حذف ایمن الظواهری احتمالا القاعده را رادیکال تر خواهد کرد/همکاری حقانی و طالبان با ایالات متحده مشهود است/ واشنگتن طالبان را زمانی از کابل خارج خواهد کرد که منافعش اقتضا نکند.


حذف ایمن الظواهری احتمالا القاعده را رادیکال تر خواهد کرد/همکاری حقانی و طالبان با ایالات متحده مشهود است/ واشنگتن طالبان را زمانی از کابل خارج خواهد کرد که منافعش اقتضا نکند.

دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان گفت: تبانی آمریکا برای آوردن طالبان به افغانستان چند قسمت دارد که یکی از آن ها برکناری سرکرده القاعده بود که زودتر انجام شد و می توانست انجام شود.


محمدحسن جعفری، دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، ضمن تشریح ابعاد و دلایل کشته شدن سرکرده القاعده در کابل توسط نیروی هوایی آمریکا، مدعی شد که ترور ایمن الظواهری و چند تن از کادرهای مرکزی القاعده و طالبان از گذشته در دستور کار قرار داشت. سازمان سیا بود، اما نکته اینجاست که در کابل آن را حذف کردند و این نشان می دهد که اگر همکاری طالبان با آمریکا نبود، چنین اقدامی صورت نمی گرفت. این در حالی است که ظواهری به رهبر کنونی طالبان وفادار بود، اما به هر حال پس از امضای قرارداد دوحه و واگذاری افغانستان به طالبان، چنین اقداماتی را متصور شد. زیرا در زمان حکومت اشرف غنی، آمریکایی ها به رهبری زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ترامپ در پرونده صلح افغانستان، قبل از امضای توافقنامه دوحه، چندین تبر بر روی یک برگه سفید نوشتند و به عبدالله عبدالله و اشرف غنی تقدیم کردند. که آنها هم این متن را بخوانند.


وی ادامه داد: در اوراقی که به ایشان تحویل داده شد عملاً هیچ مشکل یا محورهای تأیید شده ای وجود نداشت که بگوییم این مشکلات دقیقاً در توافق دوحه آمده است و به همین دلیل معتقدم برخی از محورهای این توافق همچنان باقی است. محرمانه که ممکن است شامل همکاری طالبان با ایالات متحده برای هدف قرار دادن سایر جنبش های تروریستی باشد. بر این اساس انتخاب غنی به عنوان رئیس جمهور افغانستان و دستکاری در انتخابات آن روزها نیز با دخالت آمریکا صورت گرفت و کشته شدن ظواهری نیز بخشی از این روند تلقی می شود. کشورهای غربی حدود 20 سال است که در افغانستان حضور دارند و اکنون با برکناری ظواهری و اعلام رسمی وی از ریاست جمهوری آمریکا، به این معناست که ما همچنان در موضوع مبارزه با تروریسم فعال هستیم و تلاش می کنیم که این موضوع را به عنوان نتیجه معرفی کنیم. برای مردم خودشان در قالب تعقیب قضایی باید مسئولان پرونده 11 سپتامبر ارائه شوند.


این تحلیلگر مسائل افغانستان گفت: ظاهراً نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شده اند اما در این کشور سخت کار می کنند و من فکر می کنم با توجه به وضعیت و رفتار کنونی واشنگتن، حضور طالبان در افغانستان طولانی نخواهد بود. زیرا ادامه حضور آنها در کرسی قدرت نه مردم افغانستان را قانع می کند و نه جریان های سیاسی کشور را. به همین دلیل ممکن است آمریکا بخشی از قربانیان طالبان را در سناریوی خود قرار دهد و از آنها برای شلوغ کردن منطقه استفاده کند که می‌توان آن را مصداق اعلام موجودیت طالبان در تاجیکستان دانست. برنامه های از پیش تعیین شده ای برای تامین منافع غرب در افغانستان وجود دارد که شامل حضور طالبان و ادامه حضور پنهان غرب در این کشور می شود و همچنین می توان مزاحمت های ایران و روسیه را در این زمینه تحلیل کرد. تبانی امریکایی ها برای آوردن طالبان به افغانستان چند قسمت دارد که یکی از آنها حذف ظواهر بود که انجام شد و می توانستند زودتر انجام دهند.


وی افزود: توجه داشته باشید که ظواهری در خانه ای که متعلق به حقانی بود هدف قرار گرفت و این نشان می دهد که طالبان نیز بخشی از این سناریو بودند. یافتن رهبر القاعده برای سیا و سازمان اطلاعاتی بریتانیا بسیار آسان است و به همین دلیل است که سخنانی که بایدن یا دیگر مقامات آمریکایی می گویند چندان جدید و عجیب نیست. شبکه جاسوسی آمریکا در داخل طالبان و حتی در میان مقامات سابق افغانستان بدون شک در این عملیات به واشنگتن کمک زیادی کرده است. دولت پاکستان بدون شک در این زمینه به آمریکا کمک کرده است و اگرچه خود را مستقل از آمریکا اعلام می کند، اما با واشنگتن هماهنگ است. آمریکا با این کار سعی می کند به دنیا بگوید که همچنان مانند گذشته هژمونی خود را حفظ کرده و بر جهان دست برتر را دارند.


جعفری تصریح کرد: آنها دقیقاً همین کار را نه تنها اکنون، بلکه زمانی که اسامه بن لادن را هدف قرار دادند، انجام دادند و رسانه های آنها با صدای بلند آن اقدام را یک دستاورد بزرگ خواندند. اکنون شاهد تکرار همان سناریو در مورد حذف فیزیکی ایمن الظواهری هستیم. اگر آمریکایی ها در جریان جهاد علیه اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان به بن لادن کمک کردند و از آنها حمایت کردند، آنها مخفیانه از ظواهری حمایت کردند. بدون شک مردم افغانستان به خوبی می دانند که آمریکایی ها با اجرای این سناریوها به دنبال چه هستند. زیرا شهروندان افغانستان توسط آمریکایی ها در فقر و بدبختی رها شده اند و طالبان دوباره بر آنها مسلط شده اند. بر این اساس، من معتقدم که برخی از طالبان که اعلام کرده اند که دیگر دشمن ایالات متحده نیستند، برای شکار ظواهری به کمک واشنگتن رفتند. البته بخشی از این روابط باز شده و بخشی دیگر پنهان شده است و اکنون شاهد نگاه دیگری به این روابط واشنگتن و طالبان هستیم.


وی در پایان خاطرنشان کرد: طالبان معتقدند که آمریکا در شرایط کنونی با آنها تعامل خواهد کرد، اما من معتقدم که ایالات متحده تا زمانی که به طالبان نیاز داشته باشند، آنها را در کابل نگه خواهد داشت. تصمیم گیرنده واقعی در میان طالبان شبکه حقانی است و بقیه در محاصره آن هستند که مرکز ثقل آن باید سراج الدین حقانی باشد. به همین دلیل تصمیم شبکه حقانی یا کمک آنها به آمریکا نیز در این زمینه مهم است. نکته دیگر این است که القاعده پس از ظهور ظواهری اکنون در تردید است و نمی دانند که آیا طالبان و حقانی در این عملیات به آمریکا کمک می کردند یا خیر. بر این اساس، ممکن است القاعده رادیکال تر شود و حتی ممکن است با داعش همکاری کند، اما قربانیان اصلی همچنان مردم افغانستان خواهند بود. پس چین، روسیه و افغانستان از رادیکالیزه شدن احتمالی القاعده رنج خواهند برد، اما من همچنان معتقدم که برگ برنده در دستان اسلام آباد است. از این رو بیاد منتظر ماند و دید که چه می شود اما تنها راه برون رفت از شرایط کنونی صلح در سطح ملی با عقلانیت است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید