دوستیابی آنلاین؛ مزایا، معایب + 5 نکته کاربردی


اینترنت بیش از 2 دهه است که در زندگی ما بافته شده است. با تلفن همراه، اینترنت بیش از هر زمان دیگری در دسترس است و بخش قابل توجهی از زندگی کاری و اجتماعی ما صرف صفحات فضای مجازی می شود. با این حال، هنوز نگرش منفی نسبت به دوستیابی آنلاین وجود دارد. با این حال، بسیاری از ما شک داریم که دوستی های مجازی واقعی هستند. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب دوستیابی آنلاین می پردازیم. پس راهکارهایی برای یافتن دوست مناسب در فضای مجازی ارائه می دهیم.

آیا دوستی مجازی به اندازه دوستی واقعی معتبر است؟

پاسخ بله است. هیچ کس نگفته است که دوستی باید خارج از فضای مجازی باشد. می توانید در فضای مجازی با فردی دوست شوید. گاهی اوقات این پیوند عمیق‌تر از پیوند شما با دوستان دور و دراز است، زیرا اینترنت به مردم اجازه می‌دهد نظرات، سلیقه‌ها و نگرش‌های خود را با ما به اشتراک بگذارند. در نتیجه می توانیم افرادی مثل خود را بدون محدودیت فیزیکی پیدا کنیم.

آبان عطار

البته دوستیابی آنلاین مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

مزایای دوستیابی آنلاین

۱. افرادی را با علایق مشترک پیدا کنید

فضای مجازی به افراد با علایق مشترک اجازه می دهد تا دور هم جمع شوند. در اینترنت، گروه ها و انجمن های زیادی در مورد موضوعات مختلف فعال هستند. با عضویت در این گروه ها می توانید افرادی با علایق و دغدغه های مشترک پیدا کنید.

اگرچه دوستی محدود به علایق مشترک نیست، اما وجود نقاط مشترک آغاز گفتگو و دوستی است.

۲. ارزان باشد

برخلاف دوستیابی در دنیای واقعی که باید در برنامه های مختلف شرکت کنید، قرار آنلاین روشی ارزان است. شما می توانید در هر زمان با دوست مجازی خود چت کنید.

البته این بدان معنا نیست که هنگام ملاقات با دوست واقعی خود باید پول خرج کنید، اما فعالیت های مشترک با دوستان واقعی در هر صورت هزینه بیشتری دارد.

۳. صمیمیت سریعتر

وقتی دو نفر در دنیای واقعی با هم آشنا می شوند، مدتی طول می کشد تا یخ بین آنها آب شود و با هم دوست شوند. در اینترنت، این فرآیند سریعتر و راحت تر اتفاق می افتد. چون زمان کافی برای ارسال پیامک و تفکر در مورد کلمات خود دارید. همچنین، با بررسی صفحه کاربری همکار، می توانید به سرعت نقاط مشترکی را برای باز کردن گفتگو پیدا کنید.

۴. قرار آنلاین سریعتر از دوستیابی واقعی است

یکی دیگر از مزایای دوستیابی آنلاین، سرعت دوستی با دیگران است. مردم راحت تر در فضای مجازی درباره خودشان صحبت می کنند. در شبکه های مجازی از عیوب، ویژگی های شخصیتی، تجربیات زندگی و مواردی از این دست می نویسند. در نتیجه، با بررسی صفحه آنها، برخی از ویژگی های آنها را سریعتر کشف خواهید کرد. این در حالی است که در دنیای واقعی ممکن است فرد نتواند آنطور که می خواهد خود را بیان کند.

۵. امکان یافتن دوستان از سراسر جهان

دوستیابی آنلاین از سراسر جهان

با توجه به گستردگی فضای مجازی می توانید دوستانی از سراسر دنیا پیدا کنید. البته به شرطی که به 1 یا 2 زبان خارجی مسلط باشید. دوستی با افراد مختلف در سایر نقاط جهان، امکان ملاقات حضوری را محدود می کند، اما این دانش می تواند یک تجربه آموزشی باشد. از این طریق با فرهنگ ها و نگرش های مختلف آشنا می شوید و این امر بر رشد عاطفی و فکری شما تأثیر مثبت می گذارد.

۶. انواع حالت های ارتباطی

لازم نیست فقط با دوستان مجازی چت کنید. می توانید با آنها تماس تصویری یا تماس صوتی برقرار کنید. اگرچه این روش ها جایگزین کاملی برای یک ملاقات واقعی نیستند، اما تنوع روش های ارتباطی را می توان یکی از مزیت های دوستی مجازی دانست.

معایب دوستیابی آنلاین

۱. دشواری تبدیل دوستی مجازی به دوستی در دنیای واقعی

حتی اگر دوست مجازی شما چند ساعت با شما فاصله داشته باشد، ممکن است ملاقات با او آسان نباشد. هر دوی شما مشغول کار و زندگی هستید و ممکن است پیدا کردن زمان برای ملاقات سخت باشد.

2. احتمال ایجاد بیشتر سوء تفاهم در فضای مجازی

امکان برقراری تماس تصویری از طریق اینترنت وجود دارد، اما این گزینه همیشه در دسترس نیست. در نتیجه، کل ارتباطات ممکن است به چت محدود شود. مشکل چت این است که نمی تواند احساسات را به درستی منتقل کند. اگرچه شبکه های اجتماعی با اختراع ایموجی های مختلف سعی در رفع این ضعف داشته اند، اما هنوز هیچ چیز جای ارتباط چهره به چهره را نمی گیرد. از طرف دیگر، گرامر ضعیف می تواند باعث انتخاب کلمه و عبارت نامناسب شود و پیام به درستی منتقل نشود.

همه اینها دست به دست هم می دهد تا طرف مقابل را نادرست درک کند. شاید می خواستید پیام عاشقانه بفرستید، اما واکنش طرف مقابل شما را ناراحت می کند. دلیلش این است که او احتمالاً قصد شما را اشتباه متوجه شده است.

3- سخت بودن آشتی و جبران

زمانی که برای مدت طولانی با فردی آنلاین دوست شده باشید، مانند دنیای واقعی احتمال دعوا و تنش وجود دارد. در دنیای واقعی، وقتی از دست دوست خود عصبانی می شوید، می توانید پس از مدتی به سراغ او بروید. اما در اینترنت اینطور نیست. ممکن است وسط دعوا شما را منجمد کند، به سراغ دیگری برود و شما را فراموش کند. سهولت دسترسی به مسدودسازی در فضای مجازی یکی از خطرات و معایب این گونه دوستی هاست. شاید دیگر به آن نرسید یا برعکس به دستتان نرسد.

۴. غیبت ناگهانی

بدترین نقطه ضعف قرار ملاقات آنلاین افرادی است که ناگهان ناپدید می شوند. به احتمال زیاد بسیاری از ما تجربه کرده ایم که طرف مقابل برای مدتی می آید، با ما ارتباط برقرار می کند و کم کم به شما نزدیک می شود. بعد ناگهان یک روز از او خبری نشد. در هیچ کجای فضای مجازی نمی توانید آن را پیدا کنید.

۵. شخصیت های جعلی

تقلب یکی از معایب دوستیابی آنلاین است

یکی دیگر از خطرات دوستیابی آنلاین وجود شخصیت های جعلی است. اگرچه افراد می توانند خود واقعی خود را تا حدودی در دنیای واقعی پنهان کنند، اما انجام این کار در فضای مجازی بسیار ساده تر است.

افراد در فضای مجازی می توانند هر طور که می خواهند خودشان را معرفی کنند. در نتیجه، یک فرد می تواند خود را بهتر یا حتی بدتر از آنچه هست نشان دهد. این مشکل شناخت افراد را سخت و پیچیده می کند و خطر آشنایی در فضای مجازی را بیشتر از قرار در دنیای واقعی می کند.

نکات دوستیابی آنلاین

۱. در شبکه مناسب شما حضور داشته باشید

اینترنت پر از شبکه ها، انجمن ها، گروه ها و بخش های مختلف است. البته، در این دنیای بزرگ و شلوغ نمی توانید دوستان خود را جستجو کنید، بنابراین بهتر است روی یک یا دو شبکه که دوست دارید تمرکز کنید.

به عنوان مثال، شاید بخواهید با یافتن دوستان مناسب در کار و تحصیل پیشرفت کنید. در این صورت، شبکه ای مانند لینکدین برای شما مناسب تر است. شاید بخواهید با به اشتراک گذاری ویدیوهای داغ دوست شوید. در این مورد، تیک توک، یوتیوب و حتی اینستاگرام برای شما مناسب تر هستند. بسته به علاقه شما و نوع دوستانی که به دنبال آن هستید، باید شبکه اجتماعی مناسب را پیدا کنید و وقت خود را به آن اختصاص دهید.

۲. با مدیریت لایک و کامنت خود را به افراد مورد علاقه خود معرفی کنید

در شبکه های اجتماعی بزرگی مانند اینستاگرام و توییتر، لایک ها و کامنت ها و حتی بازدید شما از صفحات مختلف به الگوریتم هوشمند این شبکه ها اجازه می دهد تا محتوای مورد علاقه خود را شناسایی و به شما نشان دهد. بنابراین، اگر می خواهید خود را در معرض محتوای مورد نظر و در نتیجه در معرض انتشار دهندگان آن محتوا قرار دهید، به آنچه دوست دارید، کجا نظر می گذارید و چه محتوایی را می بینید توجه کنید.

۳. مهربان باشید و سوالات درست بپرسید

چگونه در فضای مجازی دوست پیدا کنیم؟

اکنون که خود را در معرض افراد همفکر خود قرار داده اید، زمان آن رسیده است که گفتگو را با ایجاد یا واکنش به محتوای مناسب آغاز کنید. در این مرحله ارسال پیام های شخصی به افراد چندان مناسب نیست. آنها شما را نمی شناسند و به پیام خصوصی شما پاسخ نمی دهند.

بهترین راه شبکه سازی است. به تدریج محتوای مناسب را منتشر کنید. به دیگران اجازه دهید افکار، نظرات و نگرش های شما را بدانند. از طرفی نسبت به محتوای دیگران واکنش مناسب نشان دهید. این پاسخ مناسب می تواند با سؤالات، تمجید منطقی و بازخورد آغاز شود. بهتر است در ابتدای آشنایی از مطالب افراد انتقاد نکنید، زیرا آنها شما را نمی شناسند و حتی اگر نیت شما خوب باشد، ممکن است بد به نظر برسند.

یادتان باشد که خیلی به خودتان سخت نگیرید. بسیاری از افراد ممکن است تلاش های شما برای برقراری ارتباط را نادیده بگیرند. تحت کنترل شما نیست. شما نباید خود را به خاطر این موضوع سرزنش کنید.

۴. اجازه ندهید فضای مجازی بر رفتار شما تأثیر بگذارد

اینترنت می تواند بدترین ویژگی های شخصیتی را در افراد تقویت کند اگر به آنها اجازه دهید! کم نیستند افرادی که روز خود را به تمسخر دیگران یا تخریب آنها در فضای مجازی می گذرانند. انجامش نده. بد صحبت کردن و درگیر شدن با دیگران در مورد مسائل مختلف کمکی به شما نخواهد کرد.

سعی کنید تا حد امکان از درگیری و تنش پرهیز کنید و اطراف خود را با افراد مهربان محاصره کنید. این بدان معنا نیست که شما فقط باید با افراد همفکر دوست باشید. اما با مخالفان خود مهربان و مودب باشید.

۵. اگر می خواهید دوستی مجازی خود را به دنیای واقعی ببرید

دوستی آنلاین برای بسیاری از افراد به اندازه دوستی در دنیای واقعی واقعی نیست، زیرا بسیاری از ما هنوز تعریف سنتی دوستی را در ذهن داریم.

مجازی ماندن برخی دوستی های مجازی اشکالی ندارد. گاهی اوقات امکان ملاقات با دوست مجازی شما وجود ندارد. با این حال، در صورت امکان، می توانید دوستی مجازی را به دنیای واقعی نیز منتقل کنید. به عنوان مثال، یک جلسه گروهی با دوستان خود ترتیب دهید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که برای حل مشکلات دنیای واقعی از دوستان مجازی کمک بگیرید. به عنوان مثال، شاید بخواهید یک ورزش جدید را شروع کنید. از دوستان مجازی بخواهید تجربیات و دانش خود را در آن زمینه در اختیار شما قرار دهند.

تجربه شما از دوستیابی آنلاین چیست؟

حالا تجربیاتتون رو بگید آیا تجربه استفاده از اپلیکیشن ها یا سایت های دوستیابی آنلاین را دارید؟ آیا این روش آشنایی با کسی را قبول دارید؟ چه تجربیات تلخ و شیرینی در رابطه با دوستیابی آنلاین داشته اید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید