دلایل و روش های قاچاق نفت سوریه توسط بازیگران آمریکایی/دولتی و غیر دولتی دخیل در سرقت نفت واشنگتن از منطقه


دلایل و روش های قاچاق نفت سوریه توسط بازیگران آمریکایی/دولتی و غیر دولتی دخیل در سرقت نفت واشنگتن از منطقه

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: استفاده از تحرکات تروریستی مانند داعش در مناطق نفت خیز سوریه ابزاری برای تسلط بر این منابع است که البته آمریکایی ها نیز از آن برای ادامه حضور خود در منطقه استفاده می کنند.


«صباح زنگنه» کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن تشریح ابعاد و دلایل قاچاق نفت سوریه توسط آمریکا، نقش آمریکا در منطقه را عمدتا مبتنی بر استثمار دانست. منافع و منابع نفتی کشورهای غرب آسیا. یادآور می‌شویم که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا دلیل حمله آمریکا به عراق را دسترسی به نفت این کشور اعلام کرد و ما برای تضمین منافع و هزینه‌هایی که از سال 2003 در این کشور انجام داده‌ایم. ما به نفت عراق وابسته بوده ایم و روی استفاده از آن به نفع خود تمرکز کرده ایم. سیاست مذکور از زمان بوش پسر در سوریه و عراق دنبال می شود و در یمن نیز تلاش می کنند این مشکل را اجرا کنند. تا جایی که نیروهای نظامی آمریکا در مناطق نفت خیز یمن مستقر هستند و چشم به منابع طبیعی این کشور دارند.


وی ادامه داد: اما وضعیت سوریه کمی پیچیده است. زیرا منابع نفتی سوریه عموماً در منطقه شمال شرق و در مرز مشترک با این کشور عراق وجود دارد و به همین دلیل پس از غارت، نفت این کشور را به سمت مرزهای مشترک این کشور با عراق هدایت می کنند. که اتفاقاً در ترکیه نیز حضور دارد، در آنجا حضور دارد و این وضعیت را مشاهده می کند و در روند فروش نفت سوریه نیز فعالیت می کند. بخشی از این نفت با اسکورت و حفاظت داعش قاچاق می شود سپس به مرز عراق و سوریه منتقل می شود و از آنجا به موصل و اقلیم کردستان عراق و حتی استان الانبار منتقل می شود. مقداری از این نفت در آنجا مصرف می شود و بخشی دیگر از طریق کردستان عراق به ترکیه منتقل می شود و از ترکیه به مناطق هدف آمریکا قاچاق می شود و پول آن به صورت فیزیکی یا مدل های دیگر دریافت می شود.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: توجه داشته باشید که در این روند استفاده از جریان های تروریستی در این مناطق و استقرار عناصر داعش و دیگر جریان های تندرو ابزاری برای تسلط بر نفت سوریه است و آمریکایی ها نیز از این ابزار برای ادامه حضور خود در سوریه استفاده می کنند. منطقه ای که سوریه از آن استفاده می کند، این روند از سال 2012 ادامه داشته است و تنها در برخی مواقع دارای نوسان بوده است. این پروژه بزرگی است که در آن آمریکایی ها سعی می کنند از همه عناصر دولتی و غیردولتی به نفع خود استفاده کنند و نفت سوریه را غارت کنند. این در حالی است که قاچاق نفت یا سرقت نفت توسط آمریکایی ها در شمال شرق سوریه بی سابقه است، اما حجم جمع آوری شده نسبت به گذشته افزایش یافته است که حکایت از سناریوی جدیدی دارد و شاید در برخی جاها به پرونده مربوط می شود. اوکراین و بحران انرژی ناشی از آن.


وی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم این روند به احیای شبکه قاچاق و تروریست در منطقه کمک می کند و می تواند دوباره آن را تقویت کند. این مسیر به نوعی نشان می دهد که حاکمان و بازیگران غیردولتی همچنان این روند را طی می کنند و شبکه گسترده ای از فساد را در این مسیر هدایت می کنند. در این میان و با توجه به تشدید قاچاق نفت، سوریه باید به دنبال راه حلی قانونی فراتر از محور سیاسی باشد و اقدام آمریکا را به عنوان دزد منابع نفتی خود در دیوان بین المللی دادگستری دنبال کند. راه دوم، اقدام نظامی برای بیرون راندن نیروهای اشغالگر (تروریست ها یا سربازان ترک و آمریکایی) از آنجاست و همچنین باید اولویت های خود را در مبارزه با قاچاق نفت توسط ایالات متحده و متحدانش دولتی مشخص کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید