دانشجویان غیرپزشکی که از خارج از کشور به خارج از کشور مهاجرت می کنند، آزمون صلاحیت علمی ندارند/ تعداد داوطلبان بازگشت به کشور به ۱۰۰ نفر هم نمی رسد.


دانشجویان غیرپزشکی که از خارج از کشور به خارج از کشور مهاجرت می کنند، آزمون صلاحیت علمی ندارند/ تعداد داوطلبان بازگشت به کشور به ۱۰۰ نفر هم نمی رسد.

معاون دانشجویی داخلی گفت: تقاضا برای نقل و انتقالات خارج از کشور در داخل وزارت علوم به شدت کاهش یافته است. حدود 8 سال پیش سالی 600 تا 1000 درخواست داشتیم اما الان فکر نمی کنم مجموع به 100 برسد.


«اردوان ارژنگ» معاون موقت دانشجویی داخلی رئیس جمهور در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره شاخص های پذیرش و انتقال دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند و می خواهند برای ادامه تحصیل به ایران بازگردند، گفت: دانشجو باید اعلام کند. علاوه بر این باید بررسی کنیم که دانشجوی خارجی در کدام دانشگاه تحصیل کرده و این دانشگاه ها باید مورد تایید وزارت علوم کشورمان باشند. در ادامه از نظر رتبه بندی، دانشجویانی را که برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های کشوری بر اساس رتبه دانشگاهی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند به کشور باز می گردند، معرفی می کنیم.


ارژنگ درباره آزمون سنجش صلاحیت علمی دانشجویان انتقالی که در دی ماه برگزار می شود، توضیح داد: این آزمون فقط برای رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی است و دانشجویان انتقالی از سایر رشته ها چنین آزمونی ندارند.


وی در خصوص وجود بازه زمانی مشخص برای درخواست ادامه تحصیل در کشور، گفت: خیر، زمان خاصی وجود ندارد و دانشجویان می توانند در هر زمان که مایل باشند حتی در طول مدت زمان مقرر درخواست خود را در سامانه کامل امور دانشجویی (سجاد) ثبت کنند. سال


معاون امور داخلی دانشجویی افزود: جلسه هیئت نقل و انتقالات را در ابتدای ترم دانشگاه برگزار می کنیم و درخواست های بدون مشکل را به دانشگاه های داخلی ارائه می کنیم.


ارژنگ در خصوص مدت زمان جابجایی گفت: تقاضا برای جابجایی از خارج از کشور در داخل کشور در حوزه وزارت علوم کاهش چشمگیری داشته است. حدود 8 سال پیش سالی 600 تا 1000 درخواست داشتیم اما الان فکر نمی کنم مجموع به 100 برسد.


وی تصریح کرد: رشته تحصیلی در داخل کشور وجود دارد و تمامی رشته هایی که دانشجویان برای تحصیل در آن رشته به خارج از کشور می روند در داخل ایران نیز موجود است و به روش های مختلف حتی بدون آزمون، پذیرش بر اساس معدل، پیام نور و. دانشگاه آزاد، اسلامی و … برای تحصیل در کشور و جاهای زیادی در رشته های مختلف خالی می ماند.


ارژنگ با تاکید بر اینکه دانشجویانی که به خارج از کشور می روند بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند، یادآور شد: تعداد دانشجویانی که به کشور بازگشته اند بسیار اندک است.


وی در خصوص این سوال که آیا گرانی و تغییر نرخ ارز به بازگشت دانشجویان کمک کرده است، گفت: گرانی و تغییر نرخ ارز باعث افزایش تعداد دانشجویان بازگشته نشده است. البته شعبه جابجایی ما آماده بررسی مدارک دانشجویی می باشد. اکثر کسانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می روند دانشجوی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هستند و ما ظرفیت های زیادی در داخل کشور برای رشته های علوم انسانی، کشاورزی و… داریم و جا پر نمی شود.


وی در خصوص تلاش سازمان امور دانشجویان برای ایجاد انگیزه برای بازگشت دانشجویان ایرانی گفت: همکاران ما با چند کشور رایزنی علمی دارند و برای جذب دانشجویان خارجی و ایجاد انگیزه برای بازگشت دانشجویان ایرانی برنامه ریزی کرده اند. برای اینکه آنها را علاقمند به بازگشت به کشور کند، پیگیر معاونت بین الملل سازمان امور دانشجویان می شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید