دلایل ترکیه برای ناامن نگه داشتن شمال عراق و سوریه / تاثیر تشدید تنش با بغداد بر صنعت گردشگری و اقتصاد آنکارا


دلایل ترکیه برای ناامن نگه داشتن شمال عراق و سوریه / تاثیر تشدید تنش با بغداد بر صنعت گردشگری و اقتصاد آنکارا

تحلیلگر مضامین منطقه گفت: رئیس جمهور ترکیه در شرایط خطرناکی قرار دارد و سعی می کند سناریویی را با فاز ناسیونالیستی به راه بیندازد و اوضاع را به نفع خود در داخل و خارج کنترل کند.


صباح زنگنه، تحلیلگر منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، در تحلیل پیامدهای حمله ترکیه به دهوک و استراتژی آنکارا در شمال عراق و سوریه گفت: ترکیه در تلاش است شمال عراق و سوریه را حفظ کند و به نوعی سیاست اتخاذ شده در قبرس شمالی در این دو منطقه اجرا شده است. بر این اساس، تمام اقدامات ترکیه در شمال عراق و سوریه را باید در قالب تسلط بر این دو منطقه دید. زیرا آنکارا می خواهد این روند را ادامه دهد و هر یک از مناطق مذکور را به عمق خاک خود الحاق کند. از سوی دیگر، ترکیه در سوریه به صورت دوجانبه عمل می کند. یعنی از یک سو دیوار حائل بین خود و کردهای سوریه را تکمیل می کند و از سوی دیگر از گروه های تروریستی و تکفیری که سال ها خون مردم بی گناه را بر زمین می ریزند، حمایت می کند.


وی ادامه داد: در شمال عراق نیز همین رویه در حال انجام است و او موضوع نفت را در دستور کار قرار داده و کردهای عراقی را هدف قرار داده است و همزمان در آنکارا و استانبول چون احزاب اپوزیسیون اردوغان کنترل شهرداری را در اختیار دارند، آنها را در دستور کار قرار داده و کردهای عراق را هدف قرار داده است. اردوغان خود را در یک محور خطرناک می بیند و از این رو سعی می کند سناریویی را با فاز ناسیونالیستی به راه بیندازد و اوضاع را در داخل و خارج به نفع خود کنترل کند در این میان باید توجه داشت که ترکیه به نوعی کردها را تحت عنوان مقابله با تهدید امنیت ملی هدف قرار می دهد و این چالش را به خودی خود یک چالش بزرگ می نامد. آنکارا در پی آن است که چالش های کردها را بیش از گذشته برجسته کند تا در نهایت بتوانید از آنها در داخل استفاده کنید و وضعیت را به نفع خود تغییر دهید.


این کارشناس مسائل سیاسی گفت: توجه داشته باشید که کردهای ترکیه به نوعی در یکسری مشکلات خاص قرار دارند و در کنار این مشکلات، ترکیه و دولت آن نیز با کسری بودجه و مشکلات زیادی مانند تورم و کاهش ارزش لیر مواجه هستند. همه مولفه ها زندگی در جامعه ترکیه را بسیار دشوارتر از گذشته کرده است و مطمئناً در انتخابات آتی اردوغان را تحت الشعاع قرار خواهند داد. در همین حال، حملات اخیر ترکیه به شهر دهوک در شمال عراق، عراقی ها را به واکنش رادیکال سوق داده است و بر این اساس، فکر می کنم این روند رادیکال علیه ترکیه ادامه خواهد داشت و ممکن است تشدید شود.


وی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر این درگیری می تواند بر ورود گردشگران عراقی به ترکیه تاثیر بگذارد و این مشکل می تواند وضعیت اقتصادی ترکیه به ویژه گردشگری این کشور را تحت الشعاع قرار دهد. از منظر دیگر عدم ورود کالاهای ترکیه به عراق می تواند مشکل آنکارا را دوچندان کند و اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار دهد. اما مشکل اینجاست که به نظر من در پشت پرده این پرونده، مقامات عراقی و ترکیه ای در حال هماهنگی با یکدیگر هستند. به گونه ای که حتی در اظهارات برخی از آنها اشاره ای به کشور ترکیه و مقصر این کشور در بمباران شمال عراق نشده بود. همچنین لازم به ذکر است که آنکارا همچنان در این زمینه به آب عراق و دجله نیاز دارد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید