درد واژن؛ 13 علت رایج و روش های درمان آنها


درد واژن می تواند بسیار ناخوشایند باشد و باعث نگرانی برای سلامت اندام های تناسلی زنانه شود. این عارضه می تواند علت ساده ای مانند عفونت قارچی یا بیماری خطرناکی مانند آندومتریوز داشته باشد. چه درد خفیف یا شدید باشد، باید آن را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات ممکن است درد ارگان های داخلی مانند رحم یا لگن را با درد واژن اشتباه بگیرید. با ما همراه باشید تا با علل درد واژن و درمان آن آشنا شوید.

علائم درد واژن

علائم دقیق درد در واژن متفاوت است و به علت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، وستیبولیت ولوور در جایی که واژن تحت فشار قرار می گیرد درد ایجاد می کند، اما ولوودینیا باعث درد مزمن می شود و همیشه خود را احساس می کند.

بسته به بیماری، فرد ممکن است یک یا چند مورد از این علائم را علاوه بر درد واژن داشته باشد:

 • التهاب؛
 • خارش؛
 • درد عضلانی؛
 • درد همراه با احساس تپش؛
 • خشکی؛
 • درد هنگام رابطه جنسی

اگر درد واژن ناشی از عفونت باشد، می تواند با ترشحات غیر طبیعی واژن نیز همراه باشد. به عنوان مثال، ممکن است ظاهر یا بوی غیرعادی داشته باشد، که معمولاً نشانه عفونت قارچی یا باکتریایی است.

13 علت شایع درد واژن

1. عفونت قارچی

خارش و سوزش شایع ترین علائم عفونت قارچی هستند، اما می توانند دردناک نیز باشند. این مخمر داخل واژن یا مستقیماً بیرون واژن را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند باعث التهاب و قرمزی شود. همچنین این عارضه باعث ترشحات سفید رنگ و پنیری از واژن می شود.

اگرچه می توانید عفونت قارچی را با داروهای بدون نسخه درمان کنید (اگر در گذشته به آن مبتلا بوده اید، می توانید این گزینه را انتخاب کنید)، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید. متخصص زنان معاینه لگنی انجام می دهد و پماد ضد قارچ را تا رفع کامل علائم تجویز می کند. اگر تصمیم دارید خود را با داروهای بدون نسخه درمان کنید، اگر علائم شما پس از 1 هفته بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید.

2. عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن نیز می تواند باعث ناراحتی و خارش واژن شود، اما ترشحات آبکی است و بوی ماهی دارد. این عارضه زمانی رخ می دهد که باکتری های موجود در واژن بیش از حد تکثیر شوند. به طور معمول، واژن دارای باکتری های مفیدی است که آن را اسیدی نگه می دارد، اما اگر تعداد باکتری های بد از باکتری های خوب بیشتر باشد، می تواند باعث عفونت شود. هنوز دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث این عفونت می شود، اما قاعدگی و رابطه جنسی معمولاً باعث تغییر در pH واژن می شود.

برای درمان این عارضه باید با پزشک مشورت کرد و از قرص یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کرد. مصرف این داروها برای مدت کوتاه باعث بهبود کامل علائم می شود.

3. بیماری های مقاربتی

درد واژن در بیماری های مقاربتی

تبخال، کلامیدیا، سوزاک و سایر بیماری های مقاربتی می توانند باعث درد در واژن شوند، به ویژه تبخال که نسبتاً شایع است، اعصاب را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث التهاب می شود. همچنین می تواند باعث ایجاد زخم های خاصی شود که در لمس قابل مشاهده و دردناک هستند.

درد بیماری های مقاربتی معمولاً ناشی از التهاب عمومی است، زیرا باعث تورم بافت واژن می شود. این باعث درد، ناراحتی، سوزش و خارش می شود. در صورت وجود درد یا التهاب در ناحیه واژن مراجعه به پزشک و دریافت درمان مناسب ضروری است.

خوشبختانه درمان بیماری های مقاربتی کار سختی نیست و می توان با آنتی بیوتیک ها آنها را درمان کرد و با پرهیز از رفتارهای پرخطر جنسی از آنها پیشگیری کرد. کلامیدیا، سوزاک و سایر بیماری های مقاربتی با دارو از بدن خارج می شوند. تبخال قابل درمان نیست، اما می توان آن را کنترل و کاهش داد.

4. خشکی واژن

خشکی واژن ناشی از کمبود هورمون استروژن است و فقط مربوط به یائسگی نیست. استروژن یک هورمون رشد است که جریان خون واژن، ضخامت دیواره، انعطاف پذیری و روانکاری را بهبود می بخشد. اگر استروژن کافی در بدن وجود نداشته باشد، که معمولاً به دلیل استفاده از قرص‌های ضدبارداری، شیردهی و یائسگی اتفاق می‌افتد، ممکن است فرد در ناحیه واژن دچار درد شود.

اگر متوجه شدید که ترشحات واژن کاهش یافته است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این عارضه با تجویز پماد یا با تغییر روش پیشگیری از بارداری قابل درمان است.

5. رابطه جنسی

ممکن است فکر کنید که درد ناشی از آناتومی شماست، اما ممکن است این درد به دلیل رابطه با شریک جنسی شما نیز باشد. همچنین تشخیص درد واژینال و درد شکم ممکن است دشوار باشد. درد شکم می تواند در اثر نفوذ نادرست به دلیل آناتومی کوچک فرد ایجاد شود. اگر فکر می کنید علت درد شما همین است، می توانید وضعیت های بدنی و روان کننده های مختلف را امتحان کنید.

همچنین ممکن است سوراخ‌های تناسلی یا آویزهای شما یا همسرتان باعث درد شود. همچنین باید به کاندوم مورد استفاده خود توجه کنید. برخی از افراد به لاتکس حساسیت دارند که می تواند باعث خارش و درد واژن شود. برای تشخیص صحیح علت و رفع آن، بهتر است با یک متخصص زنان صحبت کنید و معاینه شوید.

6. اختلال کف لگن

این وضعیت زمانی رخ می دهد که هماهنگی و رهاسازی صحیح عضلات کف لگن برای دفع مدفوع ممکن نباشد و می تواند باعث ایجاد درد در حین رابطه جنسی شود. اختلال کف لگن می تواند به دلیل آسیب به این ناحیه، استفاده بیش از حد از عضلات، جراحی لگن، اضافه وزن و افزایش سن رخ دهد. زنان باردار نیز معمولاً به دلیل فشار زایمان طبیعی آن را تجربه می کنند، به خصوص اگر زایمان سخت یا طولانی باشد.

اگر این علائم را علاوه بر درد لگن تجربه کردید، باید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • احساس نیاز مکرر به استفاده از توالت؛
 • یبوست؛
 • حذف دشوار؛
 • از دست دادن ادرار و مدفوع؛
 • درد هنگام ادرار کردن.

اختلالات کف لگن معمولا با فیزیوتراپی درمان می شود. علاوه بر این، پزشک می‌تواند داروها و روش‌های کاهش استرس را پیشنهاد کند.

7. ولوودینیا

ولوودینیا نوعی درد مزمن واژن است که علت خاصی ندارد. حدود 9 درصد از زنان از این درد رنج می برند و معمولاً در حین رابطه جنسی یا حتی هنگام استفاده از تامپون قاعدگی ایجاد می شود. البته این دردها در برخی از خانم ها به طور ناگهانی ظاهر می شود و ربطی به رابطه جنسی یا تماس با آن ناحیه ندارد.

اطلاعات کافی در مورد ولوودینیا وجود ندارد، اما پزشکان گمان می کنند که درد ناشی از بافت عصبی اضافی در قسمت بیرونی واژن و فرج است. این ناحیه بیشتر اعصاب واژن را دارد. پس از تشخیص پزشک، این بیماری معمولاً با داروهای موضعی از جمله لیدوکائین درمان می شود.

8. اندومتریوز

اندومتریوز

آندومتریوز یکی از بیماری های عجیبی است که تشخیص آن دشوار است. به دلیل این عارضه، بافت رحم در نقاطی خارج از رحم مانند لگن، شکم و یا حتی نواحی دیگر مانند ریه رشد می کند. این بیماری 11 درصد از زنان آمریکایی در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

اندومتریوز بسیار دردناک است و باعث التهاب مزمن و زخم بافت های اطراف می شود که می تواند بسیار دردناک باشد. این درد اشکال مختلفی دارد مانند درد شدید قاعدگی، درد مزمن در ناحیه کمر و لگن، درد حین یا بعد از رابطه جنسی، درد روده و درد هنگام اجابت مزاج یا ادرار. علاوه بر این، این وضعیت باعث خونریزی یا لکه بینی بین قاعدگی، ناباروری، مشکلات گوارشی مانند یبوست، نفخ و اسهال می شود. اگر درد واژن شما با این علائم همراه باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

آندومتریوز از طریق معاینه لگن و تصویربرداری تشخیص داده می شود، اما تنها راه تشخیص قطعی آن لاپاراسکوپی است، نوعی جراحی که به پزشک اجازه می دهد تا داخل حفره لگن را ببیند. درمان آن معمولا هورمون درمانی یا جراحی برای برداشتن بافت های دردناک است.

9. بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن عفونت رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها است که باعث درد واژن می شود. این وضعیت باعث ایجاد اسکار در اندام های لگنی می شود یا می تواند باعث جوش خوردن آنها به یکدیگر شود و باعث درد و ناراحتی مزمن شود.

یکی از شایع ترین علل بیماری التهابی لگن، یک بیماری مقاربتی درمان نشده است. البته سایر عفونت ها نیز می توانند باعث آن شوند. افرادی که چندین شریک جنسی داشته اند، در گذشته بیماری التهابی لگن داشته اند، دوش واژینال انجام داده اند یا آی یو دی به مدت 3 هفته گذاشته اند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

پس از معاینه لگن و سونوگرافی برای تایید بیماری، پزشک آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز می کند. استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن را کاهش می دهد.

10. آتروفی ولوواژینال

این بیماری باعث نازک شدن، خشکی و التهاب دیواره های واژن می شود و زمانی رخ می دهد که بدن استروژن کافی تولید نکند. آتروفی ولوواژینال معمولاً پس از یائسگی و در زنان بالای 50 سال دیده می شود. علاوه بر این، زنانی که به تازگی زایمان کرده اند یا به نوزاد خود شیر می دهند نیز کاهش استروژن را تجربه می کنند. کاهش این هورمون باعث کاهش مایعات واژن و روان کننده ها می شود که اولین علامت این بیماری است.

آتروفی دریچه واژن می تواند باعث درد در هنگام ادرار یا مقاربت جنسی شود. علاوه بر درد، می تواند باعث خشکی، خارش و قرمزی واژن نیز شود. این بیماری می تواند باعث ترشحات زرد رنگ، لکه بینی یا خونریزی و احساس فشار در ناحیه واژن شود. پس از تشخیص توسط متخصص زنان، این بیماری معمولا با روان کننده ها و هورمون درمانی درمان می شود.

11. سرطان دهانه رحم

عفونت های طولانی مدت و برخی از انواع HPV علل اصلی سرطان دهانه رحم هستند. HPV شایع ترین بیماری مقاربتی در ایران است و نیمی از افراد فعال در خارج از ایران به آن مبتلا می شوند. البته تعداد کمی از این افراد به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. بهترین راه برای جلوگیری از این امر غربالگری منظم و واکسن HPV است.

درد لگن، خونریزی غیرطبیعی و ترشحات قهوه ای از علائم سرطان دهانه رحم هستند. اگر متوجه این علائم شدید و در سال گذشته آزمایش پاپ اسمیر انجام نداده اید، با پزشک خود صحبت کنید. درمان این سرطان به نوع و مرحله آن بستگی دارد و معمولاً با جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی انجام می شود.

12. ضربه بزنید

اگر به دلیل درد واژن به پزشک مراجعه کردید و مشخص شد که بیماری خاصی ندارید، خوب است اتفاقاتی که ممکن است منجر به این درد شده باشد را در نظر بگیرید و سابقه آسیب یا مشکل واژن را به پزشک اطلاع دهید. زایمان طبیعی

13. کیست بارتولین

این کیست های رایج زمانی دیده می شوند که غدد بوتولینوم مسدود شوند. غدد بوتولینوم مسئول روانکاری واژن هستند. بسیاری از این کیست ها هیچ دردی ایجاد نمی کنند و همیشه نیاز به درمان ندارند. این برجستگی های حساس در ورودی واژن یافت می شوند و به دلیل عفونت می توانند دردناک و چرکی شوند. این درد معمولا با نشستن، راه رفتن و رابطه جنسی بدتر می شود. برای کاهش درد می توانید در وان آب گرم بنشینید. اگر التهاب و درد ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است برای درمان کیست بارتولین به تخلیه جراحی یا آنتی بیوتیک نیاز باشد.

آخرین کلمه

درد واژن یک عارضه غیر طبیعی است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اکثر بیماری هایی که باعث آن می شوند به راحتی قابل درمان هستند، اما ابتدا باید به درستی تشخیص داده شوند. پیشنهاد می کنیم درد ناحیه واژن را جدی بگیرید و در صورت مشاهده هر یک از علائم بیماری های ذکر شده با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


پیوست کتاب الکترونیکی

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه خود یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.دیدگاهتان را بنویسید