درباره پرتغال و جاذبه های آن بیشتر بدانید


پرتغال یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپاست که با قلعه ها و دیوارهای باشکوه احاطه شده است. در این کشور اروپایی کوه ها و سواحل زیبایی وجود دارد. غذاهای محلی لذیذ و نوشیدنی های پرتغالی با طراوت نیز شهرت جهانی دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این کشور دیدنی اروپایی آشنا کنیم.

پرتغال کجاست؟

پرتغال کشوری است که در امتداد سواحل اقیانوس اطلس در جنوب غربی اروپا قرار دارد. این کشور که زمانی بزرگترین قدرت در قاره اروپا بود، شباهت های جغرافیایی و فرهنگی زیادی با کشورهای شمال اروپا و سواحل مدیترانه دارد. سواحل سنگی سرد در شمال کشور و کوه های مرکزی آن به ندرت برای اقامت یا بازدید از شهر انتخاب می شوند، اما بخش های جنوبی و منطقه آلگاروه گرم و حاصلخیز هستند. کوه‌های ناهموار استلا که بین رودخانه‌های تاگوس و موندوگو واقع شده‌اند، بلندترین نقطه در سرزمین اصلی هستند.

سرمایه، پایتخت: لیسبون
جمعیت: 10 میلیون و 323 هزار نفر
حوزه: 92225 کیلومتر مربع
نوع حکومت: جمهوری با مجلس مقننه
رئيس جمهور: مارسلو ربلو دی سوسا

تاریخ

قدمت تمدن پرتغال به حدود 30000 سال قبل از میلاد می رسد، زمانی که جهان در عصر یخبندان زندگی می کرد. در حدود 5000 سال قبل از میلاد، پرتغالی ها کشاورزی را آموختند و در 800 قبل از میلاد با فنیقی ها تجارت کردند.

در سال 210 قبل از میلاد، رومیان پس از کشمکش‌های فراوان، موفق شدند جنوب رودخانه دورو در پرتغال امروزی و بخش‌هایی از غرب اسپانیا را فتح کنند و بناهای مختلفی بر روی زمین بسازند که بقایای آن‌ها هنوز در بخش‌های مختلف حفظ شده است. از پرتغال

حمله اعراب

در قرن هشتم میلادی، خلفای اسلامی از شمال آفریقا به شبه جزیره ایبری حمله کردند و اندلس و بخش هایی از پرتغال را فتح کردند. گروهی از مسیحیان به شمال پرتغال گریختند و در آنجا پادشاهی آستوریاس را تأسیس کردند. قرن ها بعد این مسیحیان توانستند مسلمانان را از سرزمین خود بیرون کنند و در سال 1255 لیسبون پایتخت کشور نام گرفت.

جنگ با اسپانیا

پادشاهی پرتغال در قرن پانزدهم به اسپانیا اعلام جنگ کرد و با بریتانیای کبیر متحد شد. از آن لحظه به بعد، عصر اکتشافات پرتغالی آغاز شد. آنها در سواحل مراکش وارد ماجراجویی شدند و سپس به جزایر قناری، مادیرا، آزور و کیپورد رسیدند. آنها با ایجاد بنادر تجاری در سواحل آفریقا، به اکتشاف و حتی حمله به ژاپن، آمریکای جنوبی و برزیل ادامه دادند و پایگاه هایی در آنجا ساختند.

در سال 1578 پادشاه پرتغال در یکی از نبردهای خود با اسپانیا قدرت را از دست داد. پس از آن، پرتغال تا سال 1640 تحت سلطه اسپانیا باقی ماند. در این سال پرتغال استقلال خود را بازیافت، اما هرگز به قدرت بزرگ سابق تبدیل نشد.

استقرار دولت جمهوری

در سال 1910 جمهوری خواهان پادشاه پرتغال را شکست دادند و دولت جمهوری را تشکیل دادند، اما این دولت چندان دوام نیاورد. در سال 1926 یک کودتای نظامی در پرتغال رخ داد که به حکومت جمهوری پایان داد.

پس از روی کار آمدن ارتش، یک رژیم فاشیستی شکل گرفت که در سال 1974 با انقلاب گل میخک سرنگون شد. ارمغان این انقلاب آزاد انتخاباتی حضور احزاب سیاسی متعدد و استقلال تمامی مستعمرات پرتغال بود. قانون اساسی امروز پرتغال یادگار آن زمان است.

پرتغال یکی از اعضای موسس ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و انجمن تجارت آزاد اروپا است. از سال 1986 بخشی از جامعه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا فعلی است.

جغرافیا

بر اساس نقشه، پرتغال یک ششم شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا را پوشش می دهد. پرتغال از شمال و شرق با اسپانیا و از جنوب و غرب با اقیانوس اطلس همسایه است. در غرب و جنوب غربی این کشور مجمع الجزایر آزور و مادیرا قرار دارند که بخشی از پرتغال هستند. پرتغال کشور بزرگی نیست، اما تنوع جغرافیایی زیادی دارد. از سواحل و دشت های کم ارتفاع گرفته تا رشته کوه های شیب دار استرالیا.

مردم پرتغال

بیش از 90 درصد جمعیت پرتغالی هستند و تعداد کمی از برزیلی ها، چینی ها و مهاجران سابق پرتغالی در آفریقا و آسیا در این کشور زندگی می کنند.

اکثر مردم این کشور به زبان پرتغالی صحبت می کنند و به مسیحیت کاتولیک اعتقاد دارند. جمعیت یهودیان در پرتغال بسیار کم است، زیرا در پایان قرن پانزدهم، در جریان تفتیش عقاید، یهودیان این سرزمین مجبور به تغییر مذهب یا مهاجرت شدند.

جاذبه های گردشگری پرتغال

پرتغال کشوری حاصلخیز با سواحل دیدنی و آب و هوای فوق العاده است. این کشور در تمام فصول سال میزبان گردشگران از سراسر جهان است. در زیر به معرفی جاذبه های دیدنی این کشور اروپایی می پردازیم.

1. سفر به لیسبون

لیسبون شهر زیبایی است که به محض ورود عاشق آن خواهید شد. این شهر تاریخی غذاهای خوشمزه ای دارد که حتما امتحان کنید. قلعه جورج، برج بلم و کلیساهای شهر دیدنی هستند.

برج بلم در لیسبون، پرتغال
برج بلم در لیسبون

2. صومعه باطلها

Batalha شهری است که تنها 90 دقیقه با ماشین از لیسبون فاصله دارد. صومعه باتالها در سال 2009 ساخته شد و یکی از بزرگترین شاهکارهای معماری گوتیک در اروپا است. ساخت این صومعه 131 سال طول کشید و اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

صومعه باتالها

3. مجمع الجزایر آزور

این 9 جزیره در 1500 کیلومتری لیسبون در اقیانوس اطلس قرار دارند. هر کدام از این جزایر دارای جانوران منحصربه‌فرد و سواحل جذابی هستند. این جزایر دورافتاده برای پیاده روی و سفرهای جاده ای ایده آل هستند.

مجمع الجزایر آزور

4. شهر لاگوس

لاگوس شهری است که در بین مردم این کشور به شهر مهمانی های باشکوه معروف است. در طول تابستان، جوانان پرتغالی برای جشن گرفتن در کنار سواحل آفتابی به شهر می آیند. لاگوس برای فعالیت هایی مانند موج سواری نیز عالی است. کلیساهای تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد. اولین بازار برده فروشی اروپا در سال 1444 در این شهر ایجاد شد که بقایای آن هنوز پابرجاست.

ساحل آفتابی در لاگوس

5. بندر زیبا

یکی از رنگارنگ ترین شهرهای پرتغال پورتو است. کوچه های پر پیچ و خم باریک پورتو و پله های شیب دار به رودخانه های دیدنی منتهی می شوند. قایق های تفریحی در رودخانه منتظر شما هستند.

اگر به پورتو سفر کردید، حتما از کتابفروشی Lello & Irmão دیدن کنید. این کتابفروشی سومین کتابفروشی زیبای جهان است. موزه های پورتو، دره دورو و تاکستان های این دره از دیگر مکان های دیدنی این شهر هستند که نباید از دست داد.

کتابفروشی للو و ایرمائو

6. سفر به Évora

یکی دیگر از میراث جهانی یونسکو شهر اوورا است. این شهر کوچک مجموعه ای از بناهای تاریخی زیبا را در خود جای داده است. معروف ترین بنای تاریخی این شهر معبد دیانا است که یک معبد رومی است و متعلق به قرن اول میلادی است.

نمایی از شهر Évora

7. ساختمان های مذهبی در براگا

شهر زیبای براگا در 1 ساعت شمال پورتو قرار دارد و آثار تاریخی متعددی دارد. این ساختمان ها به سبک باروک ساخته شده اند. یکی از معروف ترین مکان های دیدنی شهر، کلیسای جامع عیسی مسیح مقدسین آخرالزمان است. کلیسای جامع براگا، قدیمی ترین کلیسای پرتغال نیز ارزش بازدید دارد.

پناهگاه بوم عیسی
پناهگاه بوم عیسی

8. شهر سینترا

لرد بایرون، شاعر انگلیسی قرن هجدهم، معتقد بود که سینترا از هر نظر دلپذیرترین مکان در اروپا است. اگر در پرتغال هستید، حتما از سینترا نیز دیدن کنید. کاخ ها، مناظر و موزه های این شهر مکان هایی هستند که نباید از دست داد.

سینترای زیبا

9. معبد تومار

قلعه معبد و صومعه مسیح جاذبه بزرگ شهر تومار است. در قرن دوازدهم این صومعه مقر شوالیه هایی بود که در جنگ های صلیبی شرکت داشتند. قلعه معبد یکی دیگر از میراث جهانی یونسکو است.

نمایی از داخل صومعه مسیح

10. دانشگاه کویمبرا

شهر کویمبرا خانه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. همچنین یک کتابخانه قدیمی معروف و زیبا در کویمبرا وجود دارد که یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است. کویمبرا دارای خیابان‌های تاریخی متعدد، کلیساها و باغ‌های ایده‌آل برای قدم زدن و غوطه‌ور شدن در تاریخ این منطقه است.

کتابخانه قدیمی کویمبرا
کتابخانه قدیمی کویمبرا

سوالات متداول در مورد پرتغال

1. واحد پول پرتغال چیست؟

واحد پول پرتغال یورو است.

2. هزینه اقامت در پرتغال چقدر است؟

پرتغال یکی از ارزان ترین مقاصد اروپا است. مهاجرت به پرتغال برای کسانی که به دنبال کشوری کم هزینه هستند مناسب است.

اگر در هتل های ارزان پرتغال اقامت داشته باشید، با وسایل نقلیه عمومی به اینجا و آنجا سفر کنید و در رستوران های ارزان غذا بخورید، هزینه سفر شما بین 50 تا 80 یورو در روز خواهد بود. همچنین اقامت در هتل های مجلل و صرف غذا در بهترین رستوران های این کشور با هزینه ای در حدود 120 یورو در روز امکان پذیر است.

3. منظور از رنگ ها و نمادهای پرچم پرتغال چیست؟

رنگ قرمز پرچم این کشور نمادی از انقلاب های پیروز است و رنگ سبز پس از تولد دوباره پرچم به آن اضافه شد تا پرچم جدید ملی با پرچم سلطنتی قدیمی اشتباه گرفته نشود. 7 قلعه طلا نیز نماد قلعه هایی هستند که پس از شکست مسلمانان بازپس گرفته شدند. 5 سپر همچنین نماد 5 زخم مسیح است.

4. محبوب ترین ورزش در پرتغال چیست؟

فوتبال پرطرفدارترین ورزش پرتغال است. تیم ملی پرتغال یکی از بهترین تیم های فوتبال جهان است که البته در برخی مسابقات جهانی نتایج ناامیدکننده ای کسب کرده است. اوزیبیو، یکی از بهترین گلزنان فوتبال اروپا در دهه 1960، در لیگ پرتغال بازی می کرد. در حال حاضر کریستیانو رونالدو پرتغالی یکی از بزرگترین ستاره های فوتبال جهان است.

سایر منابع: بریتانیا


چگونه خرید کنیم - مجموعه صوتی چگونه شادتر زندگی کنیم؟

فرمول شادی و مثبت اندیشی را بیاموزید و با افسردگی خداحافظی کنید

اصول و روش های کاملا کاربردی برای یادگیری سریع و پایدار هر زبان جدید


دیدگاهتان را بنویسید