایی 25 تا 50 درصد از تمام سقط ها را تشکیل می دهد. حاملگی شیمیایی می تواند در 20 درصد از بارداری های ایجاد شده توسط فناوری های کمک باروری رخ دهد.

سن مادر و دارد تجربه سقط جنین عوامل اصلی بارداری مواد شیمیایی هستند. بین سنین 20 تا 30 سالگی، احتمال سقط جنین بین 9 تا 17 درصد متغیر است، اما با افزایش سن، احتمال سقط جنین افزایش می یابد.

علائم بارداری شیمیایی

حاملگی شیمیایی اغلب توجه افراد را به خود جلب نمی کند، اما معمولاً با علائم زیر ظاهر می شود:

 • خونریزی با یا بدون لخته. در 30-20 درصد از تمام حاملگی ها، خونریزی در اوایل بارداری اتفاق می افتد و حدود 50 درصد آن به سقط ختم نمی شود.
 • درد و گرفتگی رحم

علل حاملگی شیمیایی

علل حاملگی شیمیایی

علل حاملگی شیمیایی

حاملگی شیمیایی زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شود. اما گیاه کامل نیست. ترکیبی از عوامل تصادفی می تواند منجر به سقط جنین شود و این معمولاً یک علت واحد ندارد.

عواملی که می توانند باعث بارداری شیمیایی شوند عبارتند از:

 • ناهنجاری کروموزومی. حدود نیمی از حاملگی های بیوشیمیایی زمانی اتفاق می افتد که تعداد کروموزوم ها غیر طبیعی باشد.
 • عفونت هایی مانند کلامیدیا یا سیفلیس
 • ناهنجاری های رحم
 • بیماری های سیستمیک مانند بیماری تیروئید درمان نشده یا دیابت کنترل نشده
 • اختلال در سطح هورمون (کمبود فاز لوتئال)
 • شاخص توده بدنی پایین (کم وزنی)
 • سیگار و الکل نیز خطر سقط جنین را افزایش می دهد

تفاوت بین بارداری شیمیایی و خونریزی لانه گزینی چیست؟

خونریزی ناشی از سقط جنین (بارداری شیمیایی)

به طور کلی، خونریزی مرتبط با حاملگی شیمیایی می تواند به صورت لکه بینی خفیف شروع شود و سپس به خونریزی شدید همراه با لخته، که قابل مشاهده و به رنگ قرمز تیره است، مانند یک چرخه سنگین، پیشرفت می کند. درد، گرفتگی عضلات و خونریزی شدید از دیگر علائم سقط جنین شیمیایی است.

خونریزی ناشی از ایمپلنت

در مقابل، خونریزی لانه گزینی به صورت ترشحات رقیق‌تر و قهوه‌ای روشن ظاهر می‌شود که تنها چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. خونریزی واژینال 10 تا 14 روز پس از لقاح تقریباً در زمان قاعدگی بعدی اتفاق می افتد. اصولاً خونریزی لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده خود را به دیواره رحم بچسباند و خود را لانه گزینی کند.

خونریزی شیمیایی بارداری چقدر طول می کشد؟

حاملگی شیمیایی با سایر سقط ها متفاوت است. یک فرد ممکن است در اوایل بارداری سقط جنین کند و فقط برای چند ساعت خونریزی و گرفتگی را تجربه کند. و ممکن است فرد دیگری در اثر سقط چند روز خونریزی داشته باشد و خونریزی او شبیه خونریزی قاعدگی باشد. به همین دلیل است که حاملگی های شیمیایی اغلب به رسمیت شناخته نمی شوند.

چگونه از بارداری شیمیایی جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که بیشتر سقط جنین ها به دلیل ناهنجاری های کروموزومی تصادفی ایجاد می شود، برای جلوگیری از آن نمی توان کار خاصی انجام داد. با این حال، حفظ یک سبک زندگی سالم راه خوبی برای حفظ یک بارداری سالم است. نظارت بر سلامت و آمادگی بارداری قبل از باردار شدن می تواند به شما در داشتن یک بارداری سالم کمک کند.

برای داشتن یک بارداری سالم توصیه می شود این موارد را به طور مداوم رعایت کنید:

 • تمرین منظم
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید
 • مدیریت استرس
 • وزن سالم را حفظ کنید
 • هر روز غذاهای غنی از آهن بخورید و اسید فولیک مصرف کنید
 • از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید
 • نظارت و مدیریت شرایط پزشکی موجود (مانند دیابت، مشکلات تیروئید و اختلالات خونی)

نتیجه

حاملگی شیمیایی سقط جنینی است که خیلی زود اتفاق می افتد و خودبه خود نیست. بارداری تصادفی بیوشیمیایی شایع است و علائمی مانند خونریزی، درد و گرفتگی رحم را نشان می دهد. علل آن عبارتند از ناهنجاری های کروموزومی، عفونت ها، ناهنجاری های رحمی، اختلالات هورمونی و بی وزنی. با یک سبک زندگی سالم و حفظ سلامتی خود می توانید تا حد زیادی از آن پیشگیری کنید.

منبع: clevelandclinic

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید