حکم حمید نوری فاقد وجاهت قانونی است


حکم حمید نوری فاقد وجاهت قانونی است

سفیر ایران در سوئد صدور حکم مذکور را نقض اصول اساسی حقوق بین الملل از جمله اصل برابری دولت ها، عدم مداخله در امور داخلی کشورها، اصل مصونیت دولت ها و همزیستی مسالمت آمیز در عرصه بین المللی دانست. روابط و تاکید کرد که حکم صادر شده فاقد اعتبار قضایی است.


به گزارش ایلنا، احمد معصومی فر سفیر جمهوری اسلامی ایران در استکهلم امروز و یک روز پس از اعلام رای دادگاه بدوی درباره پرونده حمید نوری، با رابرت رایدبرگ معاون وزیر امور خارجه سوئد دیدار و گفت و گو کرد. در سوئد، و یک یادداشت رسمی ارائه کرد. جمهوری اسلامی ایران اعتراض شدید خود را به حکم صادره از سوی دادگاه بدوی استکهلم در خصوص اتهامات واهی به حمید نوری اعلام کرد.


سفیر ایران در این جلسه اعمال صلاحیت بین‌المللی را منوط به وقوع جرم بین‌المللی دانست و به گفته اکثر حقوقدانان بین‌المللی در پرونده ادعایی حاضر جرم بین‌المللی صورت نگرفته است و دادگاه سوئد را برای ورود به این موضوع بی‌صلاحیت خواند. .


صدور حکم مذکور را نقض اصول اساسی حقوق بین الملل از جمله اصل برابری دولت ها، عدم مداخله در امور داخلی دولت ها، اصل مصونیت دولت ها و همزیستی مسالمت آمیز در روابط بین الملل دانسته و تایید کرد. : حکم صادره فاقد صلاحیت قضایی است.


معصومی فر تناقضات گسترده و برخی اظهارات دادستانی سوئد از جمله ادعای همکاری نکردن ایران در این پرونده را برشمرد و گفت: این ادعا کاملاً بی اساس است چرا که تاکنون درخواست رسمی از دادستانی دریافت نشده است.


وی با بیان اینکه تحقیقات انجام شده در جریان رسیدگی به این پرونده کاملاً یک طرفه و صرفاً در جهت تامین خواسته های یک فرقه تروریستی انجام شده است، تصریح کرد: در حالی که تعداد زیادی از شاهدان به دادگاه دعوت شده بودند، حضور شاهدان خبره دعوت شده از طرف حمید نوری در جلسات دادگاه فراهم نشد.


این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به ادعای معاون وزیر امور خارجه سوئد مبنی بر مستقل بودن سیستم قضایی سوئد خاطرنشان کرد: حداقل در این صورت می توان خلاف این ادعا را ثابت کرد. اسنادی وجود دارد که در آن سازمان های وابسته به دولت قبل از تکمیل تحقیقات و شروع روند، حکم مورد نظر را صادر کرده و بر اساس آن طرح های خود را طراحی کرده اند.


معصومی فر ادامه داد: جای تاسف است که در حالی که تروریسم تهدیدی جدی برای صلح و امنیت جهانی است، دادگاه محلی استکهلم در اقدامی عجیب سیاسی سعی دارد اعتبار دستگاه قضایی سوئد را به نفع یک فرقه تروریستی خرج کند.


معاون وزیر امور خارجه سوئد در این نشست با اشاره به امکان درخواست تجدیدنظر در این تصمیم گفت: دولت سوئد از تروریست ها حمایت نمی کند و نمی خواهد به روابط با جمهوری اسلامی ایران آسیب برساند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید