خداحافظی با امضاهای طلایی اواخر تیر


خداحافظی با امضاهای طلایی اواخر تیر

رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: تا پایان تیرماه تمامی مجوزها و درخواست‌های کسب‌وکارها در پرتال ملی بارگذاری می‌شود و از این طریق امضای طلا نیز درج می‌شود. حذف خواهد شد.


به گزارش ایلنا، سیدامیر سیاح، رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد با ارائه گزارشی از روند صدور و تسهیل مجوزهای کسب و کار در یک برنامه تلویزیونی، گفت: قانون می گوید هر ایرانی که اگر قصد راه اندازی کسب و کار را دارد باید مجوز داشته باشد و شرایط، مدارک و هزینه های صدور آن شفاف، آسان و الکترونیکی باشد (غایب) بسته به نوع مجوز، پروسه صدور برخی مانند ایجاد بیمارستان طولانی تر است. ، ایرلاین، گلخانه و … البته بقیه راحت ترند مثل آشپزی در منزل، تعمیر قطعات و ….


وی افزود: قانون جدید به ما می گوید که تحقیقات باید توسط دولت انجام شود. تفحص یعنی موضوع دولت از طرف دولت. در واقع شما نباید نامه بگیرید و از این سازمان به آن سازمان بروید. در نتیجه به این نکته اشاره می کنم که هر دستگاهی که برای بررسی حضوری نامه صادر کند هک شده است. در صورت بروز چنین تخلفی، افراد می توانند وارد درگاه ملی صدور مجوز شده و شکایت مستندی را ثبت کنند که پیگیری خواهد شد.

سیاح با اشاره به تعداد مجوزهای صادر شده گفت: از روزی که طرح ملی صدور مجوز در 6 فروردین ماه آغاز شد، حدود 110 هزار مجوز درخواست و حدود 27 هزار مجوز صادر شده است. نسبت “برنامه مجوز” حدود 25 درصد است که آمار خوبی نیست. به خصوص که اکثر آنها مشاغل خانگی هستند که ساده ترین مجوز را دارند.

رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: شاهد تغییر اساسی در نگاه دولت به صدور مجوز هستیم. تا الان هر وقت دولت می خواست مجوز بدهد، یک نفر را صدا می کرد که بیاید و توانایی هایش را ببیند، آزمایش بیماری و اعتیاد بدهد، کلاس شرکت کند و… به این مجموعه اقدامات گفته می شود اقدام پیش بینی کننده. تغییر اساسی این است که نظارت باید پس از آن باشد. توجه داشته باشید که در حال حاضر در سیستم ملی مجوز به گونه ای است که فرد می تواند مدارک و شرایط لازم را مشاهده کند و بدون اینکه به جایی برود این مدارک را از داخل منزل بارگذاری کند تا پس از چند روز مجوز صادر شود.

وی گفت: قانون جدید به ما می گوید که همه مجوزها اخطاریه هستند، مگر اینکه غیر از این باشد. زمانی که قبلاً گفته می شد مجوزها اعلان نیستند و تأیید گرا هستند، این برعکس بود. یعنی میگفتن بیای تستت کنم مدارکتو ببینم و …. ولی قانون جدید میگه اگه شرایط خاصی داری شروع کن ولی بعدا تست میکنم.

سیاح در پاسخ به این سوال که چرا برخی از مجوزها صادر نشده است، گفت: “برخی دستگاه ها می ترسند نظارت به گذشته انجام شود و مایلند مردم را راه بیندازند و آنها را آزمایش کنند.” این در حالی است که این قانون به تصویب رئیس جمهور رسیده است، اما وزرا و معاونان وزرا کاملاً به آن پایبند هستند، اما در سطح پایین‌تری مقاومت وجود دارد. مشکل این است که مجوز را وزیر یا معاون وزیر صادر نمی کند، بلکه دقیقاً توسط همان فرد پایین دستی که به مردم رسیدگی می کند، صادر می شود.

وی در ادامه به مثالی از تخلف برخی دستگاه ها اشاره کرد و گفت: همانطور که می دانید هفته گذشته صدور مجوز وارد فاز نظارت شد و سامانه شکایات را تدوین کرده ایم. در همان روزها یکی با ما تماس گرفت و گفت من برای دوره زبان در سیستم شما درخواست مجوز داده ام، اما از یکی از اداره کل آموزش و پرورش با من تماس گرفتند که چرا آنجا ثبت نام کرده ام. داشتی پیش ما می آمدی! این یک تخلف است؛ به عبارت دیگر هرگونه درخواست حضور تخلف، ارائه سند برای رسیدگی تخلف و هر شرط اضافی درخواست تخلف است.

سیاح از عدم همکاری سازمان ثبت احوال در روند تسهیل صدور پروانه کسب گلایه کرد و گفت: پرتال ملی نتوانست خدمات خوبی از سازمان ثبت احوال دریافت کند. خوشبختانه امسال مجلس قانونی را تصویب کرد که طی آن کلیه خدمات هویتی باید توسط سازمان فناوری اطلاعات در دسترس قرار گیرد و برای این کار سامانه ای به نام «دروازه هوشمند ملی» طراحی شده و هرکس بخواهد از سوی دولت خدمات دریافت کند باید از این سیستم برای احراز هویت استفاده کنید.

رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مشاغل خانگی پیش از این برای دریافت مجوز اقدام نکرده بودند، گفت: گرفتن پروانه کسب از منزل اینگونه نیست. اجباری است و نمی گوییم به شما مجوز می دهیم.» بیا رسمی بگیریم و ثبت نام کنیم. اولین مزیت ثبت نام این است که می توانید از مزایای داشتن برند و گسترش کسب و کار خود بهره مند شوید. هدف ما در وزارت اقتصاد اولاً تسهیل تولد و ثانیاً تسهیل رشد است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا مجوزهای شهرداری زیر نظر وزارت اقتصاد است یا خیر، گفت: با وجود اینکه شهرداری ها زیاد است اما خوشبختانه شهردار تهران به عنوان قهرمان انتخاب شده و تایید شده است. 21 مجوز از شورا. «اکنون از وزارت کشور خواسته‌ایم که این نمونه را به مراکز استان‌ها ارسال کند و همه شهرستان‌ها را با یک پورتال متصل کند.

سیاح در بخشی دیگر از سخنان خود با گلایه از دخالت برخی اصناف در پروسه صدور مجوز گفت: اصناف درگیر هستند و اختیارات زیادی دارند; به عنوان مثال، آنها می توانند تنظیم کنند که چه کسی بیاید و رقابت کند و چه کسی نرود. خوشبختانه، خانه اتحادیه ها موافق کاهش اختیارات اضافی اعطا شده به اتحادیه ها است. اینها امضاهای طلایی کثیف هستند. جالب است بدانید در یکی از شهرها مدیران اتحادیه خودروفروشی حساب کردند که مغازه همه بالای 900 متر است، برای همین قانون نوشتند که هرکس زیر 900 متر مغازه داشته باشد، مجوز نمی دهیم و ما تمدید نمی کند حتی مجوز خود را. در نتیجه فروشگاه او در نیوجرسی باز شد و کسب و کارش تعطیل شد. این خیلی شرم آور است.

وی افزود: حدود 2150 مجوز و درخواست در سراسر کشور شناسایی شده است که از این تعداد حدود 300 مجوز خانگی است. تاکنون 1490 مجوز در سامانه ملی بارگذاری شده است که تنها 650 مجوز باقی مانده است و تا پایان تیرماه تمامی مجوزها در سامانه بارگذاری شده و پرونده آنها بسته خواهد شد. از آن تاریخ، هر کسی که مایل به درخواست مجوز است باید از طریق پورتال ملی مجوز اقدام کند. اینجاست که امضای سایر زرگرها خنثی می شود و همه چیز سیستماتیک می شود. حتی از داخل وزارتخانه هم هیچکس کاری نمی تواند بکند.

سیاح گفت: سایتی داریم به نام پایگاه داده کسب و کار ایران که از این پس هر مجوزی که منتشر شود در آن وارد می شود. هر اتفاقی بیفتد، مجوز در آنجا قرار می گیرد و می توان آن را تأیید کرد. البته الان این سایت آماده است اما به دلیل خرابکاری ها نتوانستیم آن را بالا بیاوریم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید