خطرات بارداری با چاقی که سلامت مادر و جنین را تهدید می کند چیست؟


دلیل حضور شما در این صفحه از سایت ضرابخانه چیست؟! احتمالاً شما یکی از صدها زوجی هستید که قصد دارید خانواده خود را گسترش دهید و به زودی عضو جدیدی را به جامعه خود اضافه کنید. فقط یک نگرانی وجود دارد. آیا شما یا همسرتان اضافه وزن دارید و نگران هستید که آیا با چاقی ممکن است باردار شوید؟ است باردار شو با وجود اضافه وزن، به راحتی امکان پذیر است وگرنه در طول مسیر دچار مشکل خواهید شد. این صفحه را ترک نکنید و اینجا بمانید. ما چند مطالعه برای شما داریم!

چگونه می توانم در کمترین زمان ممکن باردار شوم؟

با کمک جاده می توانید با اپلیکیشن نعنا ۲ تا ۶ ماهه باردار شوید. اکنون می توانید جنسیت نوزاد آینده خود را چه مرد و چه زن انتخاب کنید. به جزئیات آن دقت کنید.

شاخص توده بدنی چیست؟

BMI بالا در دوران بارداری اثرات عمده ای بر سلامت مادر و جنین دارد در این مقاله در مورد مشکلات احتمالی، نکاتی برای اضافه وزن و راه های بهبود سلامت بارداری صحبت خواهیم کرد.

منظور از بارداری با چاقی چیست؟

شاید بهتر باشد سوال خود را واضح تر بپرسیم. چاقی دقیقا به چه معناست؟ چاقی یا اضافه وزن زمانی تعریف می شود که BMI فرد بالای 30 باشد.

برای تعیین شاخص توده بدنی باید وزن خود را بر پوند بر قد خود بر حسب اینچ تقسیم کرده و آن را به عدد 703 اضافه کنید.

طبقه بندی شاخص توده بدنی

توجه داشته باشید که این طبقه بندی بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده است.

◄ زیر 5/18: کاهش وزن بسیار کم

بین 18/05 و 24/09: وزن سالم

◄ 0/25- 9/29: اضافه وزن

◄ 0/30 و بیشتر: چاق

تاثیر چاقی بر باروری

بدون مقدمه چینی برسیم به اصل مطلب و آن اینکه BMI بالا مانند یک مانع مانع از تخمک گذاری منظم می شود و برای باروری شما مشکلاتی ایجاد می کند.

توجه داشته باشید که زنانی که تخمک گذاری منظم دارند در صورت اضافه وزن می توانند بارداری طولانی تری داشته باشند. باید اضافه کنیم که مطالعات متعدد تأثیر BMI بالا را بر افزایش خطر شکست لقاح مصنوعی نشان داده است. IVF پرداخت کرده اند.

مشکلات بارداری با چاقی چیست؟

چاقی در بارداری خطر انواع مشکلات افزایش می یابد. درباره این مسائل بیشتر بدانید:

 • سقط جنین، مرده زایی یا سقط مکرر
 • دیابت بارداری
 • پره اکلامپسی (فشار خون بالا و علائم آسیب به سایر اعضای بدن به ویژه کبد و کلیه ها)
 • مشکلات قلبی
 • مشکلات تنفسی هنگام خواب

نیاز به سزارین و مشکلات مربوط به این روش زایمان (عفونت زخم بخیه)

آیا بارداری با وجود چاقی بر سلامت جنین تأثیر می گذارد؟

بارداری با چاقی باعث ایجاد بیماری در دوران بارداری می شود.

بارداری با چاقی باعث ایجاد بیماری در دوران بارداری می شود.

بله، بارداری با چاقی نه تنها باعث وقفه در روند تخمک گذاری می شود، بلکه به سلامت کودک در دوران بارداری نیز آسیب می رساند. بیشتر بخوانید:

 • اختلالات مادرزادی
 • اندازه غیر طبیعی جنین در بدو تولد (ماکروزومی جنین)
 • اختلالات رشد
 • آسم در کودکان
 • چاقی دوران کودکی
 • ناهنجاری های شناختی و تاخیر رشد کودک

ناگفته نماند که عوامل دیگری نیز در بروز این مشکلات موثر هستند.

وزن مناسب برای باردار شدن چقدر است؟

برای مدیریت یک بارداری با چاقی و جلوگیری از مشکلات جدی تر، بهتر است قبل از اینکه بدانید دقیقاً چه وزنی در دوران بارداری می خواهید، به وزن سالم برسید. شما باید با ماما صحبت کنید تا توصیه های لازم برای مدیریت بهتر وزن خود را به شما بدهد.

برای کنترل بارداری با چاقی و دستیابی به وزن مناسب در دوران بارداری موارد زیر باید به عنوان دستورالعمل های مفید در نظر گرفته شود:

بارداری تک جنینی– اگر BMI شما 30 یا بیشتر است و جنین باردار هستید، افزایش وزن مفید برای شما حدود 5-9 کیلوگرم است.

حاملگی چند قلو– شاخص توده بدنی 30 یا بالاتر و حاملگی های چند قلو باید با اضافه وزن حدود 19-19 کیلوگرم همراه باشد.

به جای تمرکز بر افزایش وزن در دوران بارداری، بهتر است با راهنمایی ماما از افزایش وزن در این دوران اجتناب کنید.

مراقبت های لازم برای مدیریت بارداری با چاقی

اگر چاق هستید، ماما وضعیت شما را با دقت بیشتری زیر نظر خواهد گرفت. او موارد زیر را توصیه می کند:

تست دیابت بارداری در اوایل بارداری

برای آن دسته از زنان باردار که در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند، آزمایش گلوکز معمولا بین هفته های 28 تا 24 بارداری انجام می شود.

اگر BMI 30 یا بالاتر دارید، مامای شما آزمایش ارزیابی را در اولین آزمایش بارداری شما تجویز می کند. اگر این آزمایش نشان داد که سطح گلوکز شما بالاتر از حد استاندارد است، احتمالاً باید آزمایش را انجام دهید هفته 24 بارداری28 را تکرار کنید.

در این تصویر دسته بندی افراد بر اساس شاخص توده بدنی مشخص شده است.

در این تصویر دسته بندی افراد بر اساس شاخص توده بدنی مشخص شده است.

اگر نتیجه آزمایش بالاتر از استاندارد باشد، باید آزمایش های بیشتری را اجرا کنید. ماما دستور می دهد که سطح قند خون را کنترل و کنترل کند.

تغییر در روش سونوگرافی جنین

سونوگرافی جنین معمولا بین هفته های 18 تا 20 بارداری برای ارزیابی اندام های جنین انجام می شود. توجه داشته باشید که امواج اولتراسوند به سادگی بافت چربی شکم را نشان نمی دهد. بنابراین، اثر سونوگرافی جنین را کاهش می دهد. توصیه می کنیم با ماما صحبت کنید و روش سونوگرافی را تغییر دهید.

غربالگری آپنه خواب

فراموش نکنید که آپنه خواب به طور بالقوه یک اختلال خواب جدی است که باعث قطع مداوم تنفس در طول خواب می شود. زنانی که در دوران بارداری از آپنه انسدادی خواب رنج می برند و بارداری با چاقی را تجربه می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی و سایر مشکلات هستند.

3 راه برای تجربه یک بارداری سالم

اگر با وجود اضافه وزن قصد بارداری دارید، باید بدانید که مدیریت بارداری با چاقی با پیروی از سه راهکار زیر امکان پذیر است:

جلسه مشاوره قبل از اقدام

اگر اضافه وزن دارید و می خواهید باردار شوید، باید قبل از انجام هر کاری با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ویتامین های روزانه بارداری را همراه با سایر مراقبت های دوران بارداری تجویز می کند.

مراقبت های منظم و مداوم بارداری

با حضور به موقع و منظم در جلسات امتحان، این فرصت را به ماما می دهید تا سلامت شما را زیر نظر داشته باشد و از سلامت جنین اطمینان حاصل کند.

رژیم اولیه بارداری

با راهنمایی یک ماما یا یک متخصص تغذیه رژیم اولیه بارداری برای جلوگیری از افزایش وزن در دوران بارداری رعایت کنید. بدن در دوران بارداری به اسید فولیک، پروتئین، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی ضروری بیشتری نیاز دارد.

بیایید با شما صحبت کنیم

تجربه بارداری با چاقی می تواند شرایط سخت و حتی نگران کننده ای را برای مادر و جنین ایجاد کند. چه بخواهید با وجود اضافه وزن باردار شوید یا بارداری خود را با چاقی سپری کنید، در هر صورت باید تحت نظر ماما و متخصص تغذیه تحت مراقبت قرار بگیرید.

علاوه بر رعایت رژیم بارداری، شرکت منظم و منظم در جلسات معاینه، ورزش های کافی و سبک می توانید این مشکل را مدیریت کنید. به یاد داشته باشید که تلاش برای باردار شدن با چاقی مشکلاتی را برای روند منظم تخمک گذاری ایجاد می کند.

منبع: mayoclinic

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید