دلایل و پیامدهای خروج اوکراین از توافق هسته ای با روسیه / ابعاد جنگ روانی کی یف علیه مسکو با محوریت نیروگاه زاپوریژیا


دلایل و پیامدهای خروج اوکراین از توافق هسته ای با روسیه / ابعاد جنگ روانی کی یف علیه مسکو با محوریت نیروگاه زاپوریژیا

کارشناس مسائل اروپا گفت: غرب با اعزام تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد به دنیا بگوید که ما همچنان به حمایت از کی یف برای تضمین منافع خود ادامه می دهیم.


«مرتضی مکی» کارشناس مسائل اروپا در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن تشریح دلایل و پیامدهای خروج اوکراین از توافق هسته ای با روسیه گفت: پس از اعلام استقلال اوکراین در دهه 1990، این کشور به یکی از کشورهایی که کلاهک هسته ای در خاک خود داشتند و به همین دلیل تصمیم گرفته شد که این کلاهک ها را به روسیه تحویل دهند. در همین حال، بحث همکاری های هسته ای بین دو طرف شکل گرفت و از سوی دیگر، از آنجایی که برق اوکراین از طریق نیروگاه هسته ای تامین می شد، این همکاری برای اوکراین و روسیه بسیار حائز اهمیت بود و هر دو طرف برای پیشرفت تلاش کرده اند. همکاری هسته ای بین آنها مانند گذشته است. . اما اکنون که روسیه به اوکراین حمله کرده است، همه این همکاری ها به نوعی از بین رفته یا حداقل به پایین ترین سطح رسیده است. به همین دلیل است که شاهد یک جنگ تمام عیار بین دو طرف هستیم.


وی ادامه داد: واقعیت این است که علاوه بر جنگ نظامی در اوکراین، شاهد جنگ روانی همه جانبه در این کشور نیز هستیم. اینکه اکنون اوکراین اعلام می کند که از توافقنامه همکاری هسته ای با روسیه خارج می شود، واقعاً موضوع مهمی است، اما باید درک کرد که رئیس جمهور اوکراین با اعلام این خبر می خواهد به دولت های غربی به ویژه ایالات متحده هشدار دهد. تا به هیچ وجه اوضاع را به ضرر کیف بدتر نکند. باید درک کنیم که همه کشورهای اروپایی هنوز فاجعه چرنوبیل را به عنوان یک رویداد تلخ در تاریخ خود به یاد می آورند و به همین دلیل پس از رویارویی روسیه و اوکراین در مورد نیروگاه اتمی زاپوریژیا، کانال های سیاسی برای آرام کردن مسکو فعال شدند. .


این تحلیلگر سیاسی گفت: در این میان مسکو نیز به هر طریق ممکن سعی در کنترل اوضاع دارد. چرا که واقعاً اگر در جریان درگیری بین دو کشور به یکی از راکتورهای نیروگاه اتمی زاپوریژیا ضربه بخورد یا در هر صورت شاهد انتشار مواد یا زباله های هسته ای باشیم، فاجعه عجیبی رخ خواهد داد که در موارد مختلف نمی توان از عواقب آن جلوگیری کرد. ابعاد، و ما نیز ممکن است چیزی شبیه چرنوبیل را ببینیم. بر این اساس، من معتقدم روس‌ها می‌خواهند نشان دهند که سخنان ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین چقدر متفاوت و اشتباه است و برای این منظور تلاش می‌کنند چشم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به این پرونده باز کنند. نیروگاه زاپوریژیا


وی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس جمهور اوکراین اعلام می کند که از توافقنامه همکاری هسته ای با روسیه خارج شده است که دقیقاً همان کاری است که مسکو در مورد آن مانور رسانه ای و سیاسی انجام می دهد تا در نهایت اوضاع را کنترل کند و کی یف را در میانه میدان قرار دهد. این بحران در برابر غربی ها وجود دارد. اینکه می‌بینیم تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رهبری رافائل گروسی وارد اوکراین می‌شود، دقیقاً نشان می‌دهد که غرب در این مورد دقیقاً به دنبال چه چیزی است تا به جهان بگوید ما به حمایت از کی‌یف برای تأمین منافع خود ادامه می‌دهیم، اما به هر حال غرب می‌داند. که اگر اتفاقی بیفتد اگر نیروگاه Zaporizhia سقوط کند، بدون شک اروپا که در مجاورت اوکراین است نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر باید مشخص شود که این نیروگاه بخشی از برق اوکراین را تامین می کند و در شرایط فعلی و با نزدیک شدن به فصل سرما نباید بحران جدیدی رخ دهد. زیرا طرف های درگیر فرصتی برای ادغام مجدد ندارند. بنابراین باید منتظر ماند و دید که وضعیت چگونه پیش خواهد رفت و جامعه جهانی چگونه می خواهد به این چالش خطرناک رسیدگی کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید