حمایت اجتماعی چیست؟ انواع، مزایا، روش های دریافت


هر زمان که تلفن را برمی دارید تا با دوستی تماس بگیرید و با او صحبت کنید یا در مورد چیزی با او صحبت کنید، از حمایت اجتماعی برخوردار می شوید. ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم که نمی توانیم بسیاری از نیازهای روحی و جسمی خود را بدون دیگران برآورده کنیم. بنابراین، ما همیشه نیاز به ایجاد روابط با دیگران داریم. آیا می دانید چه نوع حمایت اجتماعی وجود دارد و چگونه می توانیم حمایت اجتماعی را دریافت کنیم؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم.


حمایت اجتماعی به چه معناست؟

این جمله یک تعریف ساده و ملموس دارد: داشتن شبکه ای از روابط که در زمان نیاز به فرد کمک می کند. این کمک ها ( تکیه گاه ها ) اشکال مختلفی دارند. حمایت اجتماعی کیفیت زندگی افراد را بهبود می بخشد و تاب آوری او را در مقابل حوادث و بحران های زندگی افزایش می دهد.

انواع حمایت اجتماعی

1. حمایت عاطفی

این نوع حمایت اجتماعی شامل در آغوش گرفتن و گوش دادن همدلانه به درد و گفتار طرف مقابل است. در این حالت فرد همدلی خود را به صورت کلامی و غیرکلامی به دیگری نشان می دهد.

2. حمایت از عزت نفس

درمانگر یا دوست شما به شما یادآوری می کند که چقدر ارزشمند هستید و به شما نشان می دهد که توانایی مقابله با آن را دارید. این نوع حمایت باعث تقویت عزت نفس می شود. اکثر روان درمانگران از این روش برای حمایت از مراجعان خود استفاده می کنند.

3. پشتیبانی اطلاعات

در این صورت فردی دانش و تجربه خود را به دیگری می دهد. فرض کنید می خواهید یک کسب و کار راه اندازی کنید، اما چیز زیادی در مورد مزایا و معایب آن نمی دانید. دوست یا بستگانی که تجربه بیشتری دارند دانش خود را به شما می دهند و شما را راهنمایی می کنند.

4. پشتیبانی ملموس

بارزترین نوع حمایت، کمک مستقیم به فرد برای حل مشکلات است. به عنوان مثال در مورد قبلی دوست شما به راهنمایی کلامی محدود نمی شود، بلکه به حمایت مالی از شما می پردازد. ممکن است بیمار شوید و خانواده‌تان برخی از کارهای روزانه‌تان را انجام دهند. اینها نمونه هایی از حمایت اجتماعی ملموس است.

مزایای حمایت اجتماعی

مزایای حمایت اجتماعی

1. انتخاب ها و رفتارهای سالم تر

یکی از مهم ترین مزایای حمایت اجتماعی، یادگیری رفتارها و انتخاب های سالم در زندگی است. در حالی که این گروه ها گاهی ما را به بیراهه می کشانند، اما اگر به گروه های اجتماعی سالم بپیوندیم، بدون شک تاثیر مثبتی در زندگی ما خواهند داشت. به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید سیگار را ترک کنید. ترک سیگار آسان نیست. عضویت در گروه های ترک سیگار و شنیدن تجربیات افرادی که بر این مشکل غلبه کرده اند (پشتیبانی اطلاعاتی) همراه با همدلی و تشویق آنها (حمایت عاطفی) می تواند سفر را آسان تر کند.

2. کپی برداری با استرس

یکی دیگر از کارکردهای مهم حمایت اجتماعی کاهش استرس است. استرس یکی از بزرگترین مشکلات بشر امروزی است. همانطور که زندگی مدرن پیچیده تر و سریعتر می شود، استرس بیشتر مردم افزایش یافته است. بنابراین ارتباط با افرادی که قادر به تعدیل این استرس هستند بسیار مهم است.

بر اساس تحقیقات، افرادی که از حمایت های اجتماعی بهره مند می شوند، بهتر می توانند با آسیب های روحی و روانی پس از حادثه کنار بیایند.

3. انگیزه را افزایش دهید

حمایت اجتماعی انگیزه فرد را برای دستیابی به اهدافش افزایش می دهد. به عنوان مثال، دانش آموزی که دوستان درس خوانده و والدینی سرسخت دارد، احتمالاً به موفقیت تحصیلی بیشتری دست خواهد یافت.

چرا حمایت اجتماعی مهم است؟

شاید از خود بپرسید که اگر حمایت اجتماعی نداشته باشم یا نخواهم، چه چیزی را از دست می دهم. در پاسخ باید به پیامدهای عدم حمایت اجتماعی اشاره کرد. محققان سلامت روان و جسم نشان داده اند که بین حمایت اجتماعی ضعیف و بیماری هایی مانند افسردگی و حتی عملکرد مغز ارتباط وجود دارد. حمایت اجتماعی ضعیف با این مشکلات همراه است:

 • مصرف بیش از حد الکل؛
 • بیماری قلب و عروقی؛
 • خودکشی کردن.

یک مطالعه هفت ساله بر روی مردان میانسال نشان داد کسانی که بیشترین حمایت اجتماعی را دریافت می‌کنند کمتر در معرض مرگ زودرس هستند.

چه نوع حمایت اجتماعی بهترین است؟

همه انواع ذکر شده در بخش قبل مفید هستند، اما برای تعیین اینکه کدام یک مفیدتر است، باید به وضعیت فردی که نیاز به حمایت دارد نگاه کرد. یک فرد ممکن است به نوع خاصی از حمایت اجتماعی نیاز داشته باشد. گاهی اوقات ترکیبی از دو یا چند نوع رسانه مورد نیاز است.

در عین حال باید در نظر داشت که ارائه حمایت های اجتماعی نادرست می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، یعنی به جای بهبود وضعیت فرد، وضعیت او را بدتر کند. برای درک بهتر این مشکل، به نتایج این تحقیق توجه کنید:

 • با بررسی 103 زوج تازه ازدواج کرده، مشخص شد که حمایت اطلاعاتی بیش از حد در قالب مشاوره یا راهنمایی، روابط بین طرفین را تیره می کند. برعکس، حمایت واقعی از عزت نفس طرفین همیشه نتایج مثبتی داشته است.
 • در این تحقیق مشخص شد که عدم حمایت اجتماعی شایع است. 60 درصد از مردان و 80 درصد از زنانی که در این مطالعه شرکت کردند، گفتند که حمایت کمی از طرف شریک زندگی خود دریافت کردند و تنها یک سوم افراد معتقد بودند که حمایت بیش از حدی دریافت کردند.
 • در مطالعه ای دیگر، 235 زوج تازه ازدواج کرده مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که مردان زمانی که حمایت عاطفی مورد نظر خود را دریافت می کنند، شادتر هستند و برای اکثر زنان، تلاش شوهرانشان برای ارائه حمایت عاطفی کافی است.

جمع آوری این تحقیق ما را به این نتیجه می رساند که برای دریافت حمایت عاطفی لازم کافی است با طرف مقابل صحبت کرده و خواسته خود را ابراز کنیم. روانشناسان بر گفتگوی طرفین برای شفاف سازی درخواست ها تاکید دارند. مردم، حتی اگر نزدیک ترین اقوام ما باشند، نمی توانند ذهن ما را بخوانند. بنابراین، با گفتن اینکه چه احساسی داریم و به چه چیزی نیاز داریم، می‌توانیم کار را برای خود و دیگران آسان‌تر کنیم.

چگونه حمایت اجتماعی دریافت کنیم؟

چگونه حمایت اجتماعی دریافت کنیم؟

تاکنون چیزهای مختلفی در مورد حمایت اجتماعی یاد گرفته ایم. حال این سوال پیش می آید که چگونه می توان خود را در معرض این حمایت ها قرار داد؟ چگونه می توان عضو گروه های مختلف اجتماعی شد و روابط خود را طوری تنظیم کرد که بتوانیم این حمایت ها را دریافت کنیم؟ ما در زیر چند پیشنهاد داده ایم.

1. با افراد جدید آشنا شوید

این کار زمان می برد، اما ارزشش را دارد. ملاقات با افراد مختلف و دوستی با آنها حلقه اجتماعی شما را گسترش می دهد. هرچه افراد بیشتری را بشناسید و دایره دوستانتان بیشتر باشد، حمایت اجتماعی بیشتری خواهید داشت.

2. برای روابط خود وقت بگذارید

در حالی که زندگی در دنیای امروز پر از مسئولیت است، برای دوستان و افرادی که به آنها اهمیت می دهید وقت بگذارید. ارتباط دو طرفه است؛ شما نمی توانید از کسانی که به ندرت از آنها می خواهید انتظار حمایت اجتماعی داشته باشید.

3. متکی به خود باشید

این پیشنهاد ممکن است برخلاف حمایت اجتماعی به نظر برسد، اما اینطور نیست. خودکفایی به معنای عدم نیاز به دیگران نیست، بلکه به معنای توانایی ارضای نیازهای خود بدون تحمیل آنها به دیگران است. وقتی شخصیت مستقلی داشته باشید، دیگران تمایل بیشتری به برقراری رابطه قوی تر و عمیق تر با شما خواهند داشت.

4. گوش کنید

وقتی روز بدی را سپری می‌کنید، قطعاً ارزش داشتن یک هدست برای شنیدن دردتان را دارد، اما این یک نیاز یک طرفه نیست. مطمئناً، گاهی اوقات همتای شما نیز به این پشتیبانی نیاز دارد. بنابراین، با تقویت مهارت گوش دادن همدلانه، می توانید از طرف مقابل انتظار داشته باشید که آن را برای شما برآورده کند. برای تقویت این مهارت می توانید:

 • بپرسید چه حسی دارد.
 • به آنچه می شنوید پاسخ مناسب بدهید.
 • به جای گره زدن آنچه می گویند با تجربیات گذشته خود، بر شناسایی احساسات و همدلی آنها تمرکز کنید.
 • به جای تمرکز بر آنچه می خواهید بگویید، بر آنچه می شنوید تمرکز کنید و آن را به درستی درک کنید.

5. به حس ششم خود توجه کنید

وقتی با برخی افراد احساس راحتی و صمیمیت می کنید به این معنی است که در محیط امنی هستید و می توانید حمایت های اجتماعی لازم را دریافت کنید. پس به حس ششم خود توجه کنید. آیا با کسی احساس نگرانی و اضطراب می کنید؟ آیا باید مدام بر گفتار و رفتار خود نظارت داشته باشید؟ در این صورت، آن فرد فرد مناسبی برای حمایت اجتماعی شما نیست.

برای اینکه بفهمید حس ششم شما در مورد یک شخص چیست، به این علائم توجه کنید:

 • آیا گفتگو به راحتی جریان دارد یا اجباری است؟
 • آیا فکر می کنید طرف مقابل واقعا شما را درک می کند؟
 • آیا فکر می کنید واقعاً آن را درک می کنید؟
 • وقتی او را ترک می کنید، خوشحال است یا ناراحت؟
 • آیا او را به خاطر ویژگی های مثبتش به حلقه دوستان خود اضافه کردید یا فقط برای اینکه تنها باشید به سراغش رفتید؟

6. کمی بی خیال باشید

همه نمی توانند دوست همه باشند. اگر با کسی رابطه دارید، اما متوجه شده اید که انتخاب خوبی نیست، آن را به پایان برسانید. گذشته را پشت سر بگذارید و به زندگی و ملاقات با افراد جدید ادامه دهید. نیازی نیست خود را در یک رابطه مسموم به دام بیاندازید. علاوه بر این، این عادلانه نیست که کسی را زندانی نگه دارید. فقط به این دلیل که یک رابطه تمام می شود لزوماً به این معنی نیست که شما یا طرف مقابل بد هستید.

گاهی اوقات افرادی هستند که نمی توانیم آنها را به طور کامل از زندگی خود حذف کنیم. بهتر است روی حمایت اجتماعی این افراد حساب نکنید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید