خوابیدن با لنز چه خطراتی دارد؟


آیا تا به حال سعی کرده اید به دلیل خستگی یا فراموشی با لنز بخوابید؟ ممکن است در مورد خطرات انجام این کار نگران باشید و بخواهید بدانید که چرا نمی توانید لنز را در چشم خود نگه دارید. خوابیدن با لنز می تواند خطر عفونت چشم را 6 تا 8 برابر افزایش دهد. به همین دلیل است که لنزها خطر عفونت را افزایش می دهند، چه عفونت هایی ایجاد می کنند و اگر به طور تصادفی با لنز به خواب رفتید، چه کاری باید انجام دهید. با ما بمان.

آیا خوابیدن با لنز خطرناک است؟

بله، شما نباید با لنز بخوابید. به گفته متخصصان، خوابیدن با لنز خطر عفونت قرنیه را افزایش می دهد، عفونت لایه شفافی که از قسمت رنگی چشم محافظت می کند. خطر التهاب میکروبی قرنیه هنگام خواب با لنز 5 برابر افزایش می یابد.

خطر عفونت ربطی به نوع لنز، نرم یا سخت، تزئینی یا طبیعی ندارد. متأسفانه عادت به خوابیدن با لنز بسیار رایج است و در نوجوانان و بزرگسالان به طور یکسان دیده می شود. گاهی اوقات حتی خوابیدن با لنز خطر عفونت را افزایش می دهد.

اگر با لنز بخوابیم چه اتفاقی می افتد؟

وقتی با لنز می خوابید، خطر عفونت چشم به طور چشمگیری افزایش می یابد. در موارد شدید، این عفونت ها می توانند باعث آسیب دائمی قرنیه و کوری شوند. در اینجا برخی از انواع شایع التهاب ناشی از خوابیدن با لنز وجود دارد.

1. التهاب باکتریایی قرنیه

در صورت عدم درمان، کراتیت باکتریایی می تواند باعث از دست دادن بینایی نسبی یا کامل در فرد شود. استفاده از لنزهای تماسی خطر عفونت را افزایش می دهد، به خصوص اگر لنزها قبل از خواب در چشم باشند.

عفونت های باکتریایی توسط باکتری های مختلفی مانند سودوموناس آئروژینوزا و استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شوند که در خاک، آب و حتی بدن وجود دارند.

التهاب باکتریایی قرنیه زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها از طریق انگشتان لنزها را در حین قرار دادن یا برداشتن لنزهای تماسی آلوده می‌کنند. همچنین اگر لنز را به خوبی تمیز و ضدعفونی نکنید، عفونت ممکن است از خود لنز یا پوشش آن منتقل شود. شستن لنز با آب به جای محلول لنز مخصوص نیز خطر التهاب باکتریایی قرنیه را افزایش می دهد.

2. التهاب قرنیه ناشی از آکانتامبا

التهاب قرنیه ناشی از آکانتامبا یا التهاب قرنیه ناشی از عفونت آمیبی می تواند منجر به از دست دادن بینایی یا کوری شود. این نوع عفونت توسط یک ارگانیسم تک سلولی کوچک به نام آکانتامبا ایجاد می شود. این سلول های منفرد در منابع طبیعی آب، خاک، آب تصفیه شده، سیستم های گرمایش و سرمایش و وان های آب گرم یافت می شوند.

استفاده از لنزهای تماسی خطر عفونت قرنیه ناشی از آنکاتامیب را افزایش می دهد. 85 درصد افرادی که به این عفونت مبتلا می شوند از لنز استفاده می کنند. عدم رعایت بهداشت لنز، مانند شنا کردن یا حمام کردن با لنز، خطر عفونت را افزایش می دهد. هنگامی که خراش روی چشم ایجاد می شود (مثلاً به دلیل آسیب دیدگی یا استفاده مکرر از لنز)، این نوع عفونت راحت تر وارد ناحیه خراش می شود.

خوابیدن با لنز شما را بیشتر در معرض التهاب قرنیه ناشی از آکانتامبا قرار می دهد. استفاده از لنزهای تماسی باعث کاهش اکسیژن قرنیه می شود که توانایی قرنیه را برای محافظت از خود در برابر میکروارگانیسم ها کاهش می دهد.

3. التهاب قرنیه قارچی

این نوع التهاب قرنیه ناشی از عفونت قارچی است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به نابینایی شود. انواع قارچ هایی که می توانند باعث التهاب قارچی قرنیه شوند عبارتند از فاساریم، آسپرژیلوس، کاندیدا.

این نوع عفونت بیشتر در مناطق گرمسیری جهان دیده می شود، اما می تواند در هر آب و هوایی رخ دهد. التهاب قارچی قرنیه معمولا با داروهای ضد قارچ درمان می شود، اما در موارد شدید، ممکن است نیاز به جراحی یا پیوند قرنیه باشد.

خواب ناخواسته با هدف

حتی اگر بدانید که خوابیدن با هدف اشتباه است، ممکن است ناخواسته قبل از برداشتن آن به خواب بروید. هنگامی که از خواب بیدار می شوید، باید در اسرع وقت لنزهای خود را بردارید. ابتدا مطمئن شوید که می توانید آنها را به راحتی حذف کنید. اگر احساس می کنید که آنها گیر کرده اند، آنها را به زور بیرون ندهید. در این حالت از قطره چشم استفاده کنید و پلک بزنید تا لنزها به راحتی بیرون بیایند.

چشمان خود را بعد از خواب با لنز با استفاده از قطره چشم بهبود ببخشید

سپس به چشمان خود استراحت دهید. حداقل یک روز از لنز استفاده نکنید و به وضعیت چشم خود توجه کنید. در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت، استفاده از لنزهای تماسی را متوقف کرده و فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید. لنز را روی درب آن بگذارید و با خود ببرید.

علائم عفونت چشم

نکاتی برای استفاده ایمن از لنز

لنز با بافت حساس چشم شما در تماس است، بنابراین برای حفظ سلامت چشمان خود باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • هنگام استفاده از لنز شنا نکنید و از وان آب گرم استفاده نکنید.
  • قبل از دست زدن به لنز، دست های خود را با آب و صابون بشویید.
  • لنزها را با محلول لنز مخصوص بشویید و نگهداری کنید. هرگز از آب نمک یا آب لوله کشی استفاده نکنید، زیرا لنز را ضد عفونی نمی کنند.
  • قبل از تعویض لنز، آن را با محلول ضدعفونی کننده تمیز کنید.
  • ضدعفونی کننده لنز خود را هر روز عوض کنید. فقط اضافه کردن چند مورد به راه حل بالا کافی نیست.
  • لنز را تعویض کنید و مرتباً آن را تعویض کنید. بهتر است حداقل هر 3 ماه یک بار لنز را تعویض کنید. هرگز از لنز شکسته یا ترک استفاده نکنید.
  • هنگام سفر از محلول لنز مسافرتی کوچکتر استفاده کنید. هرگز محلول لنز را در ظرف پلاستیکی نریزید، زیرا استریل نیست.

سوالات متداول در مورد خوابیدن با لنز

1. آیا می توانید با لنزهای خواب مورد تایید خاص بخوابید؟

مرکز کنترل بیماری ایالات متحده توصیه می کند این کار را انجام ندهید. این به این دلیل است که خوابیدن با لنز می تواند خطر عفونت چشم را 6 تا 8 برابر افزایش دهد. عفونت های جدی چشم می تواند باعث آسیب قرنیه، جراحی و در موارد نادر کوری شود.

2. چه کسانی در معرض خطر عفونت چشم ناشی از خوابیدن با لنز هستند؟

طبق تحقیقات، تقریباً همه افراد در معرض عفونت های ناشی از خوابیدن با لنز هستند. مطالعات نشان می دهد که حدود 85 درصد از نوجوانان، 81 درصد از افراد میانسال و 88 درصد از افراد مسن حداقل یک رفتار اساسی دارند که آنها را در معرض خطر عفونت چشم قرار می دهد. رایج ترین رفتار خوابیدن یا چرت زدن با لنز است.

3. چرا خوابیدن با لنز باعث عفونت می شود؟

قرنیه هر روز با باکتری ها در تماس است، اما به ندرت عفونی می شود زیرا قرنیه سالم از دفاع طبیعی بدن شما در برابر عفونت استفاده می کند. قرنیه برای سالم ماندن به رطوبت و اکسیژن کافی نیاز دارد.

وقتی بیدار هستید، پلک زدن چشمان شما را مرطوب نگه می دارد و اکسیژن از طریق اشکی که تولید می کنید به قرنیه می رسد. زمانی که لنز روی چشم قرار می گیرد، میزان اکسیژن و رطوبت چشم به شدت کاهش می یابد. هنگام خواب، این کاهش حتی شدیدتر می شود و قرنیه توانایی خود را برای مبارزه موثر با باکتری ها از دست می دهد.

4. آیا می توانم با لنز چرت بزنم؟

خوابیدن با لنز حتی برای چرت های کوتاه توصیه نمی شود. چرت های کوتاه یا تصادفی نیز می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. اگر فکر می کنید می توانید بخوابید، بهتر است ابتدا لنزهای خود را بردارید.

نتایجی که اظهار شده

خوابیدن با لنز می تواند خطر عفونت چشم را تا حد زیادی افزایش دهد. هنگام خواب، لنزها اجازه نمی دهند رطوبت و اکسیژن کافی برای مبارزه با باکتری ها به چشمان شما برسد. حتی اگر با لنزهای خود به خواب می روید، در اسرع وقت آنها را بردارید و اجازه دهید چشمانتان یک روز استراحت کند. همچنین، برای محافظت از چشمان خود، تمام نکات بهداشتی مراقبت از لنز را در نظر بگیرید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید