حذف عوارض گمرکی صادرات لبنیات/ دولت به وعده خود برای تامین نقدینگی دامداران عمل نکرد


حذف عوارض گمرکی صادرات لبنیات/ دولت به وعده خود برای تامین نقدینگی دامداران عمل نکرد

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دامداران ایران گفت: نهاده ها به وفور در بازار موجود است، اما کشاورزان برای خرید آن با چالش مواجه هستند و همچنین دولت به وعده های خود برای تامین نقدینگی به کشاورزان عمل نکرده است. و اکنون تولیدکنندگان دام و طیور باید برای خرید نقدینگی تامین کنند، نهاده‌های مشکل‌دار دارند.


احمد مقدسی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا میزان تولید سالانه شیرخام در کشور را حدود 11 میلیون و 200 هزار تن عنوان کرد و افزود: در کشور روزانه 30 هزار و 500 تن شیر خام تولید می شود.


به نظر او؛ از تولید سالانه شیر خام حدود 8 میلیون تن جذب صنایع لبنی می شود و مابقی برای تولید شیرخشک، مصرف خودسرانه دامداران و فروش در لبنیات سنتی مصرف می شود.


مقدسی در پاسخ به این سوال که شواهد بازار حاکی از آن است که پس از گران شدن لبنیات، مصرف مردم از این محصولات کاهش یافته است، آیا در حال حاضر با مازاد شیر خام در بازار مواجه هستیم؟ وی گفت: پس از اصلاح نظام یارانه ای شاهد مازاد شیر خام نبوده ایم و همه این محصول جذب بازار شده است. از سوی دیگر دولت صادرات شیرخشک، کره و خامه را آزاد و عوارض گمرکی این محصولات را حذف کرد.


رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دامداران ایران 10 درصد شیر تولیدی را پس از فرآوری به کره، شیرخشک و خامه صادر می کند و گفت: 29 کشور دنیا خریدار لبنیات ما هستند که از جمله آنها کشور عراق است. افغانستان، پاکستان، ارمنستان، امارات متحده عربی و قطر و عمان، آذربایجان، عربستان سعودی، کشورهای آفریقایی و برخی کشورهای اروپایی از مهمترین کشورهای هدف صادراتی ما هستند.


این فعال اقتصادی در پاسخ به این سوال که برخی از فعالان این حوزه معتقدند پس از اصلاح نظام یارانه ها و افزایش قیمت تمام شده محصولات در ایران، صادرات دیگر توجیه اقتصادی ندارد، نیز موید این سوال است؟ وی گفت: پس از افزایش قیمت لبنیات، دولت عوارض صادراتی این محصولات را حذف کرد و این مشکل به ادامه روند صادرات کمک کرد و این مشکل باعث شد تولیدکنندگان داخلی نتوانند رقابت پذیری را از دست بدهند و قیمت و صادرات مختل نشد.


وی درآمد ارزی حاصل از صادرات لبنیات را حدود یک میلیارد دلار دانست و افزود: دولت مشوقی برای توسعه صادرات لبنیات در نظر نمی گیرد در حالی که امروزه کیفیت این محصولات در ایران قابل رقابت با محصولات لبنی است. محصولات کشورهای اروپایی است، اما دولت در این زمینه همکاری لازم را با تولیدکنندگان انجام نمی دهد.


رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دامداران ایران با اشاره به افزایش 6 برابری قیمت نهاده های دامی اذعان داشت: نهاده ها به وفور در بازار موجود است، اما کشاورزان برای خرید آن با چالش مواجه هستند و نتوانستند آن را تحویل دهند. در حال حاضر تولیدکنندگان دام و طیور در تلاش هستند تا پولی برای خرید نهاده ها به دست آورند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید