حق مسکن 650 هزار تومانی باید ابلاغ شود/ انتظار می رود چند ماهه کارگران برای اجرای قانون اقدام کنند.


حق مسکن 650 هزار تومانی باید ابلاغ شود/ انتظار می رود چند ماهه کارگران برای اجرای قانون اقدام کنند.

محمدرضا تاجیک گفت: منتظر ابلاغ حق مسکن هستیم.


به گزارش خبرنگار ایلنا، مصوبه افزایش حقوق کارگران بازنشسته براساس مصوبه های مزدی شورای عالی کار از سوی وزارت کار موقت 6 مردادماه ابلاغ شد. اما اصلاح حق مسکن در سال 1401 همچنان معطل مانده است.


در نامه 29 تیرماه رئیس مجلس به دو موضوع اشاره شده است: اولاً افزایش مستمری بازنشستگان و ثانیاً حق مسکن کارگران. در این نامه هر دو اشکال باید اصلاح شود; محمدرضا تاجیک (نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار) در این باره می گوید: دولت باید مدت ها قبل ممنوعیت 650 هزار تومانی مسکن را صادر می کرد.


وی می افزاید: در پی نامه رئیس مجلس انتظار داشتیم دولت حداکثر ظرف یک هفته یا حداکثر ده روز اصلاحیه ای را برای کمک هزینه مسکن صادر کند و زمینه اجرای آن را فراهم کند. کارگران و کارفرمایان در مرداد ماه منتظر این ابلاغ بودند و اگرچه حق مسکن 650 هزار تومانی بر اساس مصوبه سه جانبه شورای عالی کار الزامی است، اما کارگران همچنان از این مولفه مزدی محروم بودند.


به گفته وی، در حال حاضر بیش از نیمی از دستمزد کارگران به اجاره و هزینه مسکن تعلق می گیرد، حق مسکن 650 هزار تومانی نمی تواند مشکل مسکن کارگران را حل کند اما با وجود همه چیز دولت از اعلام آن خودداری می کند.


تاجیک ادامه می دهد: علاوه بر ابلاغ حق مسکن، باید شرایط پرداخت مابه التفاوت ماه های اول سال فراهم شود. شورای عالی کار در سال 1401 کمک هزینه مسکن 650 هزار تومانی را تصویب کرد، بنابراین کمک هزینه مسکن 650 هزار تومانی باید از همان فروردین ماه به کارگران شاغل پرداخت شود.


تاکید می کند: تاخیر هر ماه برای کارگران مضر است و مشخص نیست چرا اجرای الزامات صریح قانونی در این زمینه کنار گذاشته شده است. منتظر ابلاغ دولت و پرداخت مابه التفاوت حق مسکن هستیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید