در مورد لیست داروهای ناباروری مردانه و زنانه بیشتر بدانید!


وقتی در مورد لیست داروهای ناباروری صحبت می شود، منظور متخصصان باروری داروهایی است که به زن شانس باردار شدن را می دهد. اگرچه مشکل ناباروری هم مردان و هم زنان را درگیر می کند، اما ناباروری زنان درصد موفقیت بالاتری نسبت به ناباروری مردان دارد.

چگونه می توانم در کوتاه ترین زمان ممکن باردار شوم؟ 🤰

با استفاده از مسیر بارداری اپلیکیشن نعنا ظرف 2 تا 6 ماه باردار خواهید شد 😇 اکنون می توانید جنسیت نوزاد آینده خود را چه مرد و چه ماده انتخاب کنید 👶👧 همین الان اپلیکیشن نعنا را نصب کنید و شرایط شما و همسرتان مشخص خواهد شد. به صورت رایگان توسط پزشک آنالیز شود.باشید و جزئیات را بدانید.

داروهای ناباروری اغلب مسئول تحریک تخمک گذاری (آزادسازی تخمک زن از تخمدان ها) هستند و بخشی از برنامه ریزی برای بارداری هدفمند با کمک فن آوری های لقاح از جمله لقاح آزمایشگاهی (تلقیح مصنوعی).

منظور از فهرست داروهای درمان ناباروری چیست؟

به لطف فناوری های جدید در پزشکی، راه های زیادی برای باردار شدن وجود دارد که حتی اگر زوجی نتوانند از طریق رابطه جنسی و به طور طبیعی بچه دار شوند، این گزینه ها به آنها کمک می کند. یکی از این روش ها داشتن لیستی از داروهای ناباروری است.

تمام داروهای باروری باید با تجویز پزشک متخصص باروری مصرف شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) این دسته از داروهای بدون نسخه را تایید نکرده است.

ناگفته نماند که داروهای ناباروری گران هستند و بیمه همیشه این هزینه ها را پوشش نمی دهد. علاوه بر این، برخی از این داروها باعث ایجاد مشکلاتی مانند بارداری دوقلو یا چند قلو می شوند.

باید اضافه کنیم که در فهرست داروهای باروری به تنهایی یا همراه با روش های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی تجویز می شوند.

لیست داروهای ناباروری زنان

خوشبختانه، طیف گسترده ای از داروهای باروری برای زنان در بازار وجود دارد. بر اساس شرایط شما، متخصص باروری داروی مناسب را تجویز می کند که قابل خوردن (قرص) است یا باید آن را تزریق کنید.

کلومیفن سیترات

مارک کلامید کلومیفن سیترات کلومیفن سیترات از جمله داروهای توصیه شده برای باروری است که مرحله درمان را با آن آغاز می کند. دلیل محبوبیت این دارو قیمت پایین و استفاده آسان آن است. در حالی که سایر داروها گزینه های درمانی گران تری هستند.

کلامیس پرمصرف ترین دارو در لیست داروهای ناباروری است.

کلامیس پرمصرف ترین دارو در لیست داروهای ناباروری است.

مکانیسم اثر کلومیفن به این صورت است که دستور تولید LH و FSH بیشتری در بدن می دهد. این دو هورمون به تخمدان های زن سیگنال می دهند تا تخمک آزاد کنند (تخمک گذاری).

کلامیس تا حد زیادی یک داروی قابل تحمل برای بدن است. با این حال، برخی از زنان علائمی مانند تورم تخمدان ها، گرگرفتگی، درد شکم، نفخ، حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند.

لتروزول

لتروزول لتروزول با نام تجاری Femara در لیست داروهای ناباروری زنان قرار ندارد و به طور خاص برای درمان سرطان سینه تجویز می شود. اما بعداً مشخص شد که بر تحریک تخمک گذاری تأثیر می گذارد و برای این منظور تجویز می شود.

برخی از توضیحات پزشکی برای لتروزول

برند: Femara

نوع مصرف: قابل خوردن (قرص)

دسته دارویی: مهارکننده آروماتاز

عوارض جانبی شایع: گرگرفتگی، درد مفاصل، احتباس مایعات، سردرد، سرگیجه، تعریق زیاد

تخمک گذاری معمولاً پنج روز پس از دوره مصرف این دارو اتفاق می افتد. اگر بعد از اولین سیکل باردار نشدید، متخصص احتمالاً دوز را افزایش می دهد.

بر اساس گزارش های دانشکده زنان و زایمان، لتروزول ممکن است دارویی بهتر و کم خطرتر از کلومیفن در فهرست داروهای ناباروری برای زنان مبتلا به این بیماری باشد. سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS و بیماری چاقی (شاخص توده بدنی بیشتر از 30).

سایر داروهای موجود در لیست داروهای ناباروری

با توجه به سوابق پزشکی شما، متخصص باروری می تواند داروهای دیگری را برای باردار شدن برای شما تجویز کند. این داروها را بهتر بشناسید:

آسپرین– این داروی ضد التهابی را می توان با دوز کم برای زنان مبتلا به التهاب مزمن تجویز کرد. این دسته از زنان برای باردار شدن مشکل دارند یا قبلاً سقط جنین داشته اند.

هپارین هپارین– هپارین یک داروی ضد انعقاد است و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. این دارو گاهی اوقات برای لقاح زنان استفاده می شود. به گفته برخی کارشناسان، این دارو قدرت آماده سازی رحم را برای لقاح و رشد جنین دارد. یک داروی هپارین مانند Lovenox است.

پروژسترون– این هورمون احتمالا برای آن دسته از خانم هایی تجویز می شود که سابقه سقط جنین دارند یا می خواهند با این روش سقط کنند. آی یو آی یا لقاح آزمایشگاهی برای باردار شدن. پروژسترون به صورت داخل وریدی یا گاهی واژینال تجویز می شود.

در صورت وجود سابقه سقط جنین یا باروری با IUI، پروژسترون تجویز می شود.

در صورت وجود سابقه سقط جنین یا باروری با IUI، پروژسترون تجویز می شود.

استروژنخوب است بدانید که سطح پایین استروژن از تخمک گذاری جلوگیری می کند. بنابراین گاهی اوقات مکمل های تزریقی با دوز استروژن تجویز می شود.

لپرولید لوپرولید– این دارو با نام های لوپرون، الیگارد یا ویادر نیز در فهرست داروهای ناباروری زنان شناخته می شود. این هورمون تزریقی به زنان با اندومتریوز با کاهش سطح استروژن که بسیار بالاست به باردار شدن کمک می کند. ناگفته نماند که در طول درمان باعث تحریک تخمک گذاری می شود IVF سارا

لیست داروهای ناباروری مردان

در مقایسه با داروهای ناباروری زنان، داروهای کمی برای درمان وجود دارد ناباروری مردانه وجود ندارد.

درمان ناباروری مردان تنها با جراحی امکان پذیر است و درمان دارویی هیچ تاثیری ندارد. البته اگر مشکل عدم تعادل هورمونی باشد، داروهای خاصی برای تغییر سطح هورمون های مردانه و بازگرداندن باروری مردان تجویز می شود. داروهایی برای افزایش میزان تستوسترون.

باید اضافه کنیم که در لیست داروهای ناباروری داروهای مشابهی وجود دارد که برای هر دو جنس تجویز می شود. البته شواهد علمی برای نشان دادن سودمندی آن برای مردان چندان قوی نیست و برخی از متخصصان این داروها را به عنوان فهرستی از داروهای ناباروری مردان توصیه نمی کنند.

کلومیفن برای مردان

قرص کلومیفن نیز ممکن است برای درمان ناباروری مردان مفید باشد. این دارو به بهبود تولید اسپرم کمک می کند. کلامیس اساساً به مغز می گوید که سطح تستوسترون بسیار پایین است. در نتیجه بدن میزان تولید را افزایش می دهد.

عوارض جانبی رایج کلومیفن شامل سردرد، نوسانات خلقی و درد قفسه سینه است.

من با تو صحبت میکنم

تأیید اینکه شما یا شریک زندگیتان عقیم هستید، قطعاً احساس ناخوشایندی همراه با استرس زیاد در هر دوی شما ایجاد می کند. این احساس کاملا قابل درک و قابل احترام است.

اما نکته اینجاست که با وجود فناوری های جدید در علم پزشکی و به ویژه در زمینه باروری، خوشبختانه گزینه های کمکی موثری برای درمان ناباروری وجود دارد. در مرحله اول، متخصص باروری لیست داروهای ناباروری را به شما معرفی می کند و بر اساس شرایط شما داروهای ناباروری برای شما تجویز می شود. فراموش نکنید که داروهای باروری باید زیر نظر پزشک مصرف شوند.

منبع: ro.co، cofertility

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید