در هفته بیست و چهارم بارداری با چه چالش هایی روبرو خواهید شد؟ + راهنمای وضعیت مادر و جنین – نعناع


در هفته 24 بارداری، شما تقریباً در نیمه بارداری خود هستید و در واقع 5 ماه بارداری را با موفقیت پشت سر گذاشته اید. در این هفته هم مادر و هم جنین تغییرات جدیدی را احساس می کنند که یکی از مهم ترین تغییرات رشد سریع رحم مادر است که باعث می شود با رشد جنین شکم مادر بزرگتر و بزرگتر شود. در این مقاله به بررسی وضعیت جنین و مادر و چالش های مادران باردار در این هفته می پردازیم.

برنامه را دانلود کنید

اگر هنوز در اپلیکیشن نعنا برای سیکل بارداری خود به سفر نرفتید، هم اکنون می توانید با دانلود رایگان اپلیکیشن نعنا، بارداری خود را هفته به هفته پیگیری کنید.

در هفته 24 چرخه بارداری برنامه نعناع باید منتظر چه ماجراهایی باشید!

در هفته 24 چرخه بارداری برنامه نعناع باید منتظر چه ماجراهایی باشید!

وضعیت جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

خبر خوب برای مادران نگران این است که اگر به هر دلیلی جنین آنها در این هفته ها به دنیا بیاید، این امکان وجود دارد که زنده بماند زیرا ریه ها کاملاً رشد کرده اند. در واقع از این هفته جنین می تواند نفس بکشد، البته در صورت زایمان زودرس حتما باید از دستگاه و شرایط خاصی استفاده شود. اکنون وزن جنین حدود 0.5 کیلوگرم است و قد آن به 25-30 سانتی متر رسیده است. مغز کودک هنوز در حال رشد است، جوانه های چشایی، مژه ها و ابروها نیز رشد خواهند کرد.

در این هفته، کودک شما به رشد و قوی‌تر شدن ادامه می‌دهد. ممکن است کمی حرکت آن را احساس کنید و این حرکات بیشتر از قبل شود که با لگدهای مداوم تری همراه است.

همچنین ممکن است در دوره های پریود، که یکی از آن دوره های قبل از خواب است، متوجه افزایش این حرکات شوید. البته در مواقع دیگر این حرکات کمتر منظم و مداوم هستند، به این معنی که کودک شما در حال استراحت یا خواب است.

ماما در مورد نظارت بر حرکات جنین راهنمایی های لازم را به شما می دهد. بدین ترتیب می توانید تعداد حرکات و تکرار حرکات جنین را با راهنمای آن محاسبه کنید.

یکی دیگر از رویدادهای قابل توجه این هفته رشد کامل گوش داخلی نوزاد است. این عضو حرکات خود را متعادل می کند و به کودک کمک می کند تا احساس کند در کدام سمت رحم قرار دارد. بالا یا پایین

وضعیت جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

وضعیت جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

هفته 24 بارداری یعنی چند ماهگی؟

تنها چند هفته تا پایان سه ماهه دوم باقی مانده است که شامل هفته های 14 تا 27 بارداری می شود. شما تقریباً در پایان شش ماهه هستید. فراموش نکنید که روش های مختلفی برای تقسیم هفته ها به ماه وجود دارد و دانستن اینکه در کدام هفته هستید بهترین راه برای شماست که ماما به شما توضیح خواهد داد.

جسد مادر در هفته 24

با رسیدن به این هفته، ممکن است چند پوند اضافه کنید و بدیهی است که شکم شما روز به روز بزرگتر می شود. با بزرگتر شدن شکم، باید لباس بارداری گشاد بپوشید و کمربند بارداری را فراموش نکنید تا از ناحیه شکم و محل قرار گرفتن نوزاد محافظت کنید. این کمربند به خصوص در هنگام ورزش از شما محافظت می کند.

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، به حفظ یک احساس خوب جسمی و روحی در این دوران کمک می کند. همچنین تناسب اندام در دوران بارداری به کاهش وزن بعد از زایمان کمک می کند.

شایع ترین علائم در هفته بیست و چهارم بارداری چیست؟

بارداری دوران بسیار پرمشغله ای برای مادران است که هر هفته با یک سری علائم و چالش های جدید همراه است. در هفته 24، ممکن است با عوارضی مواجه شوید. اگر بخواهیم به صورت فهرستی به آنها اشاره کنیم به صورت زیر خواهد بود:

علائم کشش

این نگرانی اکثر مادران باردار است، اگرچه ترک های پوستی ممکن است خوب به نظر نرسند، اما باید بدانید که این امری اجتناب ناپذیر است که بسیاری از مادران باردار تجربه می کنند، استفاده از مرطوب کننده ها می تواند به کاهش این عارضه کمک کند، اگرچه ژنتیک و خاصیت ارتجاعی پوست شما بیشترین تأثیر را در این مورد خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر مقاله ختم بارداری را مطالعه کنید.

خارش پوست

یکی از شایع ترین عوارض این هفته از بارداری خارش پوست است که ناشی از عدم تعادل هورمونی است. بهتر است برای استفاده از داروهای مناسب برای کاهش عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید. سعی کنید همیشه پوست خود را مرطوب نگه دارید.

تاری دید

این حالت به دلیل هورمون های بارداری نیز رخ می دهد، ممکن است خشکی چشم یا تاری دید را تجربه کنید، می توانید برای کاهش این وضعیت از اشک مصنوعی استفاده کنید.

شروع تولید شیر مادر

آغوز شیر اصلی مادر است که غلیظ و به رنگ زرد است. اگر در این هفته احساس می‌کنید نوک سینه‌هایتان خیس می‌شوند، نگران نباشید، شما در حال آماده شدن برای شیر دادن به نوزادتان هستید و این مرحله‌ای از رشد تولید شیر در سینه مادر است.

انقباضات گاه به گاه براکستون هیکس

رحم همچنین برای زایمان و دردهای خفیف گاه به گاه که به نام شناخته می شود آماده می شود انقباضات براکستون هیکس نشانه آن است. این دردها طبیعی است و جای نگرانی نیست، اما اگر دردها طولانی شد یا حتی در حالت استراحت ادامه پیدا کرد، باید به پزشک مراجعه کنید.

كمر درد

کمردرد یکی از شایع ترین علائم در هفته بیست و چهارم بارداری است

کمردرد یکی از شایع ترین علائم در هفته بیست و چهارم بارداری است

فشار اضافی که رحم در حال رشد به بدن وارد می کند و به هم خوردن مرکز ثقل بدن باعث ایجاد این کمردردها می شود. این شایع ترین عارضه بارداری در هفته های آینده خواهد بود. اما اگر کمردرد بسیار شدید و درد آزاردهنده است، می توانید به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید صاف بنشینید، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید، از بالش یا بالش مخصوص برای حمایت از کمر خود استفاده کنید. خم نشوید و سعی کنید همیشه وضعیت بدنی خوبی داشته باشید.

یبوست

یبوست یکی از شایع ترین عوارض بارداری در بسیاری از مادران باردار است که برای پیشگیری از این عارضه و یا کاهش عوارض آن، رعایت رژیم غذایی سرشار از فیبر و سبزیجات ضروری است. مقدار زیادی آب بنوشید و برای ورزش های سبک و پیاده روی به پزشک مراجعه کنید. تغییر سبک زندگی می تواند به کاهش این عارضه کمک کند. یبوست به دلیل مصرف آهن در دوران بارداری نیز ممکن است رخ دهد، اما بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید و هرگز بدون مشورت پزشک مصرف ویتامین های دوران بارداری را قطع نکنید.

درد رباط گرد

چنین دردی را در یک یا هر دو طرف شکم یا ناحیه باسن تجربه خواهید کرد. این درد به درد رباط گرد معروف است که در دوران بارداری بسیار شایع است. این درد به این دلیل است که رباط هایی که رحم را در جای خود نگه می دارند شل و کشیده می شوند.

انجام حرکات کششی ملایم و حرکت آهسته می تواند به کاهش درد کمک کند. اما اگر درد از بین نرفت و شدیدتر شد یا با علائمی مانند تب یا خونریزی همراه شد، باید فورا با ماما تماس بگیرید.

مشکلات خواب

شکم بزرگتر مانع از داشتن وضعیت خواب خوب می شود. طبیعتا بالش های مناسب برای خواب در دوران بارداری برای این مواقع طراحی شده است. بهتر است به یک طرف بخوابید و زانوهای خود را خم کنید و بالشی بین پاها و دیگری را زیر شکم خود قرار دهید تا حالت حمایتی بیشتری ایجاد کنید.

عدم تعادل و سرگیجه

شکمی که مدام بزرگتر می شود باعث می شود توزیع وزن طبیعی نداشته باشید. بنابراین کمی تعادل خود را از دست خواهید داد. مهمتر از همه، تغییرات در گردش خون می تواند باعث سرگیجه شما شود. بنابراین با حرکت آهسته، به خصوص هنگام ایستادن یا تغییر وضعیت، این شرایط جدید را مدیریت و کاهش دهید.

نوشیدن آب زیاد و حفظ تهویه مطبوع نیز به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید. هر زمان که احساس سرگیجه کردید، به پهلو دراز بکشید. اگر شرایط شما را نگران می کند، با ماما صحبت کنید.

حرف آخر: در هفته بیست و چهارم بارداری چه باید کرد؟

– احتمالا دیگر احساس بارداری نمی کنید و اشتهایتان افزایش می یابد، بهتر است از یک رژیم غذایی مغذی و مفید بهره ببرید که انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را تامین می کند، البته باید مراقب افزایش وزن در دوران بارداری نیز باشید. بهتر است از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

– احتمالاً پزشک در این هفته آزمایش تحمل گلوکز را تجویز می کند، این آزمایش برای غربالگری دیابت بارداری از هفته 24 تا هفته 27 بارداری انجام می شود. که شامل یک آزمون چند ساعته است. حدود 10 درصد از مادران باردار ممکن است دیابت بارداری داشته باشند، اگرچه این بیماری پس از زایمان برطرف می شود، اما می تواند خطراتی از جمله زایمان زودرس در دوران بارداری را به همراه داشته باشد.

– ورزش منظم و پیاده روی را فراموش نکنید، اگر مشکل خاصی ندارید می توانید به طور منظم تمرین کنید، البته باید توجه داشته باشید که ورزش باید با اجازه پزشک متخصص خود و زیر نظر یک مربی متخصص کامل انجام شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله بدنسازی در دوران بارداری را مطالعه کنید.

منبع: نوازش

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید