دلایل تشدید اعتراضات مردمی در لیبی / سناریوی آمریکا و ناتو برای انتخابات طرابلس


دلایل تشدید اعتراضات مردمی در لیبی / سناریوی آمریکا و ناتو برای انتخابات طرابلس

این کارشناس مسائل آفریقا گفت: لیبی دارای میادین نفتی بزرگی است و اکنون که تاثیر بحران اوکراین بر انرژی تشدید شده است، غرب در تلاش است تا صحنه سیاسی این کشور را مهندسی کند.


«جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل آفریقا در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن تشریح دلایل اعتراضات در لیبی و میزان تداوم اختلافات بین سیاستمداران این کشور گفت: اعتراضات در لیبی و … آتش زدن پارلمان توبراق که در شرق این کشور قرار دارد به نوعی نشان می دهد که مردم مقصر اصلی هستند، این روند و وضعیت فعلی لیبی مورد توجه دولتمردان کشورشان است. پس از سقوط قذافی و هرج و مرج این کشور، واقعاً شاهد یک وضعیت ملتهب و سردرگم هستیم و اکنون این اختلاف به حدی افزایش یافته است که عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر فعلی لیبی، و فتحی پاشاقا، که خود را رئیس دولت نامید، با یکدیگر درگیر شدند، به یک درگیری عمومی و سیاسی تبدیل شد که بحران را تشدید کرد. توجه داشته باشید که در دسامبر، دولت الدبیبه توسط مجلس سرنگون شد، اما در نهایت به کار خود ادامه داد.


وی ادامه داد: آنچه در خصوص تفاوت این دو باید مورد توجه قرار گیرد این است که الدیبیه از سوی جامعه ملل به عنوان نخست وزیر لیبی به رسمیت شناخته شده است و به همین دلیل می بینیم که وی در حال حاضر در ساختار سیاسی جهان لیبی و لیبی حمایت می شود. تنها راه برون رفت از بحران کنونی را برگزاری انتخابات اعلام کرده است. در این میان باید توجه داشت که لیبی در واقع یک پرونده چند وجهی تلقی می شود و برای این امر می بینیم که جهان غرب به دنبال آن است تا بر اساس سناریویی که برای خود در نظر گرفته است، هر چه زودتر شرایط را پیش ببرد. به عبارت دیگر، کشورهای اروپایی و آمریکایی همچنان معتقدند که باید دولتی در لیبی وجود داشته باشد که بتواند با آنها هماهنگ و همکاری کند.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: یکی از دلایلی که غربی ها سعی می کنند به هر دلیلی لیبی را زیر چتر نگه دارند، وجود نفت غنی در این کشور است که باید آن را یکی از بهترین روغن های دنیا از نظر خلوص و ترکیب دانست. به همین دلیل اکنون که آمریکا و اروپا پس از بحران جنگ در اوکراین با مشکل خرید و خرید نفت مواجه شده اند، چشم طمع به نفت لیبی و دیگر کشورهای عربی و آفریقایی دارند. زیرا نیاز آنها به دلیل بحران انرژی افزایش یافته است. بر این اساس آمریکا تلاش می کند تا اوضاع سیاسی لیبی را به گونه ای پیش ببرد که در نهایت بحث برگزاری انتخابات در این کشور اجرایی شود. این روند در پشت پرده به نوعی به ما نشان می دهد که وضعیت این کشور بحرانی تر از گذشته خواهد شد.


گنادباشی افزود: متأسفانه وضعیت اقتصادی و معیشتی لیبی به شدت تحت تأثیر باندهای سیاسی قرار گرفته است و جالب است بدانید که روند سیاسی در این کشور نیز با پیچیدگی های زیادی مواجه است. از این رو مردم لیبی از زمان مرگ قذافی منتظر بهبود وضعیت و زندگی خود هستند که نه تنها اتفاق نیفتاده، بلکه بحران در حال بدتر شدن است. این وضعیت اکنون به جایی رسیده است که مردم در اکثر شهرهای لیبی تظاهرات گسترده ای را آغاز کرده اند و ادامه سردرگمی سیاسی می تواند آنها و رفتار آنها را رادیکال تر کند. ریشه این مشکلات عدم برگزاری انتخابات در لیبی است. زیرا کشورهای درگیر در این پرونده اختلافات جدی بین خود دارند.


وی در پایان تاکید کرد: اختلافات کشورهای درگیر در پرونده لیبی تنها مربوط به همسایگان این کشور نیست، بلکه کشورهای اروپایی در این روند مشکل ایجاد کرده و درگیر پرونده لیبی هستند و از سوی دیگر از سوی دیگر کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، این روند باعث ایجاد فضای درگیری در داخل لیبی شده است. همه بازیگران اصلی در این پرونده تلاش می کنند تا منافع خود را به بالاترین حد ممکن برسانند و ترکیه یکی از آنهاست و بر این اساس شرایط کنونی به ما نشان می دهد که تقابل و تعدد منافع در لیبی منجر به ایجاد شرایط شده است. اینجا. علاوه بر این، حضور ناتو در شمال آفریقا ممکن است به نوعی نشان دهد که پرونده لیبی برای مدت طولانی در فضای مبهم باقی خواهد ماند و شاید انتخابات بتواند این وضعیت را بهبود بخشد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید