دانش آموزان خواسته های خود را به درستی بیان می کنند، ما از آنها حمایت می کنیم


دانش آموزان خواسته های خود را به درستی بیان می کنند، ما از آنها حمایت می کنیم


«فرهاد بشیری» عضو کمیسیون آموزش و پرورش و شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره علل ناآرامی در برخی مدارس توضیح داد: کمیسیون در همه زمینه ها موضوعات را بررسی می کند. امسال سال تحصیلی پس از دو سال وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز شد و مورد توجه بیشتر وزرا قرار گرفت و جلسه ای با حضور وزیر آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با موضوع بیش از بیش وقفه دو ساله و نحوه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها مورد بحث قرار گرفت و حتی نمایندگان مجلس نظرات خود را اعمال کردند که سال تحصیلی جدید باید با برنامه ریزی بهتر و سریعتر آغاز شود و مراکز آموزشی با هم و با جدیت کار آموزش را دنبال کنند.


بشیری با بیان اینکه در این دو سال تمام آموزش و پرورش و دانشگاه های ما تعطیل و کند شده است، افزود: در آن زمان هایی که دانشگاه ها و واحدهای آموزشی را تعطیل می کردیم نوعی تعهد وجود داشت و باید بیشتر بحث علم بود. و تعلیم و تربیت مصمم و جدی بود.به نظر می رسیدیم درس خوانده بودیم. نمی توان از اهمیت و ظرافت مسئله تعلیم و تربیت چشم پوشی کرد و به اختصار آن را بیان کرد. در آن مقطع آسیب های زیادی به کشور ما وارد شد و تمام جریان و علم کشور مختل شد و این آشفتگی باید با استفاده از همه ظرفیت های کشور جبران شود. به عبارت دیگر شاید اقدامات و مشکلاتی که برای تشکیل نشدن کلاس در برخی مدارس و دانشگاه ها پیش آمده به دلیل تنبلی است که در تعدادی از افراد وجود دارد.


عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی یادآور شد: نظام آموزشی کشور باید فعال شود و ما به شدت نگران این اختلال هستیم و باید جبران شود و کاروان توسعه دانش کشور دچار وقفه شده و همه دلسوزان و دلسوزان علاقمندان باید تلاش کنند تا ماشین علم و اندیشه با سرعت مناسب به حرکت درآیند و تاخیرها را جبران کنند.


بشیری با تاکید بر اینکه انجام هر کاری به طور طبیعی مشکل و مشکل به همراه دارد و هیچ چیز بدون مشکل نیست، گفت: اینطور نیست که بگوییم مشکل نداریم. ممکن است اشکالات و خطاهایی وجود داشته باشد که باید در حین کار برطرف شوند. شورای اسلامی و وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه و تلاش کنند. در بازگشایی دانشگاه الزهرا دیدیم که هم رئیس جمهور محترم حضور داشتند و هم وزیر علوم که خود از چهره های علمی و دانشگاهی هستند. بنابراین مدارس و دانشگاه ها باید با هم افزایی و تفکر مشترک با سرعت واقعی رشد کنند. همچنین اگر مشکلی وجود دارد باید با هم آن را حل کنیم و قابلیت ها را افزایش دهیم.


نماینده مردم پاکدشت افزود: وقتی شرایط امروز را با قبل از انقلاب مقایسه می کنیم، می بینیم که در حوزه آموزش عالی کشور به رشد و سرعت خوبی دست یافته ایم به ویژه ورود زنان به دانشگاه ها که 60 درصد ما را تشکیل می دهند. دانشجویان، که برای ما افتخار بزرگی است.» روزگاری محدودیت ها، ناتوانی ها و مشکلات زیادی برای زنان وجود داشت، اکنون شاهد تحول عظیمی در جامعه هستیم و از این پس باید عیوب و نیازها اصلاح شود و شرایط را دقیق تر کرد. کافی است و باید به مسائل مورد نظر پرداخت تا از فرصت خوبی که کشورمان در اختیار دارد و همچنین فرصت طلایی است، استفاده کرد.


بشیری با تاکید بر اینکه دشمنان کشور تلاش می کنند از فرصت ها به نفع خود استفاده کنند، گفت: دشمنان می خواهند به دنبال آنچه می خواهند بروند و به هیچکس رحم نکرده اند. تاریخ هم نشان داده هر جا که رفته اند هر کاری کرده اند و ما باید از این موارد درس بگیریم. وقتی تخت جمشید ویران شد، کار کی بود؟ این کار دشمنان خارجی ما بود و کارورز فریب خورده به آنها کمک کرد و جنایات دیگری نیز رخ داد.


وی خاطرنشان کرد: ممکن است در یک خانواده نظرات متفاوت باشد اما در سطح کلان مصالح خانواده در نظر گرفته شده و در کشور باید مصالح عمومی مهم تلقی شود و منافع ملی بر همه چیز ارجحیت داشته باشد.


او اضافه کرد: یقیناً عزت مردم، کشور، انقلاب و نظام، دانشگاه و مدرسه بالاست و اهمیت آن را می طلبد. انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است. قبل از انقلاب مسئولان مردم بازاری بودند و امروز عموماً مسئولان کشور ما افراد دانشگاهی و تحصیلکرده هستند که این افتخار بزرگی است.


عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی ادامه داد: هر جا مشکلی وجود دارد باید اصلاح شود. حتی یک دانشگاهی هم می تواند اشتباه کند، یک دانشمند تحصیل کرده هم ممکن است اشتباه کند، اما با این وجود حرکت کشور بسیار خوب است. وقتی 60 درصد زنان به دانشگاه رفته باشند، بدون شک تحصیلات فرزندانشان با نسل قبلی که خانواده ها کمتر مطلع و تحصیلات کمتری بودند، متفاوت خواهد بود. این پرونده را باید یکی از موفقیت های چند دهه ای کشور دانست.


وی ادامه داد: قبل از انقلاب شاهد بودیم که زنان چگونه از حقوق اجتماعی و فرهنگی محروم شدند، اما امروز به سطح بالاتری رسیده ایم، اما نباید از خود راضی باشیم و همچنان باید برنامه ریزی و توجه کنیم تا از همه ظرفیت ها استفاده کنیم. کشور، هرچند نباید فراموش کرد که کیشوری، شیرودی، فلاحی، صیاد شیرازی و… را شهید کرده ایم و از طرفی همیشه در کشور خائنانی بوده اند که به ملت خیانت کرده اند، باید دوستان را بشناسیم و دشمنان مردم در این مملکت.وضعیت دارند و ببینید چه کسانی به فکر این مردم هستند.علی دلواری،سردار جنگل و… هم توسط همین خائنین از داخل کشور مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.پس باید خدمتگزاران مردم را بشناسیم و بشناسیم. قدر آنها را بدانید امروز امپراتوری رسانه ها وحشیانه حمله می کند و اگر دستشان بیاید به وضعیت کشور آسیب می زند.


نماینده مردم پاکدشت با بیان اینکه هرکس در این سمت قرار گرفت با رای، نظر و اعتماد مردم سر کار آمد، گفت: نمایندگان مجلس، کارشناسان، شوراهای شهر و روستا و… این انتخاب ماست و همه باید در انتخابات دقت کنیم و خوب انتخاب کنیم تا فرد کارآمدی بالایی داشته باشد و ارزش های ملی و دینی را حفظ کند و چرخ کشور به خوبی و محکم بچرخد.


این عضو کمیسیون آموزش خاطرنشان کرد: کشور مولفه هایی دارد که باید همه با هم حرکت کنند. دانشگاه و دانشجویان، هیات علمی و غیره. آنها باید مورد توجه و احترام قرار گیرند. مرکز نخبگان کشور باید به این افراد توجه کند. دانشگاه ها، دانشجویان و اساتید ما باید در فضای علمی و دانشگاهی با نقد کارشناسی و پخته عمل کنند. در کنار تمام مطالب علمی که در دانشگاه تدریس می شود، تحصیلات این افراد نیز باید در جامعه متفاوت باشد و اگر حرفی برای گفتن دارند، آن حرف و خواسته را به درستی بیان کنند. آنها باید حرف خود را بزنند و ما هم از آنها حمایت کنیم، اما نباید حرکات اشتباهی انجام دهند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید