حمایت مجلس از موسسه استنادی و پایش علم و فناوری


حمایت مجلس از موسسه استنادی و پایش علم و فناوری


به گزارش ایلنا، دکتر فاضل زاده رئیس پژوهشگاه استناد و پایش علم و فناوری (ISC) از رئیس و اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی، نمایندگان شیراز و استان فارس در شورای اسلامی دیدار کرد. و جمعی از سران و معاونین دانشگاه های استان فارس این نهاد ضمن خیرمقدم به میهمانان و تبریک میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص)، امام جعفر صادق (ع) و گرامیداشت روز حافظ، به معرفی تاریخچه حافظ پرداختند. تأسیس، فعالیت ها و عملکرد مرکز منطقه ای اطلاعات علمی و فناوری و همچنین پایگاه مرجع علوم جهان اسلام.


وی گفت: از جمله خدمات مهمی که مرکز منطقه از بدو تاسیس در سال 1370 به پژوهشگران ارائه کرده است، می توان به تولید پایگاه های علمی مختلف، ایجاد شعب اطلاعاتی در سراسر کشور به منظور ارائه اسناد علمی به کاربران، چاپ و انتشار گزارش های پژوهشی اشاره کرد. مجلات و کتب علمی فارسی و غیرفارسی، ایجاد سامانه تبادل اطلاعات الکترونیکی بین محققان ایرانی و پژوهشگران منطقه ای و همچنین حمایت از پژوهش های ملی و منطقه ای در علم و فناوری.


وی افزود: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علم و فناوری به اساتید و پژوهشگران امکان دسترسی به بیش از 8 میلیون سند به زبان ها و طیف موضوعات مختلف را می دهد.


رئیس ISC سپس به معرفی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پرداخت و اظهار داشت: ISC از بدو تأسیس در سال 1386 با تدوین گزارش های علمی و تهیه استانداردهای لازم برای انتشارات علمی، به تجزیه و تحلیل عملکرد استنادهای پژوهشی مؤلفه هایی مانند دانشگاه ها، سازمان ها و مؤسسات تحقیقاتی، دانشمندان و پژوهشگران، نشریات علمی و زمینه های موضوعی در ایران و سایر کشورهای اسلامی.


وی سپس به معرفی برخی از سیستم ها و محصولات علمی مهم ISC از جمله سامانه ایده ها و نیازها (BREAD)، پورتال دیدار با نخبگان و آینده سازان (دانا)، نمایه سازی نشریات علمی کشورهای اسلامی، بازنگری، تجزیه و تحلیل و رتبه بندی انتشارات ISC، شناسایی محققان و نویسندگان در بالا، تولید دستگاه تشخیص اشیاء دیجیتال (DOR)، سامانه کنفرانس ها و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران، ارائه گزارشی از جایگاه علمی ایران و دانشگاه های کشور در در سطح بین‌المللی، استخراج و پالایش فهرست پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر ایران، رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران. ، کشورهای اسلامی، دانشگاه ها و دانشگاه های جهان D8.


وی در خصوص سامانه «نان» گفت: این سامانه سه هدف اصلی را دنبال می کند که شامل هدایت بخشی از ظرفیت های پژوهشی کشور به سمت نیازها، ایجاد عدالت در دستیابی به اولویت های پژوهشی و فناوری کشور و همچنین توجه و حمایت از کاربردی است. تحقیق در آن با هدف رفع نیازهای کشور انجام می شود.


وی در خصوص رتبه بندی دانشگاه های D8 نیز گفت: این رتبه بندی که به درخواست گروه هشت کشور در حال توسعه اسلامی موسوم به D8 در ISC تهیه شده است، شامل 463 دانشگاه و دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران ایران از جمله می باشد. پنج دانشگاه برتر در این رتبه بندی وجود دارد.


دکتر فاضل زاده گفت: در راستای تدوین و بررسی برنامه توسعه علم، فناوری و نوآوری استان فارس و با همکاری دانشگاه ها، موسسات علم و فناوری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، ISC متولی تشکیل است. دبیرخانه ای که پایش و ارزیابی برنامه توسعه علم، فناوری و نوآوری استان فارس به نوآوری تبدیل شده است.


وی در ادامه چشم انداز مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری (ISC) و همچنین اولویت هایی که ISC با آن مواجه است را بیان کرد.


دکتر. فاضل زاده پیشنهاداتی را به اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص نقش مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری در موضوعات بسیار حساس و مأموریت های ملی و بین المللی و بسترهای فناوری ملی و نوآوری از جمله عملیات ارتقاء سطح ارائه کرد. این نهاد شامل سطوح سه تا یک از دستگاه‌های اجرایی کشور و ایجاد ردیف بودجه مستقل برای مؤسسه استنادی و پایش علوم و فناوری (ISC) و حمایت‌های ویژه مالی و معنوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری است. فن آوری.


در ادامه دکتر علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی، گفت: باعث افتخار است که شیراز مهد علم و دانش و خانه چنین نهاد علمی ملی و بین المللی است. این شهر بسیار ارزشمند است.


وی افزود: با پیگیری های لازم تلاش می شود تا این نهاد به ردیف اول در بین نهادهای اجرایی ارتقا یابد.


به گزارش پایگاه استنادی و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر علیرضا پاک فطر نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی ضمن خیرمقدم به رئیس و اعضای کمیسیون و همچنین تشکر از خدمات ارزنده دکتر فاضل زاده و همکاران ایشان. وی گفت: مؤسسه مرجع و پایش علم و فناوری (ISC) آبروی نظام است و بی توجهی به این مؤسسه باعث می شود سایر کشورهای اسلامی و منطقه آن را به کشور خود منتقل کنند و باید در حفظ این نهاد در کشور خود تلاش کنیم. کشور و تلاش برای بهبود وضعیت آن است. .


دکتر جعفر قادری نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: ISC فقط متعلق به شیراز و ایران نیست، متعلق به جهان اسلام است. ما باید تلاش کنیم این نهاد را در مسیری که فعالیت های علمی ارزشمند خود را در سطح جهان اسلام انجام می دهد حفظ کنیم. همچنین این نهاد برگ برنده جمهوری اسلامی ایران در عرصه تولید علمی در سطح کشورهای اسلامی و جهان است و نباید این جایگاه را از دست داد و باید از ماموریت های محوله حمایت کرد.


وی افزود: شورای اسلامی نیز می تواند از توانمندی ها و پتانسیل این نهاد برای ارائه خدمات علمی به نمایندگان شورای اسلامی استفاده کند.


دکتر علویان مهر رئیس دانشگاه صنعتی شیراز گفت: ISC به دستور مقام معظم رهبری و برآمده از نظام مقدس جمهوری اسلامی است و ما باید تمام تلاش خود را برای تقویت این پیامد انجام دهیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید